Odprowadzanie ścieków w zgodzie z mechaniką płynów

Komputerowa symulacja odprowadzania ścieków
Komputerowa symulacja odprowadzania ścieków
fot. Autorzy

W Polsce, tak jak w wielu krajach europejskich, ścieki komunalne powinny być odprowadzane przewodami częściowo wypełnionymi, przy założeniu wentylowanych pionów kanalizacyjnych. Jednak wymaganie to – częściowe wypełnienie – może być spełnione tylko wtedy, gdy zostanie zastosowany właściwy sposób prowadzenia przewodów kanalizacyjnych, przewody będą prawidłowo zwymiarowane, a instalacja wykonana z odpowiednich materiałów. Wymiarowanie przewodów zgodnie z wytycznymi producenta gwarantuje częściowe wypełnienie przewodów, które przekłada się na ilość wody koniecznej do skutecznego przepłukania instalacji.

Dyskusja na temat bezpieczeństwa pożarowego i ochrony przed hałasem usunęła w cień kwestię kluczowego zadania stawianego przed systemem kanalizacji w budynku. Często marginalizowana, instalacja kanalizacyjna jest bardzo ważna dla użytkownika i właściciela każdego obiektu, zarówno domu jednorodzinnego, jak i wielofunkcyjnego obiektu budowlanego. Musi zapewnić produkowanym ściekom dotarcie do kanalizacji zewnętrznej bez przeszkód, co oznacza, że nie wystąpią zatory, a zamknięcia wodne syfonów umieszczonych przy urządzeniach sanitarnych nie zostaną opróżnione. Systemy kanalizacyjne pełnią zatem funkcję hydrauliczną.

Na szczególną uwagę zasługuje instalacja kanalizacji w budynkach modernizowanych. W praktyce często zapomina się o konieczności uwzględnienia stanu istniejącego przewodów kanalizacyjnych. Jest to poważny błąd, jeżeli bowiem nie zapewnimy w przewodach minimalnej przestrzeni dla cyrkulacji powietrza (maksymalne wypełnienie ściekami w 50%), a jednocześnie wymaganej ilości wody do przepłukania instalacji, istniejące przewody kanalizacyjne mogą zostać zablokowane.

 

Projekt to podstawa

Projektując i wykonując instalację kanalizacyjną, nie można zakładać, że do jej prawidłowego działania wystarczy odpowiedni spadek przewodów – nic bardziej mylnego. Nieprzyjemne zapachy wydobywające się z całkowicie opróżnionych zamknięć wodnych syfonów to tylko drobna niedogodność. Znacznie gorsze z punktu widzenia użytkownika są z pewnością głośne szumy generowane przez przepływające ścieki, a jeszcze bardziej – zapchane przewody, a nawet wpływające do pomieszczenia ścieki z kanalizacji. Aby nie dopuścić do wystąpienia takich problemów, instalację należy starannie zaprojektować. Konieczne jest ustalenie potencjalnej objętości ścieków sanitarnych produkowanych w gospodarstwach domowych, a w przypadku kanalizacji ogólnospławnej również wody gromadzącej się wokół budynku lub na działce podczas opadów. Należy też przyjąć właściwy współczynnik częstości równoczesnego obciążenia systemu. To tylko dwa z całej palety istotnych czynników, które muszą zostać uwzględnione przy projektowaniu systemu kanalizacji.

Analiza sytuacji to pierwszy krok

Poszukując właściwych rozwiązań, należy spojrzeć na zadanie budowlane kompleksowo i odpowiedzieć na kilka istotnych pytań dotyczących obiektu.

Czytaj też: Wpusty ściekowe w budynkach >>

Budynek projektowany

  • Jaka ilość wody jest niezbędna do spłukania WC?
  • Czy zaprojektowany system kanalizacji uwzględnia fakt, że obiekt projektowany jest pod kątem oszczędnego zużycia wody?
  • Czy planowana jest częściowa modernizacja starej nieruchomości, na terenie której może nas czekać wiele niespodzianek za ścianą lub pod podłogą?

Budynek istniejący

System kanalizacyjny jest w stanie zapewnić odprowadzenie nieczystości tylko wtedy, gdy przez przewody kanalizacyjne o przewymiarowanym przekroju przepływa odpowiednio duża ilość wody. Warto przypomnieć, że w 1960 roku do spłukiwania WC zużywano około 14 l wody, dzisiaj mogą wystarczyć nawet 4 l, a standardowo zużywa się 6 l. Dlatego należy się dokładnie zapoznać ze stanem tej części instalacji kanalizacyjnej, która podlega przebudowie.

 

Olbrzymie zmiany w zakresie technicznego wyposażenia budynków

Uczestnicy procesu budowlanego są zobowiązani wobec przyszłych użytkowników do wykonania sprawnego systemu kanalizacji, zgodnie z obowiązującymi zasadami techniki. Modernizacja kilkudziesięcioletniej łazienki stanowi ogromny skok technologiczny w tej dziedzinie. Realizacja nowoczesnych ścianek instalacyjnych w takim pomieszczeniu wiąże się z koniecznością zastosowania bardziej skomplikowanych systemów. Dzięki temu można wykorzystać nowe technologie pozwalające spłukiwać WC niewielką ilością wody, jak również dostarczać do odbiorników (baterii) czystą wodę pitną, która w przewodach nie ulega kontaminacji, a po użyciu swobodnie odpływa.

Wyzwania stawiane przed branżą sanitarną nie kończą się zatem na prostym zapewnieniu odpływu ścieków przewodami ze spadkiem.

W artykule:

• Projekt to podstawa
• Analiza sytuacji to pierwszy krok
• Olbrzymie zmiany w zakresie technicznego wyposażenia budynków

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[odprowadzanie ścieków, mechanika płynów, ścieki komunalne, piony kanalizacyjne, przewody kanalizacyjne, odprowadzanie nieczystości]

   05.11.2021
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl