Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zastosowanie GIS w systemach wodociągowych i kanalizacyjnych

Systemy geoinformacyjne stanowią podstawowe narzędzie gromadzenia i przetwarzania informacji przestrzennych odniesionych do powierzchni Ziemi. W ogólnym rozumieniu GIS (Geographic Information System) jest systemem służącym przede wszystkim do zbierania, przechowywania, analizy i wizualizacji tego typu danych. Samo hasło GIS ma kilka kategorii znaczeniowych. Najczęściej jest ono rozumiane jako rodzaj oprogramowania spełniającego określone funkcje (programy GIS), które stanowią narzędzie mające na celu realizację działań na atrybutach elementów przestrzeni. W innym ujęciu, GIS jest sposobem cyfrowej prezentacji komponentów środowiska naturalnego (dane GIS), czyli odnosi się głównie do cyfrowych map tematycznych, które mogą być w dowolny sposób przetwarzane i upubliczniane. Pojęcie GIS może być w końcu odniesione do użytkowników oprogramowania – jako społeczności GIS.

Do podstawowego zakresu zastosowań systemów geoinformacyjnych należą badania oddziaływań pomiędzy zespołami czynników środowiskowych i ich wpływu na środowisko oraz analiza informacji przestrzennych w procesach decyzyjnych (Czytaj więcej na ten temat). Ponadto tego typu systemy stanowią podstawowe źródło danych do modeli analitycznych.

Systemy GIS znajdują zastosowanie m.in. w działalności administracyjnej, zarządzaniu infrastrukturą, działalności gospodarczej, ochronie i monitorowaniu środowiska naturalnego, transporcie, gospodarce mieszkaniowej, planowaniu kryzysowym, planowaniu przestrzennym, w badaniach i edukacji. Blokowy schemat struktury systemu GIS przedstawiono na rys. 1. [1].
 
Jednym z elementów infrastruktury aglomeracji miejskich są sieci wodociągowe i kanalizacyjne, które poprzez wymiar przestrzenny są komponentem antropogenicznym środowiska i jako takie podlegają zasadom gromadzenia i analizy danych typowym dla systemów geoinformacyjnych. Stan taki wynika z faktu, iż każdy element sieci może być opisany poprzez przyjęty model danych współrzędnymi geograficznymi (dane lokalizacyjne) i atrybuty istotne z punktu widzenia działań projektowych i eksploatacyjnych (dane nieprzestrzenne).

 

GIS w systemach wod-kan 

Do najważniejszych zadań GIS w eksploatacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych należą [4]: 

  • inwentaryzacja sieci,
  •  scentralizowanie informacji i danych w jednej bazie pozwalające na uproszczenie kontroli i weryfikacji informacji oraz cech topologicznych obiektów sieciowych,
  •  łatwy i szybki dostęp do danych oraz bezproblemowa ich wymiana wewnątrz przedsiębiorstwa,
  •  usprawnienie procesu usuwania awarii,
  •  umożliwienie bieżącej i ciągłej kontroli parametrów hydraulicznych i jakościowych związanych z funkcjonowaniem sieci poprzez rejestrację,
  •  archiwizację i graficzną reprezentację pomiarów zbieranych za pośrednictwem systemu automatyki przemysłowej,
  •  możliwość stworzenia symulacji pracy sieci dla potrzeb modernizacyjnych i rozwojowych poprzez wykorzystanie analitycznych modeli przestrzennych,
  • znaczne usprawnienie obsługi klienta. 

W przypadku sieci wodociągowych i kanalizacyjnych istotnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność i możliwości wykorzystania geobaz (baz informacji geograficznych) jest przyjęcie odpowiedniego modelu danych. Z uwagi na charakter struktury przestrzennej omawianych sieci, najczęściej wykorzystuje się wektorowy model obiektowy, w którym reprezentacja elementów sieci odbywa się poprzez zastosowanie obiektów wektorowych, tj. punktów (hydranty, zasuwy, wodomierze), odcinków (rurociągi) i wieloboków (budynki, zlewnie).
 
Obiekty reprezentujące elementy sieci są podzielone na tzw. klasy obiektów stanowiące rodziny komponentów opisywanych poprzez te same atrybuty. Na przykład do jednej klasy obiektów należą przewody, które mają takie cechy, jak: średnica, materiał, wiek, współczynnik oporów liniowych, awaryjność i inne. Dane dotyczące wartości poszczególnych atrybutów obiektów należących do jednej grupy przechowywane są w tabelach relacyjnej bazy danych, w której pola określone są poprzez poszczególne atrybuty, a wiersze zawierają elementy grupy. Graficzna reprezentacja elementów należących do jednej klasy obiektów realizowana jest w przyjętym układzie współrzędnych geograficznych na warstwie tematycznej (rys. 2.).


 
Elementom sieci wodociągowych i kanalizacyjnych nadaje się właściwości topologiczne, które pozwalają na pełną weryfikację i kontrolę poprawności rozwiązania przestrzennej struktury poszczególnych jej składników. Praca na elementach topologicznych w przypadku sieci wodociągowych umożliwia m.in. ocenę spójności systemu (co ma szczególne znaczenie po procesie dygitalizacji map), detekcję niewęzłowych przecięć przewodów i usunięcie duplikatów linii. Innym atutem danych o właściwościach topologicznych jest optymalizacja kwerend (np. kwerendy trasujące, pozwalające określić zasięg dopływu wody w sieci ze źródła).
 
Współczesne systemy geoinformacyjne przeznaczone do infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej stanowią rozbudowane platformy zintegrowane z narzędziami służącymi do monitorowania i modelowania matematycznego. Współpracują one również z innymi systemami informatycznymi, takimi jak: systemy nadzorcze i zbierające informacje – SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), systemami zarządzania pracami – WMS (Work Management Systems) czy systemami obsługi dokumentacji archiwalnej – EDMS (Electronic Document Management Systems) [3].

   16.05.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl