Ogrzewanie budynków wielkopowierzchniowych o różnym przeznaczeniu

Przykład budynku wielkopowierzchniowego
Przykład budynku wielkopowierzchniowego
fot. unsplash

Ogrzewanie obiektów wielkopowierzchniowych musi się cechować dużą elastycznością i małą bezwładnością, a jednocześnie dostosowaniem do specyfiki tych budynków. Specjalnego podejścia wymagają m.in. obiekty przemysłowe (produkcyjne, magazynowe, logistyczne, inwentarskie itp.), użyteczności publicznej (np. hale sportowe) czy usługowe (hale targowe i wystawiennicze, warsztaty).

Idealne ogrzewanie dla takich budynków – co jest szczególnie widoczne w czasach przymusowych wyłączeń obiektów, często na bliżej nieokreślony czas – powinno zatem być sprawnie i łatwo uruchamiane (oraz wyłączane), szybko zapewniać oczekiwaną temperaturę, ale też umożliwiać jej dostosowanie do zmieniających się warunków i preferencji zarządcy czy użytkownika budynku. Takim wymaganiem może być np. zmiana sposobu użytkowania budynku, potrzeba ogrzania tylko wybranych stref (np. utrzymania jedynie części mocy przerobowych) czy zmniejszenie wymaganej wartości temperatury do postojowej.

W funkcji tak rozumianego ogrzewania często stosowane są nagrzewnice powietrza, znane też jako aparaty (o)grzewcze lub grzewczo-wentylacyjne – urządzenia bezkanałowe, zapewniające bezpośredni nawiew nagrzanego powietrza do ogrzewanej przestrzeni. Montuje się je na przegrodach lub słupach stanowiących konstrukcję budynku, a konsola montażowa umożliwia zarówno różne położenia, jak i ustawianie urządzeń pod odpowiednim kątem, żeby zapewnić określony kierunek nawiewu powietrza.

Obok rozwiązań pracujących na powietrzu wewnętrznym dostępne są także urządzenia z czerpnią zapewniającą dopływ świeżego powietrza oraz komorą mieszania, która umożliwia recyrkulację części powietrza z pomieszczenia i wymieszanie strumieni. W dobie coraz wyższej temperatury zewnętrznej w ciągu całego roku często wybierane są także nagrzewnice powietrza mogące zapewnić chłodzenie obiektu latem. Muszą one być wyposażone w tace ociekowe do odprowadzenia kondensatu i rozwiązania zapobiegające porywaniu kropel skroplin.

Zdecentralizowany charakter systemu grzewczego opartego na nagrzewnicach połączony z elastycznością i sterowalnością urządzeń oraz dostępnością różnych wykonań sprawia, że ogrzewanie takie można dobrać do niemal każdego budynku wielkopowierzchniowego, uwzględniając jego specyfikę.

Nagrzewnice a rodzaj źródła ciepła

Najczęściej stosowane są nagrzewnice wodne (zasilane gorącą wodą) lub gazowe (z palnikiem gazowym). Rodzaj zasilania determinowany jest zwykle przez jego dostępność, ale należy uwzględnić także ich cechy użytkowe i eksploatacyjne.
Nagrzewnice wodne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed zamarzaniem, co ma znaczenie szczególnie w budynkach okresowo wyłączonych i narażonych na oddziaływanie niskiej temperatury zewnętrznej. Można zastosować odpowiednią automatykę (regulacja poprzez termostat zainstalowany za nagrzewnicą/wymiennikiem) lub medium grzewcze o niskiej temperaturze zamarzania, np. roztwór glikolu. Trzeba tu jednak uwzględnić większe opory przepływu czy mniejszą sprawność wymiany ciepła w nagrzewnicy.

Czytaj też: Wybór źródła grzewczego dla budynku jednorodzinnego w kontekście obowiązujących w Polsce przepisów >>

Wodę grzewczą dla nagrzewnic wodnych może przygotowywać także nowoczesne niskotemperaturowe źródło ciepła, np. pompa ciepła czy kocioł kondensacyjny – dotyczy to szczególnie budynków nowych, dla których wymagane są rozwiązania grzewcze spełniające wymagania WT 2021 [1]. Nagrzewnica powietrza w takim układzie powinna mieć 2- lub 3-rzędowy wymiennik ciepła oraz wentylator z dyfuzorem, co łącznie przekłada się na większą powierzchnię grzewczą, jej lepsze wykorzystanie i zmniejszenie oporów przepływu.

---

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2019, poz. 1065, z późn. zm.)
  2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE (Dz.Urz. UE L 315/1 z 14.11.2012)
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/2281 z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE ustanawiającej ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów do ogrzewania powietrznego, produktów chłodzących, wysokotemperaturowych agregatów chłodniczych i klimakonwektorów wentylatorowych (Dz.Urz. L 346/1 z 20.12.2016)
  4. Materiały techniczne producentów nagrzewnic

W artykule:

• Nagrzewnice a rodzaj źródła ciepła
• Obiekty o zmiennych wymaganiach
• Hale na wynajem

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[ogrzewanie budynków wielkopowierzchniowych, ogrzewanie budynków, budynki wielkopowierzchniowe, budynki wielkopowierzchniowe o różnym przeznaczeniu]

   31.10.2021
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl