RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Systemem otwartym kanalizacji są wszelkie rowy, rynsztoki i rynny, Fot. www.sxc.hu

Systemem otwartym kanalizacji są wszelkie rowy, rynsztoki i rynny, Fot. www.sxc.hu

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Zgodnie z zapisem art. 3. pkt 38c Prawa ochrony środowiska [1] do ścieków zalicza się m.in. wprowadzane do wód lub do ziemi wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów.

Pozostałe akty prawne są pochodną tej definicji. Z tych zapisów wynikają następujące wnioski:

  • systemem otwartym kanalizacji są wszelkie rowy, rynsztoki i rynny,
  • każda woda opadowa (deszcz opadły na jakąś powierzchnię) jest ściekiem,
  • nie każdy ściek podlega oczyszczeniu,
  • należy wyraźnie określać rodzaje „powierzchnie zanieczyszczone” i ich umiejscowienie,
  • określenie sytuacji, w których należy uiszczać określone opłaty.

Pierwsze dwa punkty nie powinny budzić wątpliwości i nie będą teraz analizowane. Punkt 3. jest również jasny i czytelny. Rozporządzenie ministra środowiska [2] w art. 19. wyraźnie określa, że wody opadowe i roztopowe ujęte w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne pochodzące:

  • z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, lotnisk, miast, budowli kolejowych, dróg zaliczanych do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych klasy G, a także parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha, w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l na sekundę na 1 ha, 
  • zanieczyszczonej powierzchni szczelnej obiektów magazynowania i dystrybucji paliw, w ilości, jaka powstaje z opadów o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 minut, lecz w ilości nie mniejszej niż powstająca z opadów o natężeniu 77 l na sekundę na 1 ha, wprowadzane do wód lub do ziemi nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych. 

W ten sposób pojawia się wskazówka, jakie ścieki podlegają obowiązkowi oczyszczania. Sprawą dyskusyjną są jednak stężenia zanieczyszczeń. Szczególnie w przypadku podjęcia decyzji o indywidualnym zagospodarowaniu ścieków opadowych (wód deszczowych) istotna staje się wiedza o rodzaju i wielkości zanieczyszczeń w tych ściekach. Jedynymi bowiem zanieczyszczeniami, do których można odnieść się w świetle tego rozporządzenia [2], jest stężenie zawiesiny ogólnej oraz stężenie węglowodorów ropopochodnych. Podjęto taką próbę badawczą na podstawie dostępnej literatury, ale dotyczącej obszaru miejskiego [3, 4].

Analiza wyników obejmowała spływy deszczowe i roztopowe ze zlewni elementarnych (dachów, parkingów, stacji paliw, ulic osiedlowych, tras szybkiego ruchu) oraz odpływy kanalizacją deszczową z terenów miejskich. Głównymi wskaźnikami zanieczyszczenia spływów opadowych i roztopowych są: zawiesiny, substancje ropopochodne, substancje ekstrahujące się eterem naftowym, ChZT, metale ciężkie oraz chlorki.

Wskaźniki (pozostałe poza oznaczonymi w rozporządzeniu) w mieście wykraczają znacznie poza wymagalne w Polsce; są jednak uwzględniane w prawodawstwie różnych krajów. Nie można wykluczyć konieczności ich oznaczania w przyszłości w aktach prawnych dot. terenów Polski.

Zawartość zanieczyszczeń

Tabela 1. Zawartość zanieczyszczeń w zależności od miejsca powstawania
Źródło: archiwum autora

Normowanymi wskaźnikami zanieczyszczeń wód opadowych odprowadzanych z powierzchni szczelnych terenów wymienionych w rozporządzeniu ministra środowiska [2] są zawiesiny ogólne i węglowodory ropopochodne. W przypadku indywidualnej gospodarki, wykonywanie parkingów o powierzchni ponad 1000 m2 jest raczej rzadko spotykane. Można domniemywać, że wartości tych zanieczyszczeń dla terenów wiejskich będą znacznie mniejsze niż zawarte w tabeli. Jednak należy uwzględnić dostępne informacje, gdyż w innym przypadku można spodziewać się nakazania prowadzenia kosztownych badań.

Wyjaśnienie określenia „powierzchnie zanieczyszczone” i ich umiejscowienie jest potrzebne do wyliczenia całkowitego bilansu (ilości) występujących ścieków opadowych (wód deszczowych), którą trzeba zagospodarować. Jeżeli bowiem każda powierzchnia będzie „zanieczyszczoną”, to należy wiedzieć ile tej objętości cieczy zostanie absorbowane bezpośrednio lub pośrednio (poprzez utworzenie mgiełki – mikrokropli itd.).

Potrzebny do tego jest współczynnik spływu. Współczynnik spływu jest stosunkiem ilości odpływu do ilości opadu i jest zależny od rodzaju zabudowy. Również jest on zależny od spadku terenu, ulic, nachylenia dachów, częstotliwości i czasu trwania opadów. Pomijając wszelkie dywagacje naukowe należy przyjąć następujące współczynniki: 

  • Ψ = 0,90÷0,95 – dla dachów krytych blachą lub łupkiem,
  •  Ψ = 0,85÷0,90 – dla nawierzchni asfaltowej lub betonowej,
  •  Ψ = 0,80÷0,90 – dla dachów krytych dachówką ceramiczną,
  •  Ψ = 0,75÷0,85 – dla nawierzchni brukowych,
  • Ψ = 0,50÷0,70 – dla dachów płaskich i elementów drewnianych,
  • Ψ = 0,25÷0,60 – dla parkingów trawiasto-betonowych (kratki trawnikowe i luźne kostki rzędowe i kamienne, nawierzchnie tłuczniowe),
  • Ψ = 0,80÷0,90 – dla dachów krytych dachówką ceramiczną,
  • Ψ = 0,15÷0,30 – dla dróg i ścieżek żwirowych,
  • Ψ = 0,10÷0,20 – dla pielęgnowanych trawników,
  • Ψ = 0,05÷0,10 – dla parków, ogrodów i zieleńców.

Powyższe zestawienie powinno stanowić podstawę do obliczeń powierzchni (współczynnikowej). Dlaczego potrzebne są tak dokładne wyliczenia? Prawo rozstrzyga zobowiązanie do ponoszenia z tytułu transportu, oczyszczania bądź wprowadzenia do odbiornika wód opadowych (ścieków opadowych) stosownych opłat ekologicznych.

O takim obowiązku decyduje Prawo ochrony środowiska w art. 273. ust. 1. pkt 2. [1] stanowiącym, że opłata za korzystanie ze środowiska jest ponoszona za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Jeżeli rozpatrywana w konkretnym przypadku powierzchnia mieści się w którejkolwiek z wymienionych kategorii, to należy przyjąć, że jest ona powierzchnią zanieczyszczoną, a wody opadowe pochodzące z tego terenu są ściekami.

Opłatę ponosi się wyłącznie za ścieki opadowe odprowadzone do systemu kanalizacji deszczowej. Jednocześnie wysokość tej opłaty jest uzależniona od wielkości i rodzaju powierzchni zanieczyszczonej. Mówi o tym art. 274., ust. 4., pkt 1. ustawy [1], zgodnie z którym wysokość opłaty za wprowadzanie ścieków zależy od wielkości, rodzaju i sposobu zagospodarowania terenu, z którego te ścieki są odprowadzane, w odniesieniu do ścieków, o których mowa w art. 3., pkt 38c ustawy [1].

Powierzchnie wymienione w tym przepisie są określane na podstawie ewidencji gruntów i budynków oraz innych danych wchodzących w skład państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Stąd przed rozpoczęciem inwestycji należy zebrać informacje, które określa art. 287. Prawa ochrony środowiska [1]: Podmiot korzystający ze środowiska [a więc również osoba fizyczna, właściciel domu, gospodarstwa, gruntu] powinien prowadzić, aktualizowaną co pół roku, ewidencję zawierającą odpowiednio:

2) informacje o ilości i jakości pobranej wody powierzchniowej i podziemnej;
3) informacje o ilości, stanie i składzie ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi;
4) informacje o wielkości, rodzaju i sposobie zagospodarowania terenu, z którego odprowadzane są ścieki, o których mowa w art. 3, pkt 38, lit. C.

Wymaga przy tym podkreślenia fakt, iż pod pojęciem powierzchni o trwałej nawierzchni należy rozumieć zarówno nawierzchnię szczelną, jak nieszczelną omówioną powyżej. Z tych zapisów wynika inny wniosek: czy inwestor ma zamiar odprowadzać ścieki deszczowe z działki czy ma zamiar je zagospodarować we własnym zakresie? Bezdyskusyjne natomiast pozostaje ponoszenie opłat środowiskowych. Stąd podmiot korzystający ze środowiska powinien określić rodzaje powierzchni.

Po uwzględnieniu współczynnika „szczelności” otrzymujemy zredukowaną „pełną” ilość powierzchni; jako podstawę do wyliczeń przyjmuje się: powierzchnia × stawka = koszty opłat (należy rozłożyć na 12 miesięcy). 1 m3 odprowadzonych ścieków wymaga opomiarowania. Na pewno koszt zakupu mierników jest znacznie większy niż koszty ponoszone z tytułu opłat za powierzchnię, z której są te opłaty naliczane.

Bilans ścieków opadowych

Oczywiście istotna jest ilość (objętość) ścieków opadowych (wód deszczowych), które można:

  • zagospodarować we własnym zakresie,
  • wprowadzić do gleby własnym systemem rozsączania (nawadniania), 
  • wprowadzić ścieki opadowe (wody deszczowe) do kanalizacji deszczowej (typu rynsztok, rów melioracyjny lub typu kolektor) stanowiącej własność komunalną.

Można jeszcze zastosować mieszany układ zagospodarowania. Natomiast pozostawienie wód „własnemu losowi” najprawdopodobniej spowoduje zalanie sąsiedniego gospodarstwa. Do obliczeń dla wersji realnego wykorzystania wód na cele agrarne należy przyjąć rzeczywiste pomiary opadów na danym terenie.

Objętości podziemnych zbiorników obliczamy wg danych:

  • powierzchnia A [ha] × współczynnik danej powierzchni × wartość opadu,
  • powierzchnia B [ha] × współczynnik danej powierzchni × wartość opadu.

Im dokładniejsze jest takie wyliczenie, tym mamy lepszą wiedzę o ilości wód do wykorzystania. Oznacza to po pierwsze oszczędności wody z wodociągów używanych do celów agrarnogospodarczych lub gromadzenie i rozsączanie na własnym terenie (wprowadzenie ścieków do ziemi) zabezpieczając się przed zwiększeniem innych (poza środowiskowymi) opłat.

Zwracam jednak uwagę, że obliczenia hydrauliczne dotyczą warunków ekstremalnych dla wartości 150 l/ha/sek (jest to tzw. deszcz nawalny). Z reguły jest on na terenach nizinnych 2-krotnie wyższy niż średnia wartość opadów. Obliczenia dla wartości ekstremalnych dokonuje się w przypadku posiadania oczek wodnych, rowów bądź zbiorników retencyjnych. W przypadku odprowadzania wód do kanalizacji (otwartej lub zamkniętej) należy ponosić opłaty eksploatacyjne.

Określa to rozporządzenie ministra budownictwa [5]:  

§ 2. 10) cena za odprowadzone ścieki – wielkość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą odbiorca usług jest obowiązany zapłacić przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu za 1 m3 odprowadzonych ścieków lub za jednostkę miary powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni, z której odprowadzane są ścieki opadowe i roztopowe kanalizacją deszczową.

 § 3. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne: 1) opracowuje taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

 § 5. Taryfy, w zależności od ich rodzaju i struktury, dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców zawierają: 4) cenę za jednostkę miary powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni, z której odprowadzane są ścieki opadowe i roztopowe kanalizacją deszczową, uwzględniającą rodzaj i sposób zagospodarowania powierzchni.

 § 11. 2. Koszty odprowadzania ścieków opadowych lub roztopowych kanalizacją ogólnospławną stanowią wspólne dla wszystkich taryfowych grup odbiorców usług kanalizacyjnych koszty związane z odprowadzaniem ścieków.

 Podany zapis w sposób autorytarny ucina jakąkolwiek dyskusję na temat sposobu liczenia stawek z tytułu tzw. podatku od deszczu.

układ zagospodarowania wody

Rys. 1. Najprostszy układ zagospodarowania wody opadowej (deszczowej) dla pojedynczego gospodarstwa: 1 – system zbierający deszczwkę (rynny, system odwodnienia liniowego), 2 – osadnik części stałych (liści itp.) i zawiesiny, 3 – zbiornik wd opadowych (rżne rodzaje i rżna pojemność); można wykorzystać stare szambo, 4 – system pompowo-zbiornikowy do zaopatrzenia w wodę wykorzystaną do celw gospodarczych (głwnie spłuczki ubikacji) i podlewania ogrdka, 5 – system rozsączający w gruncie, 6 – przelew burzowy, 7 – odbiornik ściekw opadowych

Pozostaje sprawa rozliczeń za pobór wody z wodociągów i zrzut ścieków do instalacji stanowiących własność komunalną. Ustawowo przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne powinno podpisać stosowną umowę prawną. Jawią się jednak wątpliwości co zrobić z wodą, która nie jest przetwarzana na ścieki (np. zużyta na podlewanie ogrodu).

Tutaj sprawa jest prosta: dwa wodomierze i aneks do umowy. Ale co w sytuacji, gdy jest własne ujęcie wody i wykorzystanie wód deszczowych do np. spłukiwania ubikacji? Tutaj sprawa nie jest prosta. Nie można wyliczyć jednoznacznie kwot zaoszczędzonych z tytułu oszczędności wody uzdatnionej, ponieważ w każdej miejscowości ceny te różnią się znacznie. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą.

Jako podstawę przyjmuje się następujące założenia: 

  • cena 1 m3 wody = 2,50 zł (średnia cena z marca 2008), 
  • cena 1 m3 ścieków = 3,50 zł,
  • zużycie wody w spłuczce starego typu = 32 l/osobę/dzień,
  • zużycie wody w spłuczce nowego typu (dwupoziomowe) = 18 l/os/d,  
  • dla 200 m2 ogródka, działki 2,5 dm3/1 m2 przeciętnie podlewanie upraw odbywa się w ciągu: 15 dni/m-c w okresie 15.04.÷15.09. = 150 dm3 przeliczeniowe dziennie. 

Podstawowe wykorzystanie wód opadowych obejmuje podlewanie ogródka i spłukiwanie ustępu. Oszczędności z tytułu bezpowrotnie zużytej wody (w przypadku korzystania z sieci) na cele agrarne na tzw. drugi wodomierz):

  • ok. 150 dni×150 dm3 = 22,5 m3×3,50 zł za ścieki = 78,75 zł,
  • dodatkowo wykorzystanie wody deszczowej 22,5 m3×2,50 zł za wodę = 56,25 zł. 

Stare spłuczki zużywały 8 l na jedno użycie. Dla 4 osób przy 4-krotnym korzystaniu każdego dnia objętość ta wynosiła 128 l dziennie i 46,72 m3. Nowe spłuczki dwupoziomowe zużywają 3 i 6 l wody. Każda osoba raz dziennie zużywa więcej wody. Oznacza to pobór w wysokości 15 l na osobę×4 osoby×365 dni, tj.21,9 m3. Oszczędność z zastosowania nowej spłuczki 46,72 m3 – 21,9 m3 = 24,82 m3.

Koszty zaoszczędzone z tytułu typu spłuczki wynoszą:  

24,82 m3× (koszt wody 2,50 + koszt ścieków 3,50) = 24,82 m3×6,00 = 148,92 zł,

przy dalszym wykorzystaniu wody z wodociągów albo jeszcze z tytułu wykorzystania wód deszczowych:

21,9 m3×2,50 zł = 54,75 zł.

Tym samym zastosowanie nowej spłuczki, podwójnego wodomierza i stosowania wody opadowej daje w podstawowym zakresie oszczędność w opłatach:

78,75 zł + 56,25 zł + 148,92 zł + 54,75 zł = 338,67 zł rocznie na jedną rodzinę.

Oszczędność w zużyciu wody uzdatnionej nawet przy zastosowaniu nowego typu urządzeń sanitarnych (co jest znacznie ważniejsze dla środowiska) wyniosą 44,4 m3 rocznie na 4-osobową rodzinę.

Stosowanie właściwej gospodarki wodami opadowymi w przypadku gospodarstw indywidualnych przynosi wymierne i wyliczalne korzyści ekonomiczne. Szczególnie jest ona istotna dla osób, które dopiero zamierzają rozpocząć budowę domu, wówczas koszty inwestycyjne są znacznie niższe. W literaturze podawanych jest wiele sposobów wykorzystywania wody deszczowej w gospodarstwie domowym. Należy jednak propagować tylko właściwe i całkowicie odstąpić od błędnego założenia zbierania i odprowadzania wszystkich wód deszczowych do odbiorników, którymi są odcinki źródłowe rzek.

Inwestycja

Wodę deszczową należy zagospodarować na potrzeby agrarno-gospodarcze w sytuacjach, gdy nie jest do tego potrzebna woda uzdatniana do celów spożywczych pobierana z wodociągów zbiorowych. W ostateczności gromadzimy i rozsączamy zbieraną wodę na własnym terenie, poprawiając stosunki wodne i oszczędzając zużywaną wodę do celów agrarnych.

Coraz bardziej popularna jest ogrodowa architektura wodna. Warto to uwzględnić przy projektowaniu. Wykorzystanie wód opadowych stwarza lub poprawia mikroklimat, pozwala projektować letnie i zimowe oranżerie. Zalecane jest stworzenie alternatywnych źródeł energii. W sprzyjających warunkach można wykorzystywać również zasoby wodne. Oczywiście dla stworzenia takiej instalacji potrzebne jest fachowe doradztwo i odpowiedni projekt.

Jeżeli z przepisów wynika, że deszcz (woda opadowa) po zetknięciu się z dowolną powierzchnią jest już ściekiem (abstrahując czy trzeba czy nie trzeba ten ściek oczyszczać), to w przypadku osoby fizycznej (nie podmiotu prawnego) w ramach własnej działki postępowanie jest identyczne, jak w przypadku indywidualnego gospodarowania ściekami.

Przyjęliśmy na podstawie badań, że w zasadzie nie ma obowiązku oczyszczania ścieków opadowych w warunkach własnego gospodarstwa (zabudowań jednorodzinnych, rezydencjonalnych czy działki letniskowej). Należy tylko dochować prawidłowości wyliczeń hydraulicznej ilości cieczy. Biorąc pod uwagę przewidziane prawem możliwości zrzutów burzowych do 2 razy w roku, można przyjąć obliczenia urządzeń dla średnich opadów. Podany opad nawalny nawet dla terenów wiejskich przyjmuje się tylko jeden raz na 10 lat.

 Obowiązują jednak określone zasady:

  • zgłoszenie do starostwa powiatowego faktu budowy systemu gromadzenia i rozprowadzania ścieków deszczowych,
  • zgłoszenia do urzędu gminy eksploatacji systemu gromadzenia i rozprowadzania ścieków deszczowych.

Stronę techniczną, dobór instalacji należy uzgodnić z projektantem i wykonawcą instalacji.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 21 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (DzU z 2006 r. Nr 129, poz. 902).
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU Nr 137, poz. 984 z późn. zm.).
  3. Sawicka-Siarkiewicz H. i in., Jakość ścieków opadowych z terenów miast i zakładów przemysłowych (maszynopis), Instytut Ochrony Środowiska, Warszawa 1997–1999.
  4. Sawicka-Siarkiewicz H., Ograniczanie zanieczyszczeń w spływach powierzchniowych z dróg. Ocena technologii i zasady wyboru, Instytut Ochrony Środowiska, Warszawa 2004.
  5. Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (DzU Nr 127, poz. 886).

Komentarze

Powiązane

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski Natężenia opadu deszczu przyjmowane do różnych celów

Natężenia opadu deszczu przyjmowane do różnych celów Natężenia opadu deszczu przyjmowane do różnych celów

Zachodzące zmiany klimatu oraz postęp w metodyce wymiarowania kanalizacji skłaniają do krytycznego podejścia przy obliczaniu miarodajnego natężenia opadu deszczu pod kątem wymiarowania systemów odprowadzenia...

Zachodzące zmiany klimatu oraz postęp w metodyce wymiarowania kanalizacji skłaniają do krytycznego podejścia przy obliczaniu miarodajnego natężenia opadu deszczu pod kątem wymiarowania systemów odprowadzenia wód deszczowych – począwszy od odwodnień dachów, przez kanały boczne i główne, aż do odbiorników.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak, dr inż. arch. Justyna Rubaszek Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych...

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych jest na tyle duża, że wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania. Wody takie mogą ponadto stanowić atrakcyjny krajobrazowo element zagospodarowania terenów zabudowy jedno- i wielorodzinnej...

mgr inż. Małgorzata Sobczyk, dr hab. inż. Maciej Mrowiec Dachy zielone a gospodarka wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych

Dachy zielone a gospodarka wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych Dachy zielone a gospodarka wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych

W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijają się technologie gospodarki wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Jedną z nich są dachy zielone. Przedstawione w artykule wyniki badań wykazały, że...

W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijają się technologie gospodarki wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Jedną z nich są dachy zielone. Przedstawione w artykule wyniki badań wykazały, że zastosowanie ekstensywnych dachów zielonych może istotnie zredukować objętość wód opadowych spływających do kanalizacji. Brak jest jednak w Polsce odpowiednich norm i wytycznych projektowania i wykonawstwa tych systemów.

mgr inż. Bernadetta Dębowska, prof. dr hab. inż. Jadwiga Królikowska Metody zmniejszania ładunku zanieczyszczeń w wodach opadowych

Metody zmniejszania ładunku zanieczyszczeń w wodach opadowych Metody zmniejszania ładunku zanieczyszczeń w wodach opadowych

Powszechne w naszym kraju systemy kanalizacji ogólnospławnej są mało przyjazne dla środowiska, dlatego należy podejmować działania mające na celu zmniejszenie ich wpływu na stan wód i ziemi. Prawidłowe...

Powszechne w naszym kraju systemy kanalizacji ogólnospławnej są mało przyjazne dla środowiska, dlatego należy podejmować działania mające na celu zmniejszenie ich wpływu na stan wód i ziemi. Prawidłowe oczyszczanie ścieków deszczowych wymaga zastosowania odpowiednich metod.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Wody opadowe w miastach

Wody opadowe w miastach Wody opadowe w miastach

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują,...

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują, że wody spływające z powierzchni nieprzepuszczalnych mogą być ujęte w systemy zwiększające infiltrację i retencję. Rozwiązania tego typu przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska (m.in. poprawy bilansu wodnego terenów zurbanizowanych czy zmniejszenia zagrożenia powodziowego poprzez spowolnienie...

dr hab. inż. Andrzej Kotowski Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji

Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji

W artykule zaprezentowano nową, ale już zweryfikowaną w praktyce metodologię opracowywania wyników pomiarów opadów. Wykazano, że stosowane dotychczas modele opadów niejednokrotnie zaniżały natężenia deszczy,...

W artykule zaprezentowano nową, ale już zweryfikowaną w praktyce metodologię opracowywania wyników pomiarów opadów. Wykazano, że stosowane dotychczas modele opadów niejednokrotnie zaniżały natężenia deszczy, a jedynie miarodajne dane umożliwią bezpieczne wymiarowanie kanalizacji, które zapewni odpowiednie odwodnienie danego terenu.

Zenon Świgoń Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie na obszarach letniskowych Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować...

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować osiedli. Jednak powszechne zjawisko wykorzystywania pod budownictwo letniskowe obszarów podatnych na podtopienia i zalania sprawia, że problem ten stale powraca. Można mu w dużym stopniu zaradzić, stosując na działkach nawet bardzo proste systemy gospodarowania wodami opadowymi.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu....

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu. Takie zagospodarowanie wód opadowych odbywa się powierzchniowo (RI 9 i 12/2010 oraz 1–2 i 3/2011) lub podziemnie. Metody podziemne znajdują zastosowanie przede wszystkim na obszarach, gdzie brakuje miejsca do powierzchniowego gromadzenia wody.

Zenon Świgoń Problemy z deszczówką

Problemy z deszczówką Problemy z deszczówką

Mieszkam w domu jednorodzinnym na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej pod Warszawą. Powierzchnia działki wynosi 1000 m2, a zabudowy ok. 200 m2. Teren jest tu podmokły i wszyscy okoliczni mieszkańcy mają ciągłe...

Mieszkam w domu jednorodzinnym na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej pod Warszawą. Powierzchnia działki wynosi 1000 m2, a zabudowy ok. 200 m2. Teren jest tu podmokły i wszyscy okoliczni mieszkańcy mają ciągłe problemy z usuwaniem wody opadowej. Sąsiedzi zamontowali na swojej działce system odwadniający z rur drenażowych obsypanych żwirem, ja chciałbym dodatkowo wykorzystywać wodę deszczową. Jak się do tego zabrać?

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas...

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas intensywnych opadów i roztopów lokalne podtopienia i powodzie. Najważniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są starzejące się i ulegające degradacji w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych sieci odwadniające, liczne przemiany urbanistyczne, a także fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zagospodarowania...

dr inż. Katarzyna Zwarycz-Makles Wodne instalacje topnienia śniegu i odladzania

Wodne instalacje topnienia śniegu i odladzania Wodne instalacje topnienia śniegu i odladzania

Z każdą kolejną zimą instalacje topnienia śniegu i odladzania wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Zwiększają bezpieczeństwo pieszych i pojazdów, eliminują konieczność pracochłonnego usuwania śniegu...

Z każdą kolejną zimą instalacje topnienia śniegu i odladzania wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Zwiększają bezpieczeństwo pieszych i pojazdów, eliminują konieczność pracochłonnego usuwania śniegu i błota pośniegowego, i stosowania do odśnieżania uciążliwych dla środowiska środków chemicznych lub urządzeń mechanicznych oraz redukują koszty eksploatacji i konserwacji nawierzchni, topiąc śnieg już w trakcie występowania opadów. W artykule przedstawiono przykładowe instalacje oraz ogólną metodykę...

Waldemar Joniec Elektryczne instalacje odladzania

Elektryczne instalacje odladzania Elektryczne instalacje odladzania

W skład elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych wchodzą przewody lub maty grzejne oraz układy sterowania i akcesoria podłączeniowe. W efekcie postępu technicznego konstrukcje przewodów grzejnych są...

W skład elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych wchodzą przewody lub maty grzejne oraz układy sterowania i akcesoria podłączeniowe. W efekcie postępu technicznego konstrukcje przewodów grzejnych są stale ulepszane, łatwiejszy jest ich montaż, a system może pracować niezawodnie nawet przez 50 lat.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak, mgr inż. Anna Sylwester Wykonawstwo i eksploatacja dachów zielonych

Wykonawstwo i eksploatacja dachów zielonych Wykonawstwo i eksploatacja dachów zielonych

Dachy zielone to układy wielowarstwowe. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu znalezienie usterki na dachu zielonym i późniejsza jej naprawa niejednokrotnie wymaga zdjęcia...

Dachy zielone to układy wielowarstwowe. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu znalezienie usterki na dachu zielonym i późniejsza jej naprawa niejednokrotnie wymaga zdjęcia wszystkich lub większości warstw konstrukcyjnych. Dlatego tak istotne jest solidne wykonanie wszystkich warstw w celu zachowania pełni ich funkcji przez cały okres użytkowania. Nie mniej ważnym aspektem jest późniejsza pielęgnacja dachu zielonego, której regularne przeprowadzanie umożliwia prawidłowe...

mgr inż. Jacek Chlipalski Odwodnienie dróg. Współpraca sieci kanalizacji deszczowej z urządzeniami podczyszczającymi, pompownią i zbiornikiem retencyjnym

Odwodnienie dróg. Współpraca sieci kanalizacji deszczowej z urządzeniami podczyszczającymi, pompownią i zbiornikiem retencyjnym Odwodnienie dróg. Współpraca sieci kanalizacji deszczowej z urządzeniami podczyszczającymi, pompownią i zbiornikiem retencyjnym

Wykorzystanie zjawiska retencji w oczyszczaniu ścieków pozwala zmniejszyć powierzchnię pompowni i zastosować pompy o mniejszej mocy. W artykule podano przykład optymalizacji kosztów inwestycyjnych i warunków...

Wykorzystanie zjawiska retencji w oczyszczaniu ścieków pozwala zmniejszyć powierzchnię pompowni i zastosować pompy o mniejszej mocy. W artykule podano przykład optymalizacji kosztów inwestycyjnych i warunków pracy infrastruktury odprowadzającej ścieki odpadowe z drogi.

mgr inż. Adam Bojena, mgr inż. Jacek Chlipalski Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację...

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację do gruntu, a tylko część odpływała do pobliskich rowów i rzek. Powstające wody nie tworzyły ścieków w rozumieniu Prawa wodnego, były zagospodarowywane w sposób naturalny i rzadko musiał interweniować tu człowiek.

Anna Stochaj Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji....

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji. Napierająca woda, zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie.

dr inż. Grażyna Sakson Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

Wykorzystanie wód opadowych w budynkach Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie...

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej.

dr inż. Adam Ujma Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych

Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych

W tekście mowa będzie m.in. o specyfice funkcjonowania odwodnień zewnętrznych, wytycznych projektowania odwodnienia zewnętrznego dachu oraz kwestii natężenia deszczu miarodajnego.

W tekście mowa będzie m.in. o specyfice funkcjonowania odwodnień zewnętrznych, wytycznych projektowania odwodnienia zewnętrznego dachu oraz kwestii natężenia deszczu miarodajnego.

dr hab. inż. Maciej Mrowiec Urządzenia do infiltracji wód opadowych

Urządzenia do infiltracji wód opadowych Urządzenia do infiltracji wód opadowych

Postępująca urbanizacja obszarów miejskich powoduje zwiększenie uszczelnienia powierzchni zlewni, co prowadzi do częstszego występowania zjawisk powodziowych oraz skutkuje zwiększeniem zrzutu ładunków...

Postępująca urbanizacja obszarów miejskich powoduje zwiększenie uszczelnienia powierzchni zlewni, co prowadzi do częstszego występowania zjawisk powodziowych oraz skutkuje zwiększeniem zrzutu ładunków zanieczyszczeń do odbiorników. Doświadczenia wielu krajów (m.in. USA, Australia, Japonia, Niemcy, Szwecja) wskazują, że najskuteczniejszym sposobem gospodarowania wodami opadowymi jest dążenie do uzyskania warunków hydrologicznych na poszczególnych zlewniach zbliżonych do tych sprzed zagospodarowania...

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.