Artykuł sponsorowany

Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

 Hoval  

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej kotłowni oraz ograniczenia przestrzenne – zabronione jest jej wybudowanie w piwnicy i konieczne staje się jej zlokalizowanie na najwyższej kondygnacji budynku. I tutaj doskonałym rozwiązaniem są kotły Hoval w obudowie zewnętrznej CabinSlim, które zajmują niewiele miejsca, ale również i posiadają łatwy dostęp do wszystkich elementów w celach serwisowych i eksploatacyjnych.

Czym jest wspomniane rozwiązanie oraz jakim przepisom podlega ich budowa? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie Państwo poniżej.

Jakie wymagania musi spełniać kotłownia gazowa?

Spośród wielu wymagań, które muszą spełnić obecnie projektowane kotłownie, są: rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz norma powołana w aktach prawnych PN-B-02431-1: Ogrzewnictwo – Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1 – Wymagania. Zgodnie z powyższymi przepisami dotyczącymi lokalizacji kotłowni zabrania się montażu kotłów powyżej 60 kW w piwnicy. Taki zapis w niektórych przypadkach stawa duże ograniczenia incwestorom. 

Dla przykładu, modernizacja i rozbudowa istniejącego budynku często pociąga za sobą konieczność zwiększenia mocy grzewczej kotłowni gazowej, te najczęściej wykonane są w piwnicach. Jeżeli moc źródła ciepła przekroczy 60 kW, nie będzie to zgodne z przepisami – wówczas konieczne będzie wykonanie dodatkowej kotłowni na najniższej nadziemnej lub najwyższej kondygnacji budynku. Wygospodarowanie takiej dodatkowej przestrzeni w istniejącym budynku nie zawsze jest możliwe. Pociąga również za sobą dodatkowe nakłady inwestycje. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kotłowni zewnętrznej.

Podobny problem spotykany jest w budownictwie mieszkalnym wielorodzinnym. Dlatego wielu inwestorów decyduje się umieścić kotłownię gazową na zewnątrz budynku (np. na dachu). Dzięki temu oszczędzają dodatkową przestrzeń użytkową wewnątrz bloku oraz są zwolnieni z konieczności posadowienia kotłowni gazowej na najwyższym piętrze budynku – który jest najczęściej najdroższą w sprzedaży kondygnacją mieszkalną. Ważną kwestią, która przemawia za taką decyzją, jest fakt, że posadowione na dachu urządzenie grzewcze nie wpływa na maksymalną wysokość budynku, którą zakłada MPZT (miejscowy plan zagospodarowania terenu). Dowiedz się więcej >>

HOVAL

Kotły w obudowach zewnętrznych

Decydując się na wykonanie zewnętrznej kotłowni, inwestor niekoniecznie musi sięgać po rozwiązania kontenerowe, które zajmują dużą powierzchnię terenu i są oddalone od budynków. Alternatywą dla takich kotłowni jest wybór kotłów w obudowach zewnętrznych, które znajdziemy w ofercie firmy HOVAL. Kompaktowe generatory ciepła typu CabinSlim mogą być umieszczone wszędzie: na zewnątrz, w pobliżu inwestycji lub na dachu obiektu. Takie rozwiązanie po pierwsze – zwalnia nas z konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca na kotłownię gazową na kondygnacjach naziemnych, po drugie – nie potrzebujemy wykonywać dodatkowego budynku technicznego ani przeznaczonej do celów grzewczych kontenerowni.

W obudowie zewnętrznej CabinSlim znajduje się w pełni gotowy do pracy zespół urządzeń, którego sercem jest kocioł gazowy, kondensacyjny wykonany ze stali nierdzewnej.  dostarczany wraz z niezbędnymi elementami zabezpieczającymi i przyłączeniowymi (zawór bezpieczeństwa, naczynia wyrównawcze, filtry gazu, zawory odcinające, przewód spalinowy).

CabinSlim może zostać zamontowany bezpośrednio przy ścianie istniejącego budynku, a dodatkowa armatura i regulatory przeznaczone do pracy instalacji wewnętrznej mogą zostać zamontowane w piwnicy. Takie rozwiązanie jest niezwykle atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ skraca proces związany z projektowaniem, odstępstwami i otrzymaniem pozwolenia na budowę, przy równoczesnym zagwarantowaniu taniej produkcji ciepła dla mieszkańców – poniżej 2 zł/m2. W przypadku istniejących budynków, wykonanie kompaktowej kotłowni CabinSlim wymaga jedynie projektu wewnętrznej instalacji gazowej.

Wolnostojące kotły w obudowach zewnętrznych CabinSlim firmy Hoval składają się ze wszystkich niezbędnych elementów do wytwarzania ciepła, gotowych do użytku i zamontowanych w już przygotowanej konstrukcji, maksymalnie zabezpieczonej przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy śnieg, a nawet duży mróz (kotły przystosowane są do pracy na roztworze glikolu).  Moduły te mogą występować z kotłami UltraGas®2  w wersji z pojedynczej lub podwójnej (jako gotowa kaskada). Można je łatwo ustawić blisko budynku w wyznaczonym obszarze technicznym lub na płaskim dachu. Docelowa moc takich kotłowni może wynosić od 70 do nawet 3 100 kW.

HOVAL HOVAL

 

Zdj. 1. Przykład rozwiązania projektowego z wykorzystaniem kotłów w obudowach zewnętrznych

Kotły CabinSlim - główne zalety

Decydując się na wykonanie kotłów w obudowach zewnętrznych, zyskujemy swobodę w ich aranżacji – możemy je umieścić na zewnątrz dosłownie wszędzie – w pobliżu inwestycji lub na dachu obiektu – oszczędzając tym sposobem miejsce wewnątrz budynku (co ma istotne znaczenie zarówno w nowo powstającym budownictwie, jak i istniejącym).

Rozbudowa istniejącej kotłowni gazowej lub dostosowanie kotłowni na paliwa stałe, płynne do wymogów kotłowni gazowej często bywa trudna w wielkokubaturowych obiektach – ze względu na ograniczenia związane z dostępnością, powierzchnią, kubaturą pomieszczenia czy konstrukcją budynku. Z  kolei zakup kotłów w obudowach zewnętrznych pozwala uniknąć wynajmu mobilnej kotłowni, który często jest drogi i mniej opłacalny niż zakup.

Kotły takie jak CabinSlim możemy zlokalizować blisko fasady budynku, dzięki czemu wyprowadzimy po elewacji budynku komin spalinowy. Obiegi grzewcze między budynkiem a zewnętrznymi kotłami gazowymi mogą zostać wykonane jako sieć cieplna preizolowana wodna lub glikolowa z 30-proc. zawartością czynnika antyzamrożeniowego. Rozdział czynnika grzejnego na poszczególne obiegi pompowe może być realizowany w budynku, w przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu technicznym. Dzięki dużej adaptacyjności, szerokiemu przeznaczeniu oraz prostej obsłudze, rozwiązanie to jest preferowanym wyborem zwłaszcza w budownictwie wielkokubaturowym, usługowym czy przemysłowym. Sprawdź >>

Takie rozwiązanie jest również bardzo bezpieczne, albowiem nie istnieje ryzyko zamarznięcia instalacji grzewczej. Urządzenie nie wymaga zapewnienia minimalnego przepływu, ma dużą pojemość wodną (co wpływa na mniejsze opory hydrauliczne) oraz ma możliwość sterowania urządzeniem za pomocą panelu obsługowego, zainstalowanego w pomieszczeniu technicznym wewnątrz budynku. W przypadku zamontowania urządzenia na dachu, nie ma konieczności prowadzenia instalacji gazowej wewnątrz budynku.

Warto dodać, że w przypadku nowo projektowanych budynków, gdzie wymagane jest spełnienie nieprzekroczenia maksymalnego wskaźnika energii pierwotnej EP, kotły takie jak CabinSlim mogą współpracować z dużymi pompami ciepła w układzie hybrydowym np. z pompami ciepła powietrze/woda typu Hoval Belaria®.

KONTAKT

HOVAL SP. Z O.O.
ul. Krzemowa 1, Złotniki
62-002 Suchy Las
tel: 61 659 38 10
faks: 61 659 38 19
e-mail:
www.hoval.pl

logo
   20.10.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl