Artykuł sponsorowany

Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej

Fot. 1. Praca dynamiczna systemu podciśnieniowego
Fot. 1. Praca dynamiczna systemu podciśnieniowego

W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie wody z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami o małych średnicach. To rozwiązanie jest bardzo wygodne dla projektantów i użytkowników budynku, gdyż pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni pod stropem.

Niezwykle duża wydajność systemu w połączeniu z małymi średnicami przewodów oznacza duże prędkości przepływu, co powoduje, że poziom hałasu od instalacji podciśnieniowej jest nieco wyższy niż w przypadku konwencjonalnego systemu odwodnienia dachu. Hałas wynika również z charakterystyki pracy systemu podciśnieniowego, ponieważ jest to instalacja pracująca dynamicznie (Fot. 1).

Najwyższy poziom hałasu generuje instalacja częściowo wypełniona, a poziom hałasu zależy od wielu czynników, miedzy innymi od średnic przewodów i wielkości przepływu. Z badań wynika, że średnia wartość zmierzona u źródła (nieosłonięte przewody) może wynosić nawet 70 dB. W budynkach, których nie dotyczą wymagania ochrony przed hałasem, takich jak centra handlowe, magazyny, system podciśnieniowy może być stosowany bez ograniczeń. Gdy takie wymagania istnieją, należy przewidzieć odpowiednie środki ochrony przed hałasem.

Warto przypomnieć, że w przypadku instalacji sanitarnych mówimy o dwóch rodzajach hałasu: o hałasie powietrznym i materiałowym. Dowiedz się więcej >>

Jak zatem możemy zmniejszyć skalę problemu?

Przede wszystkim należy, jeśli to możliwe, minimalizować liczbę źródeł hałasu. Dotyczy to w szczególności budynków mieszkalnych. Jeśli zdecydowano się na odwodnienie dachu systemem podciśnieniowym, nie należy wprowadzać przewodów do pomieszczeń mieszkalnych, a konstrukcja dachu (kopertowanie) powinna zapewnić montaż wpustów nad przestrzenią niemieszkalną (np. nad korytarzem). Przewody poziome (kolektory) systemu podciśnieniowego powinny być prowadzone na zewnątrz budynku, czyli w warstwie izolacji termicznej dachu, a piony należy lokalizować w zamkniętych szachtach instalacyjnych przylegających do pomieszczeń niemieszkalnych (np. do klatki schodowej).

Kolejnym krokiem w ochronie przed hałasem jest maksymalna izolacja źródeł hałasu. W przypadku instalacji podciśnieniowej rozróżniamy dwa źródła:

  • przewody instalacji podciśnieniowej
  • wpusty dachowe.

Prowadzenie i mocowanie przewodów

Aby zapobiec przenoszeniu dźwięku przez konstrukcję (hałas materiałowy), w punktach styku konstrukcji budynku z rurociągiem należy stosować izolację akustyczną. Oznacza to, że przejścia przez ściany / stropy, jak również przewody ułożone wewnątrz konstrukcji masywnej (np. zabetonowane w stropie) należy izolować od konstrukcji poprzez zastosowanie węża tłumiącego dźwięk lub taśmy akustycznej z cienkiej pianki PE (Fot. 2).

 Fot. 2. Zaizolowane przejście przewodu przez ścianę
Fot. 2. Zaizolowane przejście przewodu przez ścianę

Kolejnym miejscem, gdzie drgania przewodu przekazywane są na konstrukcję budynku, jest uchwyt rurowy. Piony instalacji podciśnieniowej powinny być mocowane do ściany o większym ciężarze jednostkowym, ponieważ jak pokazują badania prowadzone przez firmę Geberit, podwojenie ciężaru ściany spowoduje zmniejszenie poziomu hałasu materiałowego o około 6 dB (Rys. 1).

 Rys. 1. Wpływ ciężaru ściany na poziom generowanego hałasu materiałowego
Rys. 1. Wpływ ciężaru ściany na poziom generowanego hałasu materiałowego

Zmniejszenie poziomu hałasu przekazywanego na konstrukcję można również osiągnąć, stosując płytki montażowe z izolacją akustyczną (Fot. 3).

 Fot. 3. Płytka montażowa izolowana akustycznie
Fot. 3. Płytka montażowa izolowana akustycznie

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się dźwięku przez powietrze (hałas powietrzny), przewody należy montować w wyciszonych szybach instalacyjnych / stropach podwieszonych (Rys. 2) i dodatkowo izolować rury ciężką matą akustyczną typu Geberit IsolFlex, która pozwala na zmniejszenie poziomu hałasu o ok.10 dB.

 Rys. 2. Miękki materiał wewnątrz stropu redukuje hałas odbicia
Rys. 2. Miękki materiał wewnątrz stropu redukuje hałas odbicia

Wpusty dachowe

Hałas generowany przez wpust dachowy jest niezwykle trudno ograniczyć, ponieważ powstaje we wpuście w wyniku zjawisk fizycznych polegających na zgniataniu pęcherzyków powietrza dostających się wraz z wodą pod element funkcyjny wpustu.

 Rys. 3. Przekrój przez wpust dachowy
Rys. 3. Przekrój przez wpust dachowy

Z pomiarów akustycznych wynika, że średnia wartość poziomów hałasu zmierzona u źródła wynosi:

  • ok. 90 dB przy bezpośrednim pomiarze przy wpuście na dachu
  • ok. 70 dB przy pomiarze pod wpustem w pomieszczeniu.

Aby zminimalizować te efekty akustyczne, firma Geberit jako jedyny producent stworzyła nowe, opatentowane rozwiązanie – element funkcyjny o specjalnej konstrukcji (Fot. 4). Przeznaczony jest on dla wpustów standardowych z odejściem pionowym o średnicy d56 mm. Jest to rozwiązanie uniwersalne, ponieważ element ten może być montowany również we wpustach instalacji już pracujących (Rys. 4). To rozwiązanie pozwala na ograniczenie hałasu do nawet 26 dB! Sprawdź >>

 Fot. 4. Element wyciszający wpustu Pluvia
Fot. 4. Element wyciszający wpustu Pluvia
 Rys. 4. Przekrój przez wpust dachowy Geberit Pluvia z elementem wyciszającym
Rys. 4. Przekrój przez wpust dachowy Geberit Pluvia z elementem wyciszającym

Po uwzględnieniu powyższych zaleceń, można na ogół spełnić wymagania ochrony akustycznej w pomieszczeniach chronionych budynków, w których zaprojektowano podciśnieniowy system odwodnienia dachu Geberit Pluvia. Jeśli jednak wykonawstwo nie będzie staranne i przyczyni się do powstania mostków akustycznych, większa część wysiłków projektanta / architekta, jak również poniesione koszty związane z dodatkowymi rozwiązaniami ochrony przed hałasem, zostaną zniweczone.

Firma Geberit, oferując od ponad 50 lat system Geberit Pluvia, zapewnia najnowocześniejsze rozwiązania wraz z pomocą doradców technicznych przy rozwiązywaniu problemów zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawstwa.

 Geberit Geberit Sp. z o.o.
ul. Postęu 1
02-676 Warszawa
22 376 01 02
geberit.pl@geberit.com
www.geberit.pl

(geberit, Geberit Pluvia III, hałas od instalacji podciśnieniowej, instalacja podciśnieniowa)

   10.09.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl