RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Izolacja akustyczna/ Paroc

Izolacja akustyczna/ Paroc

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne. Wytwarzane przez to drgania i ich przenoszenie zależą w znacznym stopniu od:

  • rozplanowania pomieszczeń w budynku,

  • typu budownictwa i użytych materiałów,

  • sposobu prowadzenia przewodów,

  • materiału i wyposażenia sanitarnego,

  • wzajemnego powiązania instalacji i konstrukcji budowlanej,

  • warunków eksploatacji,

  • korzystania z instalacji przez użytkownika. 

hałas powietrzny i materiałowy

Rys. 1. Powstawanie hałasu powietrznego i materiałowego

Ponadto dochodzi jeszcze zjawisko rezonansu elementów budowlanych, do dziś trudne do ujęcia w reguły matematyczne. Olbrzymia liczba kombinacji czynników decydujących o hałasie powoduje, że wstępna ocena instalacji pod tym względem, jak i przetestowanie określonego rodzaju ściany jest bardzo trudne. Dodatkowym problemem jest to, że przepisy o izolacjach cieplnych preferują stosowanie materiałów o dobrej izolacyjności, a tym samym lżejszych. Równocześnie występuje tendencja do stosowania coraz cieńszych ścian (rys. 1.).

Dźwięk to drgania akustyczne rozchodzące się w ośrodku sprężystym, zdolne wytworzyć wrażenia słuchowe, które dla człowieka zawarte są w paśmie pomiędzy częstotliwościami granicznymi od ok. 16 Hz (dźwięk bardzo cichy) do 16 000 Hz (tony bardzo wysokie). Dźwięki o niejednolitej częstotliwości tworzą hałas. Hałas może być zdefiniowany jako dźwięk niepożądany i zakłócający komfort. Ucho ludzkie zdolne jest odbierać dźwięki o częstotliwości od 16 do 22 000 Hz o natężeniu od 0÷120 dB.

Hałas postrzegany jako problem środowiskowy powinien analizowany być w następujących etapach:

  • określanie najwyższego poziomu dopuszczalnego pod względem zdrowia jednostki i społeczeństwa,

  • określenia metod prognozowania i pomiaru hałasu obecnego w badanym otoczeniu,

  • systemowa kontrola hałasu na podstawie wyników otrzymanych na poprzednich etapach badań.

Hałas mający niepożądane skutki dla zdrowia człowieka może stanowić jedną z przyczyn wysokiego ciśnienia krwi, bólu głowy, dyskomfortu psychicznego i fizjologicznego oraz nerwicy.

halas a zmianie kierunku

Fot. 1. Hałas odbicia przy zmianie kierunku (fot. Geberit)

ozebrowanie ksztaltki a halas

Fot. 2. Wpływ ożebrowania kształtki na poziom hałasu ΔLp = 3,8 dB(A) [1] (fot. Geberit)

Hałas w instalacjach wodociągowych 

Szum w przewodach wodociągowych powstaje podczas poboru wody, głównie w przewężeniach przekrojów wewnętrznych. Dlatego nawet prawidłowy pod względem hydrauliki dobór przewodów nie wpływa istotnie na zmniejszenie hałasu. W takiej sytuacji drgania wody powstające w armaturze rozchodzą się w niewielkim osłabieniu. A wskutek drgań wody pobudzane są do drgania rury, które z kolei przenoszą drgania na ściany lub stropy, do których mocowane są przewody.

Opaski izolacyjne na rurach układanych w ścianie i osłony izolacyjne rur w ścianach są nieskuteczne przeciw przenoszeniu się drgań z armatury na konstrukcję budynku, jeśli armatura jest sztywno połączona ze ścianą lub tworzą się mostki akustyczne. Ograniczenie hałasu można uzyskać tylko wtedy, gdy zlikwiduje się te mostki. Hałas pochodzący od przewodów jest tym większy, im większe jest ciśnienie wypływu z armatury, a tym samym i przepływ.

Ciśnienie statyczne w przewodzie wodociągowym w podejściach do armatury nie powinno przekraczać 5 bar (0,5 MPa). Wyższe ciśnienie można ograniczyć poprzez zamontowanie np. reduktorów ciśnienia. Zasadniczo uważa się, że armatura jest tym „cichsza”, im mniejsze jest ciśnienie wypływu. Dlatego instalacje wodociągowe należy projektować i eksploatować przy możliwie niskim, ale hydraulicznie wystarczającym ciśnieniu statycznym.

Zasada wymiarowania instalacji wodociągowych wymaga minimalnego ciśnienia wypływu, łącznie z przepływem obliczeniowym dla różnych typów armatury i urządzeń według PN -92/B 01706 [1]. Armatura przelotowa (zawory odcinające, proste i kątowe) podczas użytkowania powinny być zawsze całkowicie otwarte. Wielkość przepływu stanowi podstawę do zakwalifikowania armatury do odpowiedniej grupy:

  1. akustycznie „korzystna”,

  2. akustycznie „niekorzystna”.

Hałas w instalacjach kanalizacyjnych 

Zjawiska hydrauliczne występujące przy odpływie wody wywołują drgania przewodu kanalizacyjnego. Przy rurach z materiałów twardych przeważają drgania materiału. Przy rurach z materiałów plastycznych przeważają drgania powietrza. Uciążliwy szum z przewodów kanalizacyjnych powstaje głównie przy:

  • wpływie ścieków do pionu,

  • w samym pionie, na rozgałęzieniach i zmianach kierunku.

Mniej uciążliwe są szumy z podejść. Dlatego głównym obiektem zainteresowań przy ochronie przed hałasem są:

  • piony kanalizacyjne,

  • przewody odpływowe przebiegające nad pomieszczeniami chronionymi.

Źródła hałasu w rurze

Rys. 2. Źródła hałasu w rurze kanalizacyjnej [2]
Źródło: archiwum autora

W przewodzie kanalizacyjnym rozróżnia się trzy rodzaje źródeł hałasu:

  • odgłosy opadania w pionie (kolor zielony na rys. 2.),

  • odgłosy odbicia przy zmianie kierunku (kolor czerwony na rys. 2.),

  • odgłosy przepływu w poziomie kanalizacyjnym (kolor niebieski na rys. 2.).

Można pominąć wysokość opadania, gdyż przy wyższych prędkościach przepływu występują podwyższone straty na tarcie (tarcie pochłania energię). Pomiary szumów przy różnej wysokości opadania dały względnie stałe wyniki. Wysokość poziomu akustycznego zależy od sposobu montażu i właściwości użytych materiałów.

Niezależnie od sposobu prowadzenia przewodów, jeśli istnieją wymagania odnośnie ochrony akustycznej, zaleca się stosowanie przewodów izolowanych w pionie, poziomie i przy odsadzkach. Jeżeli miejsce pozwala na izolację podejść, to należy ją wykonać.

Istotny wpływ na szum odbicia w kształtce na przejściu pionu w poziom odpływowy ma sposób wykonania kolana przejściowego. Ponadto oddziałują tu również warunki hydrauliczne na przejściu z pionu w przewód odpływowy.  

Odsadzka na pionie (zmiana kierunku za pomocą 2 kolanek 45°) w tej strefie ścieki uderzają w krótkim odstępie czasu w dwa zamontowane po sobie łuki. W zależności od konstrukcji i wymiarów oba te odgłosy następują prawie jednocześnie. Następuje tu sumowanie szumów przepływu i odbicia (rys. 3.). 

polaczenia pionu z odplywem

Rys. 3. Akustyczne i hydrauliczne oddziaływanie różnych rozwiązań połączeń pionu z przewodem odpływowym (rys. F. Piechurski)

Przewody kanalizacyjne na ścianach oddzielających pomieszczenia chronione nie mogą być układane swobodnie. Jeśli kanały instalacyjne:

  • położone są w pomieszczeniu wymagającym ochrony,

  • stanowią część ściany takiego pomieszczenia lub te ściany tworzą, wymagane są szczególne środki, gdyż przez sam sposób budowy kanału nie da się uzyskać odpowiedniego stopnia tłumienia hałasu.

Bardzo problematyczne jest prowadzenie przewodów kanalizacyjnych w bruzdach ścian pomieszczeń wymagających ochrony. Ponieważ prowadzenie pionów w ciasnych bruzdach wywołuje coraz większe problemy tłumienia drgań materiału, należy bezwarunkowo unikać takich sposobów układania.

Zastosowanie rur lżejszych wpływa niekorzystne na zjawisko akustyki (czyli de facto zwiększa hałas). Ich gorsza właściwość tłumienia drgań powietrza może być wyrównana przez zastosowanie rur preizolowanych lub owijanie ich ciężką folią. Oba te rozwiązania zapewniają dodatkowo dobre tłumienie drgań materiału. Osłonę bruzd w ścianach stanowi w zasadzie tylko warstwa tynku ułożonego na podkładzie.

Współczynnik tłumienia dźwięków takiej konstrukcji jest zbyt niepewny, aby gwarantować wystarczającą izolacyjność akustyczną pomieszczenia chronionego przed hałasem. Wyjściem z tej sytuacji jest zamknięcie bruzdy w ścianie przez wstawienie folii w tynk w celu poprawienia izolacji akustycznej.

W ochronie przed hałasem wywoływanym przez instalacje, wyjątkowo ważne są przybory sanitarne. Przy napływie i wypływie wody podczas korzystania z wanny, natrysku, umywalki lub miski ustępowej powstają drgania materiału, które przenoszą się na ściany i stropy pomieszczenia. Sposobem stłumienia hałasu powietrznego może być izolacja wykonana poprzez dodatkowe rozwiązania, które przedstawiono na rys. 4. i 5.

Materiał izolacyjny w szybie i na rurze zabezpiecza przed odbiciem, dzięki czemu uzyskuje się ograniczone podniesienie poziomu hałasu.

izolacja szybu instalacyjnego

Rys. 4. Izolacja szybu instalacyjnego od strony pomieszczeń [2]
Źródło: archiwum autora

Otulina założona na rurze

Rys. 5. Otulina założona na rurze [2]
Źródło: archiwum autora

Nowa generacja systemów kanalizacji niskoszumowej

W wyniku badań zjawiska hałasu w instalacjach kanalizacyjnych i doświadczeń powstały nowe system instalacji kanalizacji „niskoszumowej”, produkowane z PEHD, PP i PVC, w których wykorzystuje się materiały modyfikowane poprzez zwiększenie ich ciężaru właściwego w stosunku do materiałów tradycyjne stosownych do produkcji rur i kształtek kanalizacyjnych.

Silent-db20 

System kanalizacyjny Geberit Silent-db20 skonstruowany jest z nowego materiału wzbogaconego PE (PE-S2 HDPE + minerały):

  • polietylen HDPE – 45%,

  • siarczan baru – 55%.

Nowy system ma większy ciężar (ok. 2,5 razy w stosunku do HDPE). Większa masa powoduje absorpcję dźwięku. Natomiast zastosowanie na wszystkich kształtkach dodatkowego ożebrowania ogranicza emisję hałasu (rozwiązanie chronione patentem). W skład systemu wchodzą obejmy rurowe z wkładką izolacyjną, której materiał i kształt dobrano na podstawie wielu badań. Wszystkie elementy są w średnicach DN: 56; 63; 75; 90; 110; 135; 160 mm. Połączenia stałe występują jako:

  • zgrzewanie doczołowe,

  • zgrzewanie elektrooporowe.

Połączenia rozłączne stosowane są za pomocą:

  • kielicha dwustronnego,

  • kielicha kompensacyjnego,

  • opaski łączącej.

Obejmy rurowe z wkładką występują jako:

  • uniwersalne – do punktów stałych i podpór przesuwnych,

  • wkładka izolacyjna EPDM o odpowiednio dobranym kształcie.

POLIphon 

Dzięki zastosowaniu trójwarstwowej konstrukcji ścianki rury, a także dzięki specjalnie zaprojektowanej obejmie akustycznej, w przewodach następuje zamknięcie szumu akustycznego, amortyzacja drgań pomiędzy odcinkami rur oraz odcięcie mostka akustycznego pomiędzy przewodem a konstrukcją budynku. Obejmą akustyczną jest wkładka akustyczna, której zadaniem jest wytłumienie drgań pomiędzy odcinkami rur poprzez trzy powierzchnie kontaktu z rurą ze specjalną konstrukcją powierzchni wytłumiających hałas. Dzięki zastosowaniu tej obejmy następuje także likwidacja mostka akustycznego pomiędzy pionem a konstrukcją budynku w elemencie montażowym obejmy.

 Konstrukcja ścianki rury składa się z trzech wartw:

  • warstwy zewnętrznej – materiał PP-POL Icomp [z],

  • warstwy środkowej – materiał PP-MD POL Icomp [s],

  • warstwy wewnętrznej – materiał PP-MD POL Icomp [w].

Dostępne średnice DN: 40×1,8; 50×1,8; 75×2,3; 90×2,8; 110×3,4 mm.

SILENTA hakan 

System wykonany z polipropylenu wzmocnionego minerałami o dużym ciężarze właściwym i specyficznej strukturze uzyskiwanej dzięki dużej liczbie molekuł. Warstwa środkowa absorbuje dźwięki powstałe wewnątrz rury i zapobiega przedostawaniu się ich na zewnątrz. Zastosowano uszczelkę stałą z wkładką z uszczelką tłumiącą. Warstwy wewnętrzne są gładkie i miękkie, dzięki temu sprzyjają dobrym warunkom przepływu i nie powodują osadzania się tłustych substancji. System wykonano z materiału odpornego na wysoką temperaturę. Dane techniczne:

  • gęstość warstwy izolacji akustycznej 1,9 g/cm3,

  • wydłużenie przy zerwaniu ~50%,

  • wytrzymałość na rozciąganie ~20 N/mm2,

  • moduł E ~3800 N/mm2,

  • współczynnik rozszerzalności liniowej ~0,09 mm/mK,

  • odporność ogniowa wg DIN 4102 – klasa B2,

  • średnice DN: 58×4,0; 78×4,5; 110×5,3;

  • 135×5,3; 160×5,3 mm.

Wavin AS 

System AS jest systemem wykonanym z astolenu – wzmocnionego minerałami z tworzywa sztucznego na bazie polipropylenu o zwięk szonej wytrzymałości. Astolen charakteryzuje się wysokim stopniem izolacji akustycznej, dzięki czemu pracuje nadzwyczaj cicho zarówno w odniesieniu do szumów przenoszonych przez powietrze, jak i do szumów przenoszonych przez ciała stałe. Rury charakteryzują dużą odpornością na działania mechaniczne oraz gorącej wody. Rury i kształtki oraz elementy uszczelniające nadają się do odprowadzania ścieków chemicznych agresywnych w zakresie pH 2÷12.  Dane techniczne:

  • gęstość warstwy izolacji akustycznej 1,9 g/cm3,

  • wydłużenie przy zerwaniu ~29%,

  • wytrzymałość na rozciąganie ~13 N/mm2,

  • moduł E ~3800 N/mm2,

  • współczynnik rozszerzalności liniowej ~0,09 mm/mK,

  • odporność ogniowa wg DIN 4102 – klasa B2,

  • średnice DN: 58×4,0; 78×4,5; 110×5,3; 135×5,3; 160×5,3 mm.

Materiały izolacyjne 

Przed hałasem materiałowym może również chronić taśma izolacyjna, która jest wykonana z pianki polietylenowej. Stosowana jest do izolowania przewodów w miejscach przejść przez stropy, ściany. Mata Isol (folia z tworzywa sztucznego) zapobiega przenikaniu wilgoci. Występuje w dwóch wersjach, jako:

  • ciężka folia, która tłumi dźwięki (chroni przed hałasem materiałowym), 

  • pianka poliuretanowa jest izolacją przeciwko kondensacji pary wodnej (chroni przed hałasem powietrznym).

Montaż 

W celu zachowania właściwości akustycznych instalacje kanalizacyjne należy montować wraz ze specjalnie zaprojektowanymi obejmami. Warto pamiętać także o poprawnym prowadzeniu przewodów i zachowaniu podstawowych odległości pomiędzy obejmami oraz innymi przewodami:

  • w instalacjach poziomych odległość pomiędzy dwoma uchwytami powinna wynosić ok. 10×DN (średnica zewnętrzna rury),

  • przy instalacji pionowej w zależności od DN odległość ta powinna wynosić 1÷2 m,

  • obejmy należy montować na elementach konstrukcji o dużym ciężarze właściwym,

  • dla pionów instalacyjnych w kondygnacjach o wysokości ponad 2,5 m zaleca się stosować obejmę przesuwną oraz stałą.

Prawidłowe przejście przez przegrodę powinno być zabezpieczone „rękawem” z materiału zapewniającego izolację akustyczną oraz przeciwwilgociową. Ponadto:

  • obejm nie powinno się montować w miejscach narażonych na uderzenia,

  • w budynkach wielokondygnacyjnych (od 3 kondygnacji) należy zabezpieczyć piony kanalizacyjne (od DN 110) przed obsuwaniem za pomocą dodatkowych zamocowań (wsporniki rur spustowych),

  • obejmy przeciwpożarowe stosuje się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia i dymu w rurach z tworzyw sztucznych przechodzących przez ściany i stropy; wnętrze obejmy wykonanej z niepalnego materiału wskutek działania ciepła zwiększa swą objętość, co dociska rurę i zapobiega przenikaniu płomieni.

Podsumowanie 

Minimalizacja źródeł hałasu poprzez stosowanie systemu rur i kształtek zoptymalizowanego pod względem akustycznym oraz unikanie nagłych zmian kierunków na pionach (odsadzki, zmiana kierunku 90°). Ograniczenie przenoszenia hałasu materiałowego od instalacji na konstrukcję budynku poprzez stosowanie obejm ze zoptymalizowaną wkładką oraz izolowanie miękką otuliną rur przy przejściach przez przegrody oraz układanych w ścianach i stropach. Izolacja hałasu powietrznego poprzez:

  • stosowanie otuliny zwłaszcza przy zmianie kierunku),
  • zabudowa w szybie instalacyjnym,
  • akustyczna i termiczna izolacja rur (ochrona przed hałasem powietrznym) o odpowiedniej budowie: folia – zapobiega przenikaniu wilgoci, ciężka folia – tłumi dźwięki, pianka poliuretanowa – izolacja przeciwko kondensacji pary wodnej.

Ochrona przed hałasem w budownictwie jest zagadnieniem kompleksowym, które musi być opracowywane przy ścisłej współpracy projektantów, dostawców materiałów i wykonawców.

Literatura

  1. PN-B-01706: 1992 Instalacje wodociągowe – Wymagania w projektowaniu.

  2. Łepkowaska Z., Lech M., Nowoczesne technologie Geberit w instalacjach wewnętrznych wodno-kanalizacyjnych. Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja, Dębe k. Warsza - wy 2007.

  3. Materiały firm: Geberit, Haka Plastik, Poliplast, Wavin.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Artur Dudziak Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w...

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w praktyce stosowane są niekiedy również do regulacji, co nie powinno mieć miejsca z uwagi na niekorzystne charakterystyki hydrauliczne i kawitacyjne [1].

dr inż. Andrzej Górecki Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

W odpowiedzi na zaproszenie autorów artykułu pt. „Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych” (RI 12/2011) do podzielenia się doświadczeniami w zakresie identyfikacji uszkodzeń mosiężnych...

W odpowiedzi na zaproszenie autorów artykułu pt. „Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych” (RI 12/2011) do podzielenia się doświadczeniami w zakresie identyfikacji uszkodzeń mosiężnych zaworów (także mosiężnych łączników) pracujących w instalacjach wodnych poniżej podano kilka informacji istotnych z punktu widzenia jakości tych wyrobów. Dane te zebrane zostały w trakcie wykonywania ekspertyz ustalających przyczyny awarii zarówno instalacji wodociągowych, jak i grzewczych w COBRTI...

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu...

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu podłączenia się do sieci do głównego zaworu odcinającego instalację wodociągową. Ze względu na jego położenie doborem przyłącza wody interesują się zarówno „wodociągowcy”, jak i „instalatorzy”. Jednak zazwyczaj mają różne do tej kwestii podejście.

dr inż. Florian Piechurski Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2) Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Straty wody to różnice między objętością wody wyprodukowanej (wtłoczonej do sieci) i sprzedanej odbiorcom. W celu ich ograniczenia przedsiębiorstwa wodociągowe muszą podjąć jednoczesne działania organizacyjne,...

Straty wody to różnice między objętością wody wyprodukowanej (wtłoczonej do sieci) i sprzedanej odbiorcom. W celu ich ograniczenia przedsiębiorstwa wodociągowe muszą podjąć jednoczesne działania organizacyjne, remontowo-modernizacyjne i inwestycyjne. W części 1 artykułu (RI 11/2011) opisano czynniki przyczyniające się do występowania strat wody oraz metody szacowania ich wielkości.

dr inż. Edmund Nowakowski Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody

Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody

Unieważnienie w 2009 r. dotychczas stosowanej normy PN-92/B-01706 dotyczącej wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych spowodowało szersze zainteresowanie innymi metodami projektowania. W normie...

Unieważnienie w 2009 r. dotychczas stosowanej normy PN-92/B-01706 dotyczącej wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych spowodowało szersze zainteresowanie innymi metodami projektowania. W normie PN-EN 806-3 podano zasady doboru średnic przewodów metodami uproszczonymi. Ponieważ jest ona obowiązująca zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej, warto się z nią zapoznać.

inż. Mirosław Czyżyk, Jan Bylicki Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość...

Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość dużą awaryjność instalacji wodnych, w których na podejściach, jako elementy odcinające, zabudowane zostały zawory (kurki) kulowe, zwykle o średnicach 1/2" (DN 15), ewentualnie 3/4" (DN 20). W ramach zleconych ekspertyz przebadano partie zaworów, które pękały po krótkim okresie eksploatacji, dla porównania...

dr inż. Julian Skiba Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków...

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków do namnażania się bakterii chorobotwórczych lub rozwoju innych drobnoustrojów, szczególnie na odcinkach rzadko używanych, gdzie dochodzi do zastoju wody, a trzecią – występowanie przepływów zwrotnych.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI...

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI nr 5/2011) przedstawiono ogólne założenia przyjęte do badań i kryteria oceny, a także wyniki pomiarów pracy wodomierzy o średnicy DN 25. W części drugiej artykułu przeanalizowano działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40, podano też wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.

Redakcja RI Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie...

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie możliwości aranżowania wnętrz, a instalatorzy – ułatwiony montaż.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia...

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia nie zmieniały swoich właściwości w trakcie użytkowania. W artykule przedstawiono wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C o średnicy DN 25–40 po 5 latach eksploatacji pod kątem ich stabilności metrologicznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń...

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wyboru konkretnego zespołu pompowego o najmniejszym „koszcie życia” LCC. Zagadnienie zilustrowano przykładem obliczeniowym doboru zespołów pompowych do instalacji...

Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje...

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje do nich swój produkt z szerokiej oferty portfolio.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

dr inż. Edmund Nowakowski Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia....

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia. Recknagel już ok. 1970 r. zauważył, że zastosowanie w instalacji ciepłej wody ciepłomierza obniża zużycie wody o blisko połowę.

Waldemar Joniec Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych,...

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych, centralnych i sieciowych, w systemach przeciwpożarowych, do zraszania ogrodów i podlewania szklarni, do tłoczenia wody w rzemiośle i rolnictwie, w myjniach i pralniach oraz w przemysłowych instalacjach wodnych.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu (RI nr 12/2008) autor dokonał przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.