Artykuł sponsorowany

Propan R290 – naturalny czynnik chłodniczy przyszłością branży pomp ciepła

Najnowocześniejsze pompy ciepła pracują na naturalnym czynniku roboczym – propanie (R290), który nie podlega ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Propan stosuje się m.in. w lodówkach, jednak w najbliższych latach prawdopodobnie będzie jedynym czynnikiem wykorzystywanym w pompach ciepła. Tym, co go wyróżnia, jest niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3.

Czym jest GWP?

Współczynnik GWP (z ang. Global Warming Potential) to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Określa, w jakim stopniu dana substancja wpływa na wielkość efektu cieplarnianego. Im niższy współczynnik GWP, tym mniejszy ma na niego wpływ. Parametr ten jest niezwykle istotny jeśli chodzi o nowe regulacje prawne, które mają za zadanie zatrzymanie postępujących niekorzystnych zmian klimatu. Ustawa F-gazowa od 1 stycznia 2020 zakazuje wprowadzania do obrotu czynników chłodniczych o GWP 2500 lub wyższym. Do grupy objętej zakazem należą czynniki: R404a, R434a i R507a. W 2025 roku wartość ta będzie obniżona do 750. zakaz będzie dotyczył między innymi tak popularnego i szeroko stosowanego czynnika R410a.  Propan jako substancja o współczynniku GWP równym jedynie 3 wykracza daleko poza te regulacje.

Data wprowadzenia regulacji

Parametry czynnika

Przykłady

1 stycznia 2020

GWP >=2500

R434a,

R404a,
R507a

1 stycznia 2025

GWP >=750

R410a,

R134a,
R407c

Dla porównania – inny czynnik R410a, który często stosowany jest w pompach ciepła, ma GWP równe aż 2088! To prawie 700 razy więcej niż w przypadku propanu.  Należy pamiętać, że czasami konieczne jest uzupełnienie czynnika. W przypadku, gdy inwestor dokona zakupu urządzenia pracującego na czynniku, który zostanie zabroniony w produkcji pomp ciepła, to później może mieć problem z jego uzupełnieniem. Dowiedz się więcej >>

Wybierając pompę ciepła z propanem R290 jako czynnikiem chłodzącym, nie trzeba dokonywać płatnych obowiązkowych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gazowej. Nie trzeba jej również rejestrować w Centralnym Rejestrze Operatorów, ani nie ma konieczności jej instalacji przez specjalistę posiadającego uprawnienia F-gaz. Inwestorzy, chcący kupić powietrzną pompę ciepła z propanem R290 nie muszą się martwić nowymi regulacjami prawnymi. Pompy ciepła R290 wpisują się w strategię Komisji Europejskiej w sprawie zeroemisyjności lub niskoemisyjności.

Pompa ciepła SAS

Zalety czynnika R290:

  • jest przyjazny środowisku naturalnemu,
  • nie niszczy warstwy ozonowej (ODP = 0),
  • nie powoduje efektu cieplarnianego (GWP = 3),
  • ma bardzo dobre właściwości termodynamiczne.

O czym należy pamiętać?

Propan jest czynnikiem palnym, jednak należy pamiętać, że monoblokowe pompy ciepła są hermetycznie zamkniętymi urządzeniami. Poszczególne połączenia układu chłodniczego, który wypełniony jest czynnikiem chłodniczym, wykonywane są w trakcie procesu produkcyjnego. Wtedy też układ termodynamiczny napełniany jest czynnikiem chłodniczym R290, co zwiększa gwarancję szczelności układu poprzez cykl testów wykonywanych przez producenta. W związku z tym inwestor nie powinien mieć obaw związanych z potencjalnym zagrożeniem ze strony czynnika R290.

W niektórych krajach UE kary za brak aktualnego przeglądu F-gaz sięgają już 10 000 euro. Wkrótce może być także wprowadzony dodatkowy podatek od czynnika z grupy F-gaz tak jak jest to np. w Danii. Ponadto, w przypadku niezgłoszenia urządzenia kwalifikującego się do CRO, ustawa o SZWO przewiduje nałożenie kary na właściciela urządzenia w wysokości 15 000 zł.

SASDodatkowo należy zwrócić uwagę, że podstawowe napełnienie pompy ciepła typu split czynnikiem chłodniczym może nie wskazywać o obowiązku zgłoszenia CRO, ale już dodatkowe odcinki instalacji chłodniczej mogą spowodować, że dane urządzenie kwalifikuje się do CRO, gdyż wymaga zwiększonej ilości syntetycznego czynnika chłodniczego.

Zadaniem osoby montującej, a dokładniej napełniającej układ chłodniczy, jest poinformowanie operatora o występującym obowiązku zgłoszenia do CRO danego urządzenia. Według ustawy F-gazowej zgłoszeniu podlegają urządzenia typu split, gdy tzw. ekwiwalent CO2 przekracza 5 ton, a w przypadku hermetycznego układu chłodniczego pompy monoblokowej 10 t. Urządzenia, które napełniane są czynnikami naturalnymi (np. propan, CO2), nie podlegają pod ustawę F-gazową. Sprawdź >>

Ważne! Na co (oprócz czynnika) warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Pompa ciepła SAS sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). To znaczy, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły, gotowe do montażu, co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Cena nie jest sztucznie zaniżona, użytkownik nie jest zmuszony do zakupu wyposażenia dodatkowego.

Chcąc kupić pompę ciepła:

  • należy sprawdzić, czy pompa jest kompletna – często nie jest się świadomym, że kupuje się tylko z pozoru tanie urządzenie, a czekają nas dodatkowe koszty. Jeśli pompa ciepła nie jest w standardzie wyposażona choćby w pompę obiegową górnego źródła lub zawór przełączający pomiędzy ogrzewaniem wody CO a CWU lub inne niezbędne akcesoria, to należy się liczyć z ukrytymi kosztami sięgającym 3 500 zł lub wyższymi. Często nawet sterownik okazuje się „wyposażeniem dodatkowym”,
  • należy zwrócić szczególną uwagę na wartości COP i SCOP. W przypadku parametru COP zawsze należy sprawdzić, dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) i W (temperatura zasilania) producent go deklaruje. Niektórzy podają COP np. tylko dla takich parametrów jak A7W35 lub nawet A10W35, co mija się z celem. Dla A7W35 współczynnik COP może być wyższy o kilkanaście procent w porównaniu do A2W35. W przypadku SCOP należy zwrócić uwagę, dla jakiego klimatu i trybu pracy podawane są wartości. Tylko porównanie dla tych samych warunków pozwoli wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne.

SAS jako polski producent pomp ciepła gwarantuje wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od doradztwa, poprzez montaż, codzienną eksploatację oraz serwis urządzeń. Oferowane pompy ciepła będą służyć przez długie lata i spełniają najbardziej restrykcyjne normy i standardy, bez obaw o ich wycofanie – jak to może się stać w przypadku pomp ciepła wykorzystujących gazy fluorowane (np. R410a).

SAS pompa ciepła

Zakup pomp ciepła pracujących na syntetycznych czynnikach (o GWP wyższym niż 750), które w innych krajach są już wycofywane z obrotu lub obarczone dodatkowymi kosztami użytkowania, jest ryzykowny. Z biegiem czasu również w Polsce urządzenia te staną się problematyczne ze względu na wyżej wspomniane regulacje lub strategie zeroemisyjności wprowadzane przez komisje europejskie. A w przypadku rozszczelnienia układu chłodzenia może okazać się, że czynnik, na którym pracuje pompa ciepła, jest bardzo drogi lub niedostępny, dalsze serwisowanie i naprawa stają się niemożliwe, a urządzenie nadaje się tylko do utylizacji.

SAS ZMK SAS Spółka z o.o.
Owczary, ul. Przemysłowa 3
28-100 Busko-Zdrój
tel. +48 41 378 46 19
fax +48 41 370 83 10
biuro@sas.busko.pl

(SAS, pompa ciepła, ogrzewanie, Propan R290)

   05.10.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl