Ochrona rynien i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Kabel grzejny do ochrony rynien
Kabel grzejny do ochrony rynien
fot. Elektra

Choć zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, nadal – szczególnie w IV i V strefie klimatycznej – występują u nas mrozy i opady śniegu. Tradycyjne warunki zimowe, choćby krótkotrwałe, mogą negatywnie wpłynąć na instalacje pracujące na zewnątrz, takie jak systemy odwodnień dachów (wpusty, rynny i rury spustowe) czy odcinki instalacji sanitarnych. Aby uniknąć uszkodzeń i awarii oraz związanych z nimi kosztów, instalacje należy zabezpieczyć przed zamarzaniem czy zaleganiem lodu i śniegu.

Ochrony przed zaleganiem śniegu oraz powstawaniem lodu wymagają rynny i rury spustowe (oraz odcinki okapowe dachu), a także odcinki rur oraz zawory i siłowniki instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych prowadzonych na zewnątrz. Skuteczny system ochronny stanowią odpowiednio dobrane i wykonane elektryczne kable grzejne. Zapobiegają one zamarzaniu, a także gromadzeniu się śniegu i lodu. Dzięki temu:

  • rynny i rury spustowe zachowują pełną drożność oraz nie są nadmiernie obciążone czy narażone na roztapianie i ponowne zamarzanie wody roztopowej, eliminowane jest zatem narażenie na odkształcenia i uszkodzenia;
  • na dachach nie zalega śnieg, co wpływa np. na drożność wpustów dachowych, chroni rynny przed nadmiarem wód roztopowych czy eliminuje powstawanie nawisów lodowych;
  • medium w instalacjach sanitarnych nie jest narażone na zamarzanie – zapewnia to ciągłość dostawy wody czy odprowadzania ścieków, ale też zapobiega przemarzaniu rur i ich uszkodzeniom (np. pęknięciom pod wpływem powstającego wewnątrz lodu).

Koszt inwestycji w nawet najbardziej zaawansowany system kabli grzejnych jest znacznie niższy niż koszty strat poniesionych z powodu uszkodzenia instalacji zewnętrznych. Sam montaż rozwiązania jest prosty i stosunkowo szybki, nie obciąża w znaczący sposób istniejącej instalacji elektrycznej, a nawet może być przeprowadzony przy niezbyt niskiej temperaturze ujemnej. Powinien być jednak wykonany zgodnie ze sztuką, a gotowe rozwiązanie wymaga sprawdzenia, dlatego zarówno podłączeniem kabli grzejnych do instalacji elektrycznej, jak i kontrolą zamontowanego rozwiązania powinien się zająć elektryk z uprawnieniami. Dla każdego obwodu wymagane jest odpowiednie zabezpieczenie stanowiące ochronę przeciwporażeniową. Powinien to być wyłącznik różnicowoprądowy (bezpiecznik FI) o prądzie różnicowym 30 mA, zgodnie z normą PN-EN 62395-1 [1] lub PN-HD 60364­-4-41 [2]. Raz do roku należy przeprowadzić kontrolę ogrzewania przeciwoblodzeniowego (jak i każdego ogrzewania elektrycznego) pod kątem bezpieczeństwa przeciwporażeniowego i sprawności technicznej, oceniając działanie wyłączników różnicowoprądowych czy ciągłość oraz parametry przewodów grzejnych (np. prąd w kablach stałooporowych).

Kable grzejne – budowa i zasada działania

Kable grzejne znajdują się zarówno w ofercie producentów systemów orynnowania, jak i producentów instalacji elektrycznych. Konstrukcja kabli zbliżona jest do kabli elektrycznego ogrzewania podłogowego, przy czym izolacja zewnętrzna wykonywana jest z zabezpieczeniem przed oddziaływaniem promieni UV i warunkami zewnętrznymi. Dzięki temu kabel cechuje się wysoką klasą szczelności (np. IP67). Zewnętrzna izolacja kabla może być wykonana z PVC lub z tworzywa bezhalogenowego – najczęściej PE lub PP z domieszkami uniepalniającymi. Kable bezhalogenowe są często oznaczane jako HFFR (Halogen Free Flame Retardant – bezhalogenowe, trudnopalne, nierozprzestrzeniające płomienia). Nie zawierają chloru, fluoru, bromu czy jodu, co znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo w przypadku pożaru, ponieważ nie emitują gazów korozyjnych i toksycznych.

Czytaj też: Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne >>

Kable grzejne dostępne są jako stałooporowe (o niezmiennej mocy) oraz samoregulujące (dostosowujące rezystancję, a tym samym moc grzewczą do temperatury otoczenia). Kable mogą być produkowane zgodnie z normą PN-EN 60335-1 [3] lub PN-EN 60335-2-83 [4]. W kablach samoregulujących funkcję elementu grzejnego pełni rdzeń z usieciowanego polimeru z dodatkiem grafitu z zatopionymi równoległymi wielodrutowymi żyłami miedzianymi; dodatkowo izolowany oraz ekranowany powłokami metalowymi. Rdzeń reaguje na zmianę temperatury zewnętrznej poprzez zmianę rezystancji, powodując zmianę mocy grzewczej – rośnie ona wraz ze spadkiem temperatury. Rezystancja zmienia się miejscowo, wobec czego kable samoregulujące nie mogą się przegrzać. Można je zatem układać bez uchwytów (nie trzeba zachowywać odpowiedniej odległości między dwiema nitkami kabla), a w razie potrzeby mogą się stykać i krzyżować.

Kable grzejne występują w kilku wykonaniach:

 

  • gotowe do montażu odcinki o określonych długościach – każdy producent w swoich dokumentach wskazuje, jakie gotowe odcinki kabla są dostępne, możliwe jest też wykonanie na zamówienie innych długości. Odcinki takie zakończone są przewodem zimnym (zasilającym) – jego rolą jest połączenie z instalacją elektryczną i doprowadzenie zasilania do kabli grzejnych;
  • na bębnach, z możliwością przycięcia do wymaganej długości. Takie rozwiązanie pozwala dopasować długość odcinka kabla do konkretnej inwestycji, ale także wymaga opracowania końcówek kabla i połączenia z przewodem zimnym (z wtyczką zasilającą). O ile rozwiązanie to jest powszechnie dostępne dla kabli stałooporowych, o tyle dla przewodów samoregulujących oferta rynkowa jest bardzo ograniczona.

Dobór kabla grzejnego do konkretnego rozwiązania

Kable grzejne charakteryzuje jednostkowa moc liniowa [W/m]. Dla kabli stałooporowych jest to wielkość stała, dla kabli samoregulujących (o zmiennej oporności) – minimalna wartość dla określonej temperatury (np. 5°C). Producenci zwykle oferują kable o kilku mocach grzewczych, najczęściej z dwóch zakresów, tj. 20–40 W/m oraz 40–60 W/m.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[ochrona rynien, ochrona instalacji, ochrona przed śniegiem i lodem, ochrona przed śniegiem, warunki zimowe]

   06.11.2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl