Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtr instalacji klimatyzacyjnej
Filtr instalacji klimatyzacyjnej
Flux

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

Ze względu na coraz większe zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego musi być ono przed dostarczeniem do pomieszczeń wentylowanych lub klimatyzowanych właściwie oczyszczone, zależnie od oczekiwań użytkowników pomieszczeń oraz od wymagań związanych z bezpieczeństwem przeprowadzanego procesu badawczego lub przemysłowego.

W wyniku zatrzymania zanieczyszczeń wewnątrz i na powierzchni filtrów powietrza najczęściej w sposób mechaniczny zostają z powietrza usunięte cząstki stałe. Natomiast substancje gazowe mogłyby być adsorbowane na filtrach węglowych, gdyby stosowanie tych filtrów było powszechne. Klasyczny system filtracji nie składa się bowiem z dużej liczby różnorodnych pod względem zasady działania i zastosowanego materiału filtracyjnego, lecz z jednego, maksymalnie dwóch filtrów powietrza, których zadaniem jest ochrona urządzeń uzdatniających powietrze przed zanieczyszczeniem.

Są to najczęściej filtry włókninowe, nie będące w stanie zatrzymać nie tylko związków gazowych, ale także drobnych frakcji pyłów (w tym pyłów alergizujących oraz respirabilnych), a także drobnoustrojów. Świadczy o tym układ filtrów powietrza zalecany przez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [24], mający za zadanie jedynie ochronę urządzeń uzdatniających powietrze przed zanieczyszczeniem.

Definicje

Filtracja powietrza jest to uzdatnianie powietrza polegające na usuwaniu z niego zanieczyszczeń stałych lub ciekłych [13]. Podczas opisu działania filtrów powietrza stosuje się pojęcie charakterystyka filtra lub charakterystyka filtracyjna. Jest to zbiór danych zawierający podstawowe właściwości (parametry) filtracyjne i przepływowe filtra. Podstawowymi parametrami służącymi do opisu i oceny procesu filtracji powietrza, zwanymi wskaźnikami filtracyjnymi są:

  • skuteczność filtracji (lub współczynnik przeskoku): całkowita lub przedziałowa (frakcyjna),
  • strata ciśnienia podczas przepływu powietrza przez filtr (opór przepływu),
  • pojemność pyłowa filtru. 

Skuteczność filtracji jest to zdolność urządzenia filtracyjnego lub materiału filtracyjnego do zatrzymywania zanieczyszczeń, określona jako stosunek ilości (masy, liczby cząstek) zanieczyszczeń zatrzymanych przez filtr do ilości doprowadzonej do filtra.

Współczynnik przeskoku (penetracji, przenikania) jest to stosunek ilości pyłu opuszczającego filtr do ilości pyłu doprowadzonego do filtra. 
 
Pojemność pyłowa filtra jest to masa pyłu zatrzymanego przez filtr, przypadająca na jednostkę powierzchni filtracyjnej, przy której został osiągnięty stan końcowy filtra, podawana w [g/m2].
 
Strata ciśnienia podczas przepływu powietrza przez filtr (opór przepływu powietrza, spadek ciśnienia powietrza) jest to różnica ciśnienia statycznego przed i za filtrem.

Początkowy opór przepływu jest to spadek ciśnienia statycznego powietrza na niezapylonym filtrze przy nominalnym natężeniu przepływu powietrza.

Końcowy opór przepływu (górna wartość graniczna) jest to ustalona przez producenta filtra górna wartość oporu przepływu powietrza, po osiągnięciu której materiał filtracyjny powinien być wymieniony. Opory przepływu powietrza podawane są w [Pa].

Klasyfikacja 

Klasyfikacja filtrów powietrza oraz metody ich badań są omówione w normach [15÷19]: PN-EN 779:2005; PN-EN 1822-1:2001; PN-EN 1822- 2:2001; PN-EN 1822-3:2001; PN-EN 1822-4:2002; PN-EN 1822-5:2002. Podział filtrów powietrza na klasy jakości dokonywany jest na podstawie wielkości skuteczności filtracji (lub współczynnika przeskoku – w przypadku filtrów wysokoskutecznych) określanej przy użyciu odpowiedniej dla danej klasy filtrów metody pomiarowej oraz właściwego aerozolu testowego.

Pomiary te przeprowadzane są w wyspecjalizowanych ośrodkach badawczych. Na ich podstawie producent filtrów otrzymuje charakterystykę filtra, zawierającą wartości wszystkich niezbędnych parametrów filtracyjnych. Na rys. 1. znajduje się przykład graficznej charakterystyki filtracyjnej, a na rys. 2.przebieg skuteczności frakcyjnej dla filtrów o średniej skuteczności 35÷99,9%.

   15.05.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl