Artykuł sponsorowany

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania ze stron producentów lub portali BIM-owych często bardzo odbiega od oczekiwań użytkowników – klientów.

Biblioteki BIM dostępne na rynku – co poszło nie tak?

Jedno jest pewne – najpopularniejsze programy do projektowania i modelowania BIM (np. Revit lub ArchiCAD) mają wciąż ogromne braki. Ubogie możliwości wykonywania analiz/obliczeń idą w parze z niekompletnym zestawem dostępnych elementów. Projektanci są więc zmuszeni korzystać z wielu różnych narzędzi i tworzyć własne biblioteki. Problem ten miał zostać częściowo rozwiązany dzięki producenckim obiektom BIM. Intencje wielu firm były szczere, a biura projektowe początkowo otwarte na pliki przygotowywane zewnętrznie. Jednak wkrótce okazało się, że to, co miało usprawniać pracę, tak naprawdę ją komplikuje. Do tego doszły biblioteki BIM dla produktów, które albo już istnieją jako generyczne elementy (np. standardowe rury i kształtki PVC), albo są bardzo rzadko wykorzystywane na etapie projektowym (np. śruby/wkręty). W konsekwencji rynek został zaśmiecony setkami (lub nawet tysiącami) modeli różnej jakości. W efekcie wielu użytkowników BIM ponownie nabrało przekonania, że „jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam”.

wpust dachowy Akasison

Unikanie zbędnych szczegółów w bibliotekach
BIM Aliaxis (przykład: wpust dachowy Akasison)

 

Zawsze najważniejsze jest zaufanie klienta

Raz utracone zaufanie klienta jest równie trudne do odzyskania w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy na plac budowy dociera zły lub uszkodzony produkt albo brakuje części zamówienia. Opóźnienia wywołują frustrację, a producent traci ciężko wypracowaną renomę. Dzielenie się słabej jakości obiektami BIM niesie za sobą podobne ryzyko utraty klienta. W związku z tym Grupa Aliaxis bardzo poważnie podchodzi do tematyki BIM i dokłada wszelkich starań, żeby jej oferta była kompletna pod każdym względem. Lata doświadczeń, dialog z użytkownikami BIM oraz współpraca z najlepszymi na rynku ekspertami zaowocowały jedynym wśród producentów standardem dla obiektów BIM. Opierając się na precyzyjnie określonych wymaganiach geometrycznych, parametrycznych i funkcjonalnych, budujemy bazę rodzin Revit dla systemów orurowania z naszego portfolio.

Przykład obiektu BIM niedostępnego jako generyczna rodzina w programie Autodesk Revit (kształtka wentylacyjna Akavent)

Przykład obiektu BIM niedostępnego jako
generyczna rodzina w programie Autodesk
Revit (kształtka wentylacyjna Akavent)

Czym wyróżniają się biblioteki BIM Aliaxis na tle obiektów generycznych oraz konkurencji?

Grupa Aliaxis unika odtwarzania elementów, które już istnieją w bazach danych takich programów jak Revit i są skutecznie wykorzystywane przez użytkowników. Skupiamy się na komponentach, których naprawdę brakuje, aby wykonać projekt oparty na którymś z naszych unikalnych systemów (np. dBlue lub Akasison). Drugą wartością, którą się kierujemy, jestmaksymalne uproszczenie geometrii i atrybutów, ale bez utraty najważniejszych informacji i wymiarów potrzebnych do zestawień materiałów lub koordynacji międzybranżowej. Nasze biblioteki mają na celu usprawnienie i automatyzację wielu czynności (np. wstawienie dwóch połączonych kolanek 45 stopni w miejsce jednego o kącie 90°). Jednocześnie unikamy tworzenia „superkształtek”, które wymagają dodatkowej dokumentacji (instrukcji obsługi) lub serii prezentacji czy webinarów, aby można było odkryć ich funkcjonalność. Jednym z najważniejszych elementów naszego procesu jest kontrola jakości oraz zarządzanie danymi tak, aby dostępna wersja plików zawsze odzwierciedlała aktualne portfolio. Warto zaznaczyć, że dostępność bibliotek BIM jest tylko jedną z części składowych naszej oferty BIM. Konsekwentnie rozwijamy również innowacyjne narzędzia i umiejętności, aby jak najefektywniej wspierać naszych klientów. Skontaktuj się z naszym działem wsparcia technicznego i dowiedz się więcej.

łatwa zamiana kolanka 90° na 2×45

Przykład funkcjonalności biblioteki dBlue (łatwa zamiana kolanka 90° na 2×45°)


Skontaktuj się z działem Technicznym Aliaxis Poland >>

Aliaxis Aliaxis Poland Sp. z o.o.
ul. Energetyczna 6
56-400 Oleśnica
NIP 725 10 21 629
+48 (0)71 399 56 00
biuro.pl@aliaxis.com
   12.10.2021
Tagi: 
modele | 
projektowanie | 
bim | 
baza | 
artykuł sponsorowany

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl