Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej

Jakie wymagania powinny spełniać instalacje sanitarne w szpitalach?
Jakie wymagania powinny spełniać instalacje sanitarne w szpitalach?
www.sxc.hu

Zastosowane przepisy wykonawcze do Prawa budowlanego oraz wprowadzone nowe ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy [3] wywarły wpływ na wydane dla zakładów opieki zdrowotnej wymagania, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej. Rozpatrzmy ważniejsze z tych wymagań odnoszących się do instalacji sanitarnych w zakładach opieki zdrowotnej.

Wyposażenie obiektów w przybory sanitarne 

W ogólnych przepisach BHP [3] wprowadzono nowe wartości wskaźników wyposażenia obiektów w przybory sanitarne, zgodnych z wartościami stosowanymi w krajach zachodnich. Zmiany wartości tych wskaźników wprowadzono również w „warunkach technicznych” ogólnobudowlanych [2] oraz w omawianych „warunkach” [4].

Wprowadzone zmiany dotyczą zarówno pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, jak i liczby stosowanych przyborów sanitarnych. W porównaniu do wymagań poprzednich, jeden przybór sanitarny przypada na mniejszą liczbę użytkowników. Zwiększa się zatem liczba stosowanych przyborów sanitarnych, na co należy zwracać szczególną uwagę przy planowanych remontach i modernizacjach obiektów. Rozpatrzmy ważniejsze wymagania.
 
W oddziałach łóżkowych szpitali zachowane zostały zasady doboru pomieszczeń higienicznosanitarnych przewidujące, że:

  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne powinny być wydzielone dla pacjentów i dla personelu, pomieszczenia dla pacjentów mogą być zbiorowe, ograniczone do odcinka pielęgnacyjnego, oddzielne dla kobiet i mężczyzn, lub indywidualne – przy pokojach,
  • zmianie uległo wyposażenie pomieszczeń higieniczno- sanitarnych, gdyż w obu rodzajach pomieszczeń wolno stosować tylko ustęp, umywalkę i natrysk dostosowany dla osób niepełnosprawnych,
  • nie stosuje się obecnie wanien stałych (z wyjątkiem wanien przeznaczonych do celów terapeutycznych); w miejsce natrysku dopuszcza się stosowanie wanien – wózków,
  • projektując w oddziałach łóżkowych i innych ustępy, należy pamiętać o zmianie wskaźnika wyposażenia ich w umywalki; obecnie jedna umywalka przypada na 3 miski ustępowe i pisuary; w większych ustępach nie będą one stanowiły „lustrzanego odbicia” ustępów przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn,
  • zmienił się system dystrybucji posiłków i mycia naczyń stołowych, co wpłynęło na wyposażenie sanitarne kuchenek oddziałowych; szczegóły wymagań podane są w rozporządzeniu [4]; niezależnie od organizacji pracy kuchenki oddziałowej, należy w niej przewidzieć umywalkę, zlewozmywak dwukomorowy oraz hermetycznie zamykany pojemnik na odpady pokonsumpcyjne; coraz częściej przybory te są wykonywane ze stali nierdzewnej,
  • oddział łóżkowy, poza dotychczas stosowanym brudownikiem z przedsionkiem, powinien być wyposażony w składzik porządkowy przeznaczony na sprzęt do utrzymywania czystości pomieszczeń i ich wyposażenia oraz do składowania środków czystości (regał lub szafa). 

Minimalne wyposażenie obu pomieszczeń, to zlew jednokomorowy, zawieszony 0,5 m od poziomu posadzki oraz kratka ściekowa; moim zdaniem, niezbędna jest również umywalka.
 
Podane dla pozostałych obiektów opieki społecznej wymagania szczegółowe, omówione w rozporządzeniu [4], uwzględniają przepisy ogólnych wymagań BHP [3] oraz „wymagania techniczne” rozporządzenia [2]. Wprowadzone w przepisach BHP zmiany [3] wywarły wpływ również na wymagania dotyczące pomieszczeń higieniczno-sanitarnych przeznaczonych dla pomocniczych i technicznych pracowników zakładów opieki zdrowotnej.

Pracownicy kuchni, pralni, warsztatów, punktu unieszkodliwiania odpadków itp. wymagają odrębnych szatni i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Niektóre działy (np. kotłownia, hydraulicy, warsztaty) mogą mieć wspólne pomieszczenia higienicznosanitarne (szatnie, łaźnie, ustępy). Pracownicy podlegający stałej kontroli zdrowia (z „książeczką zdrowia”) wymagają oddzielnych, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, niedostępnych dla innych pracowników, niepodlegających kontroli stanu zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza pracowników kuchni centralnej szpitala [5]. Pracownicy oddziału zakaźno-obserwacyjnego oraz chorób płuc i gruźlicy wymagają również odrębnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych – z szatniami przepustowymi.
 
Wszystkie pomieszczenia wyposażone w technologiczne przybory sanitarne (zmywaki, baseny, wanny itp.) powinny być wyposażone w umywalki, gdyż mycie rąk nad urządzeniami technologicznymi jest niedozwolone.
 
Wszystkie gabinety, pracownie, laboratoria i pokoje zabiegowe powinny być wyposażone w umywalki. Jeżeli w pomieszczeniach tych przewiduje się udzielanie świadczeń zdrowotnych, przy użyciu narzędzi i sprzętu wielokrotnego użytku, niezależnie od umywalki, powinny być wyposażone w zlew co najmniej jednokomorowy, gdyż nad umywalkami mycie narzędzi i sprzętu jest niedozwolone.

Wymagania dotyczące instalacji sanitarnych 

W „wymaganiach” podanych w rozporządzeniu [4] przewiduje się, aby każdy zakład opieki zdrowotnej był wyposażony w następujące instalacje sanitarne:

  •  wodociągowo-kanalizacyjne,
  •  ogrzewczo-wentylacyjne.

 Jest to uproszczona forma wymagań.

   16.05.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl