Artykuł sponsorowany

Nowy system tnący pomp MULTICUT firmy Pentair JUNG PUMPEN

Zoptymalizowany system tnący umożliwia wykonanie 200 tys. cięć na minutę i skutecznie rozdrabnia wilgotne chusteczki w kanalizacji
Zoptymalizowany system tnący umożliwia wykonanie 200 tys. cięć na minutę i skutecznie rozdrabnia wilgotne chusteczki w kanalizacji

Coraz częstsze stosowanie nawilżanych chusteczek higienicznych służących do pielęgnacji niemowląt czy demakijażu, wilgotnych chusteczek do sprzątania lub higieny osobistej oraz tzw. wilgotnego papieru toaletowego zmieniło skład ścieków. Do problemów operatorów systemów kanalizacji związanych z ciągłym spadkiem zużycia wody doszedł kolejny – wyrzucanie przez użytkowników do kanalizacji materiałów, które nie powinny się w niej znaleźć, co może po pewnym czasie skutkować awariami przepompowni polegającymi na zablokowaniu pompy ściekowej.

Nie wszystkie nawilżane chusteczki ulegają w kanalizacji rozpadowi – użytkownik powinien potrafić je rozróżnić. Na rynku dostępne są zarówno nawilżane chusteczki nadające się do spłukiwania (ze specjalnym oznaczeniem producenta na opakowaniu), jak i artykuły higieniczne wykonane z syntetycznych, odpornych na rozdarcie włókien, które należy bezwzględnie wyrzucać wraz z odpadami domowymi, a nie spłukiwać w toalecie. Nagromadzone chusteczki nawilżane bardzo szybko się zbijają, tworząc długie pasma, a po wyciagnięciu z systemu kanalizacji ich sploty mogą mieć nawet kilka metrów.

Związane z tym awarie dotyczą przepompowni ścieków, a zablokowane pompy muszą być czyszczone ręcznie. Zjawisko to ma ogromny wpływ na finanse operatorów, ale jego koszty ponoszą również użytkownicy, płacąc za usuwanie awarii w ramach corocznie ustalanej opłaty za ścieki komunalne.

Film na ytFilm na YouTube „Zoptymalizowany system tnący | Pompy z systemem tnącym MULTICUTsą teraz jeszcze bardziej skuteczne“ pokazuje, jak pracuje pompa z nowym systemem tnącym oraz jak prosta jest jej konserwacja.
Wiele pomp jest bez szans w obliczu rosnącej liczby nawilżanych chusteczek, które nie powinny się znaleźć w systemie kanalizacji
Wiele pomp jest bez szans w obliczu rosnącej liczby nawilżanych chusteczek, które nie powinny się znaleźć w systemie kanalizacji

Gminy i zakłady komunalne starają się za pomocą własnych akcji informacyjnych zwiększać świadomość tego problemu wśród użytkowników kanalizacji. Również producenci chusteczek nawilżanych, „winowajców” awarii w przepompowniach, podejmują dyskusję na ten temat i próby znalezienia rozwiązania tej trudnej sytuacji. Dowiedz się więcej >>

Producenci pomp także starają się odpowiadać na potrzeby swoich partnerów i oferują nowe rozwiązania. Firma Pentair JUNG PUMPEN od ponad 35 lat oferuje pompy ściekowe serii MULTICUT – w Polsce pompy MULTICUT z systemem tnącym pracują od 20 lat w ponad 10 tys. przepompowni. Tendencja oszczędzania wody doprowadziła do znacznego wzrostu zawartości substancji stałych w ściekach, a rosnący udział nawilżanych chusteczek i innych artykułów higienicznych stanowi nowe wyzwanie dla producenta pomp.

Zmiany w składzie ścieków skłoniły firmę Pentair JUNG PUMPEN do zoptymalizowania systemu tnącego pomp typu MULTICUT i dostosowania go do bardziej rygorystycznych warunków środowiskowych. Nóż tnący oraz płytka tnąca zostały zmodyfikowane. Ulepszona technologia rozdrabniania wykorzystuje dwa rodzaje cięcia. Obecnie system realizuje 200 tys. cięć na minutę – trzykrotnie więcej w porównaniu do poprzedniego, niezawodnego i uznanego przecież systemu tnącego pomp MULTICUT. Oznacza to dla użytkowników zdecydowanie mniej wezwań serwisowych spowodowanych zablokowaniem pomp.

Sprawdzone rozwiązania pozostały jednak bez zmian. System tnący nadal umieszczony jest po stronie zewnętrznej, przed hydrauliką pompy, co zapewnia, że tylko rozdrobnione cząstki stałe dostają się do jej wnętrza.

Nowy system tnący

Nowy system tnący (po prawej), z geometrią cięcia w kształcie C, zapewnia ok. 200% więcej cięć na minutę niż jego poprzednia wersja (po lewej)

System został zaprojektowany w ten sposób, że również pompy Pentair JUNG PUMPEN w przepompowniach eksploatowanych od lat mogą zostać doposażone w nowy nóż i nową płytkę tnącą. Proces naturalnego zużycia jest nieunikniony i niektóre elementy (w tym system tnący) muszą zostać po pewnym czasie wymienione. W nowym systemie tnącym przyrząd do ściągania ułatwia demontaż noża tnącego w celu wymiany płytki tnącej lub służy do prawidłowego ustawienia szczeliny tnącej. Sprawdź >>

Kompatybilność ze wszystkimi poprzednimi modelami została tu zapewniona, a wymiana i konserwacja są bardzo proste. Dzięki temu również starsze pompy mogą zostać zabezpieczone przed zmienionymi parametrami ścieków.

Przed wprowadzeniem na rynek pomp z nowym systemem tnącym były one przez 2 lata intensywnie testowane w wielu szczególnie wymagających przepompowniach ścieków, także w Polsce. Operatorzy mieli okazję przekonać się o wysokiej skuteczności tego rozwiązania. Pompy z nowym systemem tnącym MULTICUT oraz nowe zestawy noży i płytek tnących są dostępne od lipca tego roku u dystrybutorów firmy Pentair Water Polska.

Przepompownia ścieków w kanalizacji ciśnieniowej

Przepompownia ścieków w kanalizacji ciśnieniowej. System tnący pompy zapewnia
odpowiednie rozdrobnienie elementów stałych w ścieku, dzięki czemu możliwy jest
transport ścieków rurami kanalizacyjnymi o małych średnicach.

Pentair

Pentair Pentair Water Polska Sp. z o.o.
41-200 Sosnowiec, ul. Plonów 21
tel. +48 32 295 1200
pl.jp@pentair.com
www.jung-pumpen.pl
   08.11.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl