Obowiązek certyfikowania inwerterów. Co zmienia dla właścicieli fotowoltaiki?

Od 1 sierpnia 2021 roku producenci inwerterów przyłączanych do sieci niskiego napięcia mają obowiązek ich certyfikowania. W myśl nowych przepisów konieczne jest potwierdzenie, że urządzenia spełniają wymagania unijnej normy NC RfG. W jaki sposób te zmiany wpływają na właścicieli instalacji fotowoltaicznych? Sprawdźmy.

Falownik w instalacji fotowoltaicznej – co to takiego?  

Falownik, czyli inaczej inwerter, to jeden z elementów instalacji fotowoltaicznej. Do falownika trafia prąd stały, wyprodukowany w modułach fotowoltaicznych z energii słonecznej. Urządzenie zmienia go w prąd przemienny – gotowy do zasilenia sprzętów np. w gospodarstwie domowym. Inwertery monitorują też pracę fotowoltaiki oraz weryfikują napięcie i prąd na wyjściu panelu fotowoltaicznego, co gwarantuje bezawaryjną pracę systemu. Ponadto dane zebrane przez inwerter dotyczące np. tego, ile energii wyprodukowała instalacja w różnych okresach, pozwalają na analizę pracy fotowoltaiki. Oprócz tego urządzenie zabezpiecza np. przed skutkami zaniku napięcia w wyniku awarii. Więcej o produkcji prądu z energii słonecznej oraz działaniu fotowoltaiki można przeczytać na stronie innogy Polska.

Certyfikacja inwerterów – na czym polegają zmiany?

Do sierpnia 2021 roku inwertery dedykowane sieciom niskiego napięcia potrzebowały jedynie deklaracji zgodności wystawionej przez producenta urządzenia. Deklaracja zgodności to swego rodzaju oświadczenie, że dany produkt spełnia wymagania unijnej dyrektywy. Nowe przepisy wprowadziły jednak wspomniany obowiązek certyfikacji komponentów przez ich producentów.

Warto zaznaczyć, że wpływa to nie tylko na procedury obowiązujące producentów, ale także na sytuację firm montujących systemy fotowoltaiczne, które np. posiadają zapas falowników. Jeżeli urządzenia nie mają certyfikatu, teoretycznie nie mogą być podłączone do sieci elektroenergetycznej.

Czy certyfikacja falowników wpływa na odbiorców prądu?

Nowe przepisy oznaczają zmiany przede wszystkim dla producentów oraz wykonawców fotowoltaiki. Analitycy rynku zwracają jednak uwagę, że mogą one mieć wpływ również na odbiorców energii elektrycznej, czyli klientów inwestujących w fotowoltaikę. Niektórzy przestrzegają przed nierzetelnymi instalatorami, którzy w montowanych systemach wykorzystują komponenty bez certyfikatów, a jedynie z deklaracją zgodności. Co to oznacza dla inwestora? W niektórych przypadkach może to doprowadzić do wydłużenia się procedury odbioru prac oraz przyłączenia systemu do sieci elektroenergetycznej. W najczarniejszym scenariuszu mogłoby dojść do odmowy przyłączenia instalacji do sieci przez lokalnego operatora. Należy podkreślić, że dotrzymanie deklarowanych terminów odbioru systemu oraz przyłączenia instalacji jest niezwykle istotne, zwłaszcza teraz, czyli w momencie, kiedy czeka nas zmiana modelu rozliczeń prosumentów.

innogy

 

Certyfikacja inwerterów a nowy model rozliczeń prosumentów

Aktualnie prosumenci, czyli właściciele instalacji fotowoltaicznej rozliczani są według opłacalnego systemu opustów. Energia wytworzona przez fotowoltaikę jest wykorzystywana na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego. Jeżeli panele fotowoltaiczne wyprodukują nadwyżkę prądu, można ją oddać do sieci elektroenergetycznej, a następnie odebrać np. w sezonie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest większe niż latem.

Model opustów wkrótce zostanie zastąpiony systemem sprzedażowym. Zakłada on sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej (a następnie także zakup) po cenach rynkowych. Rozwiązanie zostało zaprojektowane tak, aby wspierać przede wszystkim autokonsumpcję prądu, niekoniecznie, by pobudzić sprzedaż. Wielu analityków branży fotowoltaicznej obawia się więc, że taki system będzie mniej korzystny niż ten bazujący na opustach.

Jeżeli więc w związku ze zmianami w certyfikacji inwerterów wydłuży się czas oczekiwania na podłączenie do sieci elektroenergetycznej, może się zdarzyć, że „nie załapiemy się” na system opustów. Przestanie on obowiązywać 1 kwietnia 2022 roku. Trzeba zaznaczyć, że wiele osób decyduje się na inwestycję właśnie teraz, aby móc rozliczać się według starszego, bardziej opłacalnego modelu.

Choć wykorzystanie urządzenia opatrzonego deklaracją zgodności zamiast certyfikatu w żaden sposób nie wpłynie na działanie systemu, może wydłużyć formalności. Dlatego tak istotne jest, aby korzystać z usług renomowanych firm zajmujących się projektowaniem i montażem fotowoltaiki. Na pewno nie będą one szukały „oszczędności” pod postacią falowników bez certyfikacji.

   24.11.2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl