Sezonowa sprawność kotłowni gazowej w warunkach rzeczywistych

Kotłownia gazowa
Kotłownia gazowa
Viessmann

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (4/08, s. 54.) w artykule pt. „Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego” opisano przykład problemów eksploatacyjnych istniejącego systemu zaopatrzenia w ciepło (moc nominalna ok. 880 kW). W związku z zainteresowaniem Czytelników tym tematem, obecnie rozwinięte zostaną niektóre wątki, które ze względu na obszerność artykułu wcześniej pominięto.

Nowelizacja Prawa budowlanego dokonana przez Sejm RP we wrześniu 2007 r. [2] wdrożyła do polskiego prawa postanowienia dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (tzw. dyrektywy EPBD) [3]. Poza art. 1. pkt. 1. lit. b, który już obowiązuje od 19 stycznia 2008 r., pozostałe zmiany ustawy Prawo budowlane [4] wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2009 r.

Co ciekawe, dopiero wówczas też nabierze mocy obowiązującej treść dodanego do ustawy [4] art. 55a, na podstawie którego minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej będzie mógł określić – w drodze rozporządzenia – metodologie obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposób sporządzania i wzór świadectw ich charakterystyki energetycznej.
 
Pomimo zatem nadal bardzo niejasnej sytuacji formalno-prawnej (gdyż jak na razie ustalono jedynie ogólne ramy wymagań oraz zasady szkolenia i egzaminowania osób starających się o uprawnienie do sporządzania świadectw), to niewątpliwie rok 2009 będzie przełomowy w zakresie uwzględniania przez projektantów, inwestorów, a także użytkowników obiektów budowlanych zużycia energii i jej nośników niezbędnych dla zapewnienia poprawnej eksploatacji budynków.

Poznaj Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego »

Sama klasa energetyczna budynku nie musi jednak oznaczać oszczędnego gospodarowania ciepłem. Wynikać będzie (szczególnie gdy charakterystyka energetyczna jest wyznaczana jeszcze w fazie projektowania budynku) z zastosowanej do obliczeń metodyki, modeli matematycznych oraz przyjętych założeń.

Rzeczywiste zużycie ciepła jest natomiast efektem konkretnych warunków klimatycznych w danym roku, jakości eksploatacji i serwisowania urządzeń (np. okresowe czyszczenie powierzchni wymiany ciepła w kotłach), ustawionych nastaw (przygrzejnikowe zawory termostatyczne, pompy obiegowe, temperatury wody kotłowej itd.), jak oczywiście również zastosowanych urządzeń i ich wzajemnej współpracy.
 
Opisany w poprzednim artykule [1] przykład systemu zaopatrzenia w ciepło grupy wielorodzinnych budynków mieszkalnych może być ilustracją takich problemów. Konstrukcja obiektów odpowiada aktualnym przepisom prawnym, a zastosowane urządzenia i armatura jest uznawana za wysokiej jakości i klasy. Niemniej, pomimo oszczędnego zużycia ciepła przez mieszkańców, koszty ogrzewania są znaczące i nie wynika to ze zmiany cen nośników ciepła (które w 2007 r. były w zasadzie niezauważalne i nastąpiły na początku roku).
 
Kotłownia jest serwisowana przez firmę zewnętrzną. Z praktyki widać jednak, że podstawowym celem działań usługodawcy jest utrzymanie urządzeń w ruchu i zapewnienie dostawy ciepła, bez wnikania w samą efektywność układu i monitorowanie pracy systemu (pomimo tego, że zawarta umowa zawiera również wymaganie zagwarantowania optymalizacji zużycia paliwa).

O takim podejściu może też świadczyć choćby stan termometrów zamontowanych w kotłowniach (fot. 1.), które wskazują wręcz nieprawdopodobne wartości temperatur, nawet przekraczające 120°C. Brak jest też prowadzenia książki serwisowej, w której odnotowywane byłyby dokonywane czynności, w tym czyszczenie kanałów spalinowych kotłów, filtrów zamontowanych na poszczególnych obiegach itp. Według [5] brak okresowego czyszczenia powierzchni wymiany ciepła, nawet w kotle gazowym (gdzie mamy do czynienia ze stosunkowo niewielką zawartością w spalinach zanieczyszczeń mogących osadzać się na tych powierzchniach) może powodować obniżenie sprawności wymiany ciepła o więcej niż 10%.

Poznaj Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem »

Również znaczący udział w bilansie energii i paliwa pierwotnego mogą mieć straty ciepła na przesyle, szczególnie gdy automatyka (pomimo takich możliwości) nie realizuje regulacji jakościowej (tj. zmiany temperatury zasilania w funkcji temperatury zewnętrznej). Przewody rozprowadzające instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej prowadzone są pod stropem garaży.

Są one starannie zaizolowane (wraz z armaturą i mocowaniami), jednak długość przewodów (m.in. ze względu na niecentralne położenie źródła ciepła w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń) jest znacząca (fot. 2.), a przestrzeń garaży intensywnie wentylowana na skutek często otwieranych bram wjazdowych oraz skutecznie działającej instalacji wentylacji wywiewnej (naturalnej i mechanicznej) – fot. 3.

System zaopatrzenia w ciepło 

W poprzednim artykule [1] poddano analizie kompleks 4 budynków mieszkalnych, zbudowanych w latach 2003÷2004 w systemie deweloperskim (rys. 1.). Są to budynki 4 kondygnacyjne, podpiwniczone, przy czym na poziomie piwnic zlokalizowano podziemne garaże oraz komórki lokatorskie. Budynki mają zbliżoną do siebie konstrukcję, dwa z nich po dwie, dwa po trzy klatki schodowe [1]. Łącznie we wszystkich czterech budynkach znajduje się 253 mieszkań oraz 2 lokale usługowe.

   16.05.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jeden system do monitorowania i testowania opraw awaryjnych »

oprawy awaryjne Technologia nawiewu 3D jakie ma zastosowanie »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
maszyny zaciskowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

instalacje chemia


 


Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
nowy program projektowanie
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 Co zamontować na kominie »

wiem więcej »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy wiesz, jak prawidłowo przeprowadzić instalację elektryczną »

elektrobohaterzy wago

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Zdradzamy sposób na gospodarowanie wody opadowej »

1 sposób na optymalizację strat energii »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Koszty budowy kanalizacji
  • - Nowe zadania klimatyzatorów
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl