Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Izolacja akustyczna
Izolacja akustyczna
Paroc

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne. Wytwarzane przez to drgania i ich przenoszenie zależą w znacznym stopniu od:

 • rozplanowania pomieszczeń w budynku,
 • typu budownictwa i użytych materiałów,
 • sposobu prowadzenia przewodów,
 • materiału i wyposażenia sanitarnego,
 • wzajemnego powiązania instalacji i konstrukcji budowlanej,
 • warunków eksploatacji,
 • korzystania z instalacji przez użytkownika. 
Rys. F. Piechurski
Rys. 1. Powstawanie hałasu
powietrznego i materiałowego

Ponadto dochodzi jeszcze zjawisko rezonansu elementów budowlanych, do dziś trudne do ujęcia w reguły matematyczne. Olbrzymia liczba kombinacji czynników decydujących o hałasie powoduje, że wstępna ocena instalacji pod tym względem, jak i przetestowanie określonego rodzaju ściany jest bardzo trudne (Czytaj więcej na ten temat). Dodatkowym problemem jest to, że przepisy o izolacjach cieplnych preferują stosowanie materiałów o dobrej izolacyjności, a tym samym lżejszych. Równocześnie występuje tendencja do stosowania coraz cieńszych ścian.

Dźwięk to drgania akustyczne rozchodzące się w ośrodku sprężystym, zdolne wytworzyć wrażenia słuchowe, które dla człowieka zawarte są w paśmie pomiędzy częstotliwościami granicznymi od ok. 16 Hz (dźwięk bardzo cichy) do 16 000 Hz (tony bardzo wysokie). Dźwięki o niejednolitej częstotliwości tworzą hałas. Hałas może być zdefiniowany jako dźwięk niepożądany i zakłócający komfort. Ucho ludzkie zdolne jest odbierać dźwięki o częstotliwości od 16 do 22 000 Hz o natężeniu od 0÷120 dB.
 
Hałas postrzegany jako problem środowiskowy powinien analizowany być w następujących etapach:

 • określanie najwyższego poziomu dopuszczalnego pod względem zdrowia jednostki i społeczeństwa,
 • określenia metod prognozowania i pomiaru hałasu obecnego w badanym otoczeniu,
 • systemowa kontrola hałasu na podstawie wyników otrzymanych na poprzednich etapach badań.

Hałas mający niepożądane skutki dla zdrowia człowieka może stanowić jedną z przyczyn wysokiego ciśnienia krwi, bólu głowy, dyskomfortu psychicznego i fizjologicznego oraz nerwicy.

Hałas w instalacjach wodociągowych 

Szum w przewodach wodociągowych powstaje podczas poboru wody, głównie w przewężeniach przekrojów wewnętrznych. Dlatego nawet prawidłowy pod względem hydrauliki dobór przewodów nie wpływa istotnie na zmniejszenie hałasu. W takiej sytuacji drgania wody powstające w armaturze rozchodzą się w niewielkim osłabieniu. A wskutek drgań wody pobudzane są do drgania rury, które z kolei przenoszą drgania na ściany lub stropy, do których mocowane są przewody.

Opaski izolacyjne na rurach układanych w ścianie i osłony izolacyjne rur w ścianach są nieskuteczne przeciw przenoszeniu się drgań z armatury na konstrukcję budynku, jeśli armatura jest sztywno połączona ze ścianą lub tworzą się mostki akustyczne. Ograniczenie hałasu można uzyskać tyko wtedy, gdy zlikwiduje się te mostki. Hałas pochodzący od przewodów jest tym większy, im większe jest ciśnienie wypływu z armatury, a tym samym i przepływ.

Ciśnienie statyczne w przewodzie wodociągowym w podejściach do armatury nie powinno przekraczać 5 bar (0,5 MPa). Wyższe ciśnienie można ograniczyć poprzez zamontowanie np. reduktorów ciśnienia. Zasadniczo uważa się, że armatura jest tym „cichsza”, im mniejsze jest ciśnienie wypływu. Dlatego instalacje wodociągowe należy projektować i eksploatować przy możliwie niskim, ale hydraulicznie wystarczającym ciśnieniu statycznym.

Zasada wymiarowania instalacji wodociągowych wymaga minimalnego ciśnienia wypływu, łącznie z przepływem obliczeniowym dla różnych typów armatury i urządzeń według PN -92/B 01706 [1]. Armatura przelotowa (zawory odcinające, proste i kątowe) podczas użytkowania powinny być zawsze całkowicie otwarte. Wielkość przepływu stanowi podstawę do zakwalifikowania armatury do odpowiedniej grupy:

 1. akustycznie „korzystna”,
 2. akustycznie „niekorzystna”.
   16.05.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl