Jak opomiarować zużycie wody, by uzyskać jej oszczędności

Opomiarowanie zużycia wody
Opomiarowanie zużycia wody
fot. unsplash

Od ponad 30 lat nieustannie zmniejsza się zużycie wody, szczególnie na cele bytowo-gospodarcze. Badania, analizy i doświadczenia wykazują, że bardzo ważnym aspektem rozsądnego gospodarowania wodą jest odpowiednie opomiarowanie jej zużycia.

Po odejściu od niskich cen wody i po powszechnym opomiarowaniu mieszkań w budynkach jednorodzinnych w latach 1990–2003 wyraźnie zmniejszyło się zużycie wody. W latach 90. w polskich miastach spadło ono średnio z 200 l/(os.· d) do 141,7 l/(os.· d) [1]. Przykładowo w Gdańsku popyt na wodę w latach 1992–2003 zmniejszył się o ponad połowę – z 240 l/(os.· d) do niecałych 112 l/(os.· d) [2], przy czym największy roczny spadek (o 15% w porównaniu do 5% w poprzednich latach) odnotowano po dużej akcji montażu wodomierzy w tym mieście [2].

Zdaniem ekspertów to właśnie wprowadzenie opomiarowania zużycia wody i wynikająca z niego presja ekonomiczna były jedną z głównych przyczyn tej zmiany. Za drugą uznano mniejszą awaryjność wewnętrznych instalacji wodociągowych i znaczne ograniczenie przecieków dzięki zastosowaniu nowych systemów instalacyjnych [1]. W 2002 r. w oparciu o zmniejszone zużycie wody ustalono obowiązujące do dziś normatywy do projektowania instalacji wodociągowych. Średnia norma zużycia wody wynosi maksymalnie, tj. dla mieszkania w pełni wyposażonego w instalacje i z dostawą ciepłej wody do mieszkania (centralne źródło ciepła), od 140 do 160 l/(os.· d) [3].

 

Wiedza o zużyciu wody motywuje użytkowników do oszczędzania

Po „boomie oszczędnościowym”, kiedy tempo montażu nowych wodomierzy spadło, zaczęło również spadać tempo ograniczania konsumpcji. W latach 2005–2015 zużycie wody zmniejszyło się z 37,2 m3/(os.· rok) [4] do 32,2 m3/(os.· rok) [5], przy czym jako główne przyczyny wskazywano nadal powszechne opomiarowanie wody oraz jej stosunkowo wysoką cenę [6]. Wraz z nasyceniem rynku aparaturą pomiarową dla wciąż potrzebnego zwiększania oszczędności coraz większego znaczenia nabiera zarówno prawidłowy dobór i klasa metrologiczna urządzenia [7], jak i sposób odczytu oraz zakres danych, do których mają dostęp użytkownicy instalacji wodociągowej.

Znaczenie szczegółowej wiedzy o zużyciu wody dla jej oszczędności pokazał międzynarodowy projekt, w którym w latach 2014–2017 uczestniczyli m.in. pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego [6]. Badania w ramach tego projektu przeprowadzono m.in. w Sosnowcu, gdzie w wybranych gospodarstwach domowych zamontowano inteligentne czujniki umożliwiające monitorowanie przepływu, ciśnienia i temperatury zużywanej wody. Zebrane dane analizowano w specjalnych centralnych bazach informatycznych, jednocześnie użytkownicy mieli dostęp do informacji o zużyciu wody w czasie rzeczywistym, a także w zestawieniu dziennym, tygodniowym czy miesięcznym. Tzw. dziennik wodny (water diary) pokazywał każdemu użytkownikowi jego dzienne zużycie wody, postępy w procesie jej oszczędzania oraz wskazówki na przyszłość (istniała także możliwość określenia, jaką ilość wody chciałby zaoszczędzić dany użytkownik). Na tej podstawie powstał algorytm, który pomógłby przewidzieć zapotrzebowanie na wodę w określonym miejscu i czasie [6].

Czytaj też: Opomiarowanie ścieków >>

Zbiory danych podstawą optymalnego zużycia wody

Istotny wpływ na zużycie wody przez użytkowników dzięki wymuszeniu zastosowania nowoczesnych technologii odczytu zużycia wody mają już i będą miały zapisy dyrektywy 2018/2002, tzw. EED (Energy Efficiency Directive) [8]. Od 25 października 2020 r. nowo zainstalowane wodomierze muszą umożliwiać zdalny odczyt swoich wskazań. Wodomierze dające możliwość zdalnego odczytu, które przekazują dane do urządzenia odczytowego, pozwalają także na analizę i interpretację danych. Zgodnie z dyrektywą EED użytkownicy wodomierzy od 1 stycznia 2022 r. mają otrzymywać miesięczny raport dotyczący zużycia wody (obecnie taki raport w ujęciu kwartalnym użytkownik może otrzymać na własną prośbę) [8]. Zwiększenie częstotliwości raportów (miesięczne w miejsce półrocznych rozliczeń zużycia wody) pozwoli każdemu użytkownikowi lepiej monitorować i optymalizować swoje nawyki związane ze zużywaniem wody.

Ważnym aspektem oszczędzania wody jest także komunikacja ze strony wodomierza o awariach i anomaliach, wynikających np. z wycieku, przekroczenia przepływu maksymalnego, przepływu wstecznego czy prób ingerencji użytkowników, takich jak usunięcie nakładki do zdalnego odczytu czy rozmagnesowanie licznika. Dzięki temu można mieć pewność, że urządzenia pomiarowe rejestrują faktyczne zużycie wody i nie następuje jej pobór „poza systemem”.

Większe możliwości kontroli zużycia i oszczędzania wody dzięki odpowiednio zorganizowanemu odczytowi zdalnemu mogą być ważnym argumentem przemawiającym za wymianą wodomierzy na odpowiednie urządzenia w ramach dokonywanej co 5 lat procedury legalizacji tych urządzeń [9].

 

Literatura

 1. Kłoss-Trębaczkiewicz Halina, Osuch-Pajdzińska Elżbieta, Roman Marek, Przyczyny spadku zużycia wody w miastach polskich i jego granice, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” 10/2000
 2. Bartoszczuk Piotr, Czynniki wpływające na spadek zużycia wody z wodociągów w Polsce, Studia i Materiały Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Wiedzą nr 7/2006.
 3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określania przeciętnych norm zużycia wody (DzU 2002, nr 8, poz. 70)
 4. GUS: Infrastruktura komunalna w 2015 roku
 5. GUS: Infrastruktura komunalna w 2005 roku
 6. Nowe narzędzia wspomagające oszczędzanie wody, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, https://us.edu.pl/nowe-narzedzia-wspomagajace-oszczedzanie-wody/ (dostęp: 10.09.2021)
 7. Piechurski Florian, Straty wody i sposoby skutecznego ich ograniczania w systemach dystrybucji wody, „Inżynier Budownictwa” 11/2013
 8. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2002 z dnia 11 grudnia 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (Dz.Urz. UE L 328/210 z 21.12.2018)
 9. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU 2018, poz. 1152, z późn. zm.)
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[opomiarowanie, opomiarowanie zużycia wody, oszczędzanie wody, oszczędności, zużycie wody, optymalne zużycie wody]

   30.09.2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Instalacje PV z magazynami energii
 • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Przeglądarka produktów: Wodomierze

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl