RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej

Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej, Fot. www.sxc.hu

Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej, Fot. www.sxc.hu

Zastosowane przepisy wykonawcze do Prawa budowlanego oraz wprowadzone nowe ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy [3] wywarły wpływ na wydane dla zakładów opieki zdrowotnej wymagania, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej. Rozpatrzmy ważniejsze z tych wymagań odnoszących się do instalacji sanitarnych w zakładach opieki zdrowotnej.

Zobacz także

ECKERT Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle?

Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle? Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle?

Nie ma wątpliwości, że szkło to jeden z tych materiałów, których obróbka jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony szkło jest twarde, więc cięcie czy wycinanie szkła wymaga zastosowania dużej mocy. Z drugiej...

Nie ma wątpliwości, że szkło to jeden z tych materiałów, których obróbka jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony szkło jest twarde, więc cięcie czy wycinanie szkła wymaga zastosowania dużej mocy. Z drugiej strony jest to materiał kruchy, a więc dosyć łatwo go zniszczyć. Dzisiaj coraz częściej przy obróbce szkła stosuje się cięcie wodą. Czy rzeczywiście jest to sposób na precyzyjne cięcie, bez ryzyka uszkodzenia tworzywa?

Geberit Sp. z o.o. Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej

Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej

W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie wody z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami...

W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie wody z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami o małych średnicach. To rozwiązanie jest bardzo wygodne dla projektantów i użytkowników budynku, gdyż pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni pod stropem.

ADEY Innovation SAS Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody...

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zachowując przy tym niezbędne właściwości użytkowe i trwałość.

Wyposażenie obiektów w przybory sanitarne 

W ogólnych przepisach BHP [3] wprowadzono nowe wartości wskaźników wyposażenia obiektów w przybory sanitarne, zgodnych z wartościami stosowanymi w krajach zachodnich. Zmiany wartości tych wskaźników wprowadzono również w „warunkach technicznych” ogólnobudowlanych [2] oraz w omawianych „warunkach” [4].

Wprowadzone zmiany dotyczą zarówno pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, jak i liczby stosowanych przyborów sanitarnych. W porównaniu do wymagań poprzednich, jeden przybór sanitarny przypada na mniejszą liczbę użytkowników. Zwiększa się zatem liczba stosowanych przyborów sanitarnych, na co należy zwracać szczególną uwagę przy planowanych remontach i modernizacjach obiektów. Rozpatrzmy ważniejsze wymagania.  

W oddziałach łóżkowych szpitali zachowane zostały zasady doboru pomieszczeń higienicznosanitarnych przewidujące, że:

  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne powinny być wydzielone dla pacjentów i dla personelu, pomieszczenia dla pacjentów mogą być zbiorowe, ograniczone do odcinka pielęgnacyjnego, oddzielne dla kobiet i mężczyzn, lub indywidualne – przy pokojach,
  • zmianie uległo wyposażenie pomieszczeń higieniczno- sanitarnych, gdyż w obu rodzajach pomieszczeń wolno stosować tylko ustęp, umywalkę i natrysk dostosowany dla osób niepełnosprawnych,
  • nie stosuje się obecnie wanien stałych (z wyjątkiem wanien przeznaczonych do celów terapeutycznych); w miejsce natrysku dopuszcza się stosowanie wanien – wózków,
  • projektując w oddziałach łóżkowych i innych ustępy, należy pamiętać o zmianie wskaźnika wyposażenia ich w umywalki; obecnie jedna umywalka przypada na 3 miski ustępowe i pisuary; w większych ustępach nie będą one stanowiły „lustrzanego odbicia” ustępów przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn,
  • zmienił się system dystrybucji posiłków i mycia naczyń stołowych, co wpłynęło na wyposażenie sanitarne kuchenek oddziałowych; szczegóły wymagań podane są w rozporządzeniu [4]; niezależnie od organizacji pracy kuchenki oddziałowej, należy w niej przewidzieć umywalkę, zlewozmywak dwukomorowy oraz hermetycznie zamykany pojemnik na odpady pokonsumpcyjne; coraz częściej przybory te są wykonywane ze stali nierdzewnej,
  • oddział łóżkowy, poza dotychczas stosowanym brudownikiem z przedsionkiem, powinien być wyposażony w składzik porządkowy przeznaczony na sprzęt do utrzymywania czystości pomieszczeń i ich wyposażenia oraz do składowania środków czystości (regał lub szafa). 

Minimalne wyposażenie obu pomieszczeń, to zlew jednokomorowy, zawieszony 0,5 m od poziomu posadzki oraz kratka ściekowa; moim zdaniem, niezbędna jest również umywalka.

Podane dla pozostałych obiektów opieki społecznej wymagania szczegółowe, omówione w rozporządzeniu [4], uwzględniają przepisy ogólnych wymagań BHP [3] oraz „wymagania techniczne” rozporządzenia [2]. Wprowadzone w przepisach BHP zmiany [3] wywarły wpływ również na wymagania dotyczące pomieszczeń higieniczno-sanitarnych przeznaczonych dla pomocniczych i technicznych pracowników zakładów opieki zdrowotnej.

Pracownicy kuchni, pralni, warsztatów, punktu unieszkodliwiania odpadków itp. wymagają odrębnych szatni i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Niektóre działy (np. kotłownia, hydraulicy, warsztaty) mogą mieć wspólne pomieszczenia higienicznosanitarne (szatnie, łaźnie, ustępy). Pracownicy podlegający stałej kontroli zdrowia (z „książeczką zdrowia”) wymagają oddzielnych, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, niedostępnych dla innych pracowników, niepodlegających kontroli stanu zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza pracowników kuchni centralnej szpitala [5]. Pracownicy oddziału zakaźno-obserwacyjnego oraz chorób płuc i gruźlicy wymagają również odrębnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych – z szatniami przepustowymi.

Wszystkie pomieszczenia wyposażone w technologiczne przybory sanitarne (zmywaki, baseny, wanny itp.) powinny być wyposażone w umywalki, gdyż mycie rąk nad urządzeniami technologicznymi jest niedozwolone.

Wszystkie gabinety, pracownie, laboratoria i pokoje zabiegowe powinny być wyposażone w umywalki. Jeżeli w pomieszczeniach tych przewiduje się udzielanie świadczeń zdrowotnych, przy użyciu narzędzi i sprzętu wielokrotnego użytku, niezależnie od umywalki, powinny być wyposażone w zlew co najmniej jednokomorowy, gdyż nad umywalkami mycie narzędzi i sprzętu jest niedozwolone.

Wymagania dotyczące instalacji sanitarnych 

W „wymaganiach” podanych w rozporządzeniu [4] przewiduje się, aby każdy zakład opieki zdrowotnej był wyposażony w następujące instalacje sanitarne:

  • wodociągowo-kanalizacyjne,
  • ogrzewczo-wentylacyjne.

 Jest to uproszczona forma wymagań.

Instalacje wodociągowo-kanalizacyjne 

W zakładach opieki zdrowotnej mogą występować różne rodzaje instalacji wody: zimnej, ciepłej, zmiękczonej, basenowej itp. Ponadto w głównych obiektach zakładów może być instalacja przeciwpożarowa, jako instalacja niezależna lub w układzie zasilania wspólnego z wodą gospodarczą (instalacja gospodarczo-przeciwpożarowa).

W każdym obiekcie służby zdrowia, z wyjątkiem drugorzędnych budynków magazynowo-gospodarczych, znajduje się instalacja wody zimnej i ciepłej. Stosowane obecnie nowoczesne urządzenia przeznaczone do leczenia lub do badań laboratoryjnych wymagają również instalacji do wody odpowiednio uzdatnionej (stacja dializ, blok operacyjny, niektóre laboratoria, kuchnia mleczna, oddział urologii itp.).

W zakładach opieki zdrowotnej stosowana jest również kanalizacja przeznaczona do różnych rodzajów ścieków. Projektuje się więc kanalizację: sanitarną, deszczową, ogólnospławną, i technologiczną, wymagającą odpowiedniego oczyszczenia ścieków, przed odprowadzeniem jej do odbiornika zewnętrznego. Warto w tym zakresie zapoznać się z informacjami podanymi przez Królikowskiego [6]. Wymagań dotyczących instalacji wodociągowokanalizacyjnych podanych w rozporządzeniu [4] jest niewiele.

Przewiduje się m.in.:

  • w pomieszczeniach dla poparzonych konieczne jest instalowanie umywalek z bateriami do zimnej i ciepłej wody uruchamianych bez kontaktu z dłonią; przypomnijmy, że baterie takie są stosowane w umywalniach bloku operacyjnego oraz w pokojach do zabiegów chirurgicznych,
  • w gabinetach, pokojach zabiegowych oraz pomieszczeniach, w których przewiduje się udzielanie świadczeń zdrowotnych przy użyciu narzędzi i sprzęta wielokrotnego użytku, niezależnie od umywalki, konieczne jest stosowanie co najmniej jednokomorowego zlewu,
  • w pomieszczeniach zakładu opieki zdrowotnej mycie chorych powinno się odbywać w natrysku bądź na ruchomym wózku – wannie nad kratką ściekową,
  • wszystkie instalacje w zakładzie opieki zdrowotnej powinny być podtynkowe lub natynkowe; oczywiście nie może to dotyczyć wszystkich budynków i pomieszczeń oraz nieużytkowych piwnic.

Źródła zasilania w wodę i odprowadzenia ścieków są dwa: podstawowe i rezerwowe. Źródłem podstawowym są miejscowe (miejskie) sieci uzbrojenia komunalnego. Rezerwowymi źródłami zaopatrzenia w wodę powinny być:

  • własne ujęcia ze studni głębinowej zapewniającej ciągłą dostawę wody,
  • przepływowe zbiorniki retencyjne co najmniej o jednodobowym zapasie wody.

W poprzednich wymaganiach [7] rezerwowym źródłem wody dla szpitala było „własne ujęcie wody” (bez podania warunków, jakie ujęcie powinno spełniać oraz zbiornik retencyjny o pojemności 8-godzinnego zapotrzebowania na wodę (dla obu źródeł zasilania) sprzężony z hydrofornią. Pojemność 24-godzinna zbiornika przewidywana była w przypadku niemożliwości wykonania własnego ujęcia wody.

Poza ogólnymi wymaganiami dotyczącymi instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, w rozporządzeniu [4] podano również wymagania szczegółowe odnoszące się do oddziałów specjalistycznych lub przewidywanych w nich urządzeń leczniczych.

Zarówno wymagania ogólne, jak i szczegółowe nie są wystarczające do prawidłowego zaprojektowania i wykonania instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej w zakładach opieki zdrowotnej. Obowiązujące nadal w tym zakresie normy PN-92/B- 01706 [8] oraz PN-92/B-01707 [9] również nie są wystarczające do zaprojektowania omawianych instalacji.

Projektując instalacje wodociągowo-kanalizacyjne w obiektach służby zdrowia należy zaznajomić się z uwagami podanymi w publikacji [10]. Zakłady opieki zdrowotnej zaliczane są do obiektów szczególnie zagrożonych rozwojem Legionelli, zwłaszcza w instalacjach ciepłej wody. Aby ograniczyć w nich do minimum występujące zagrożenie, należy spełnić wymagania omówione w publikacjach [11, 12].

Instalacje ogrzewcze 

W obowiązujących „wymaganiach” [4] niewiele jest informacji dotyczących instalacji ogrzewczych:

  • instalacje ogrzewcze powinny być również podtynkowe lub natynkowe, chyba że przepisy określające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, stanowią inaczej; przepis ten, moim zdaniem, obejmuje również rurociągi doprowadzone podposadzkowo do grzejników,
  • grzejniki powinny być mocowane do ściany nie niżej niż 0,1 m od podłogi i nie bliżej niż 0,1 m od lica ściany wykończonej,
  • grzejniki powinny być gładkie, umożliwiające ich mycie i utrzymywanie ich w czystości,
  • nie dopuszcza się ogrzewania sufitowego oraz instalowania grzejników z rur ożebrowanych, z wyjątkiem pomieszczeń technicznych,
  • podstawowymi źródłami zaopatrzenia w nośniki energetyczne powinna być miejscowa sieć uzbrojenia energetyki,
  • rezerwowym źródłem zaopatrzenia zakładów opieki zdrowotnej (zamkniętej) w ciepło, powinien być stosowany jeden z następujących sposobów:
    - kotłownia własna, zaspakajająca wszystkie potrzeby cieplne obiektu,
    - własna kotłownia technologiczno-awaryjna zaspakajająca potrzeby technologiczne i grzewcze w zakresie niezbędnym do funkcjonowania zakładu,
    - zewnętrzne źródło ciepła, zapewniające w sposób ciągły dostawę energii cieplnej.

Szczegółowe propozycje rozwiązań zasilania w ciepło urządzeń technologicznych podano w publikacji [13]. Wymaga się, aby: Kotłownia szpitalna i inne urządzenia techniczne nie mogą powodować uciążliwości dla pomieszczeń, w których przebywają pacjenci i personel zakładu oraz pomieszczeń diagnostyczno-leczniczych. Nie powinny one również powodować zakłóceń pracy urządzeń w pomieszczeniach diagnostyczno-leczniczych [13].

Instalacja wentylacyjna

Wymagania dotyczące wentylacji o charakterze ogólnym są omówione w rozdziale 6. rozporządzenia [4]. W nieco szerszym zakresie przedstawiono je również w dziale zagadnień technologicznych podstawowych działów zakładów opieki zdrowotnej. Szeroki zakres tematyczny dotyczący wentylacji i klimatyzacji, opisałem w [14].

Instalacje gazów leczniczych i technicznych 

Instalacje powyższe nie są objęte „wymaganiami” [4]. Uproszczoną formę projektowania tych instalacji można znaleźć w publikacji [15].

Kuchnie i pralnie 

W „wymaganiach” [4] zostały omówione również zagadnienia dot. kuchni i pralni szpitalnych. Są to działy spełniające ważną funkcję higienicznosanitarną w zakładzie opieki zdrowotnej. Pomimo tego, poza skromnymi wymaganiami funkcjonalno- technologicznymi, nie podano żadnych wymagań instalacyjnych. Technologie kuchni i pralni uległy w ostatnim okresie czasu znacznym zmianom, które wywarły wpływ na dobór urządzeń i przyborów sanitarnych, a więc i na wyposażenie instalacyjne tych zakładów. Problemy powyższe zostały omówione w publikacjach [16, 17].

Wnioski 

Przedstawione w rozporządzeniu ministra zdrowia [4] nowe wymagania dotyczące instalacji sanitarnych w zakładach opieki zdrowotnej mają skromny zakres, pomimo znacznych zmian zachodzących w tych zakładach.  W zakresie projektowania i realizacji powyższych instalacji należy wykorzystać doświadczenia i uwagi podane w literaturze.

Literatura 

  1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 10, poz. 46).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
  3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU Nr 129, poz. 844 z późn. zm.).
  4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej (DzU Nr 116, poz. 985).
  5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach produkujących lub wprowadzających do obrotu środki spożywcze (DzU Nr 104, poz. 1096).
  6. Królikowski A.J., Oczyszczalnie ścieków szpitalnych i sanatoryjnych, Politechnika Białostocka, Białystok 1989.
  7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 września 1992 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej (DzU Nr 74, poz. 366 z późn. zm.).
  8. PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu.
  9. PN-92/B-01707 Instalacje kanalizacyjne. Wymagania w projektowaniu. 
  10. Nowakowski E., Instalacje wod.-kan. w szpitalach. Ważniejsze problemy projektowe, Rynek Instalacyjny 10/2003, s. 93.
  11. Nowakowski E., Instalacje ciepłej wody w obiektach służby zdrowia a problem Legionelli, mat. Konferencji SANMED’2003, PZITS O/Łódź, 2003.
  12. Nowakowski E., Średnice przewodów cyrkulacyjnych w instalacjach ciepłej wody, Rynek Instalacyjny 10/2004, s. 41. 
  13. Nowakowski E., Wybór źródła ciepła dla urządzeń technologicznych w kuchniach szpitalnych, mat. Konferencji SANMED’98, PZITS O/Łódź, 1998.
  14. Nowakowski E., Wymagania dotyczące wentylacji i klimatyzacji w zakładach opieki zdrowotnej, Technika Chłodnicza i Klimatyzacji 9/2007.
  15. Nowakowski E., Wymiarowanie średnic gazów leczniczych i technicznych, mat. III Konferencji SANMED’98, PZITS O/Łódź, 1998.
  16. Nowakowski E., Kierunki nowych rozwiązań w wyposażaniu technologicznym kuchni szpitalnych, mat. Konferencji SANMED’2003, PZITS O/Łódź, 2003.
  17. Rybicki E., Pralnie szpitalne, mat. Konferencji SANMED’ 2003, PZITS O/Łódź, 2003

Komentarze

Powiązane

Jakub Jankowski Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu...

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu instalacji wentylacyjnych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2) Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza...

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

Jacek Kowalski Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej...

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej do dolnej strefy hali. Urządzenia te nie są jeszcze często stosowane. W celu popularyzacji tych rozwiązań poniżej omówiono projekt autorstwa mgr. inż. Krzysztofa Kotlarskiego z firmy PROBAD-BIS z Warszawy.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 1)

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 1) Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 1)

W artykule opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje...

W artykule opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, dlatego instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

Redakcja RI Elektronika w inspekcji HVAC

Elektronika w inspekcji HVAC Elektronika w inspekcji HVAC

Coraz więcej pracy instalatorów dotyczy zleceń związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków i systemów ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Według danych Komisji Europejskiej budynki...

Coraz więcej pracy instalatorów dotyczy zleceń związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków i systemów ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Według danych Komisji Europejskiej budynki są odpowiedzialne za 42% zużycia energii i 35% emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie. W nich upatruje się największego potencjału oszczędności energii poprzez wzrost efektywności jej wykorzystania. Unijne i krajowe prawo stawia coraz wyższe wymagania, które powinny budynki spełniać.

Jerzy Kosieradzki Jakość przede wszystkim

Jakość przede wszystkim Jakość przede wszystkim

Rozmowa z Hendrikiem Kampmannem, dyrektorem naczelnym, Friedhelmem Kochem, kierownikiem działu eksportu i Hermannem Ensinkiem, szefem działu innowacji i techniki firmy Kampmann

Rozmowa z Hendrikiem Kampmannem, dyrektorem naczelnym, Friedhelmem Kochem, kierownikiem działu eksportu i Hermannem Ensinkiem, szefem działu innowacji i techniki firmy Kampmann

Jerzy Kosieradzki Klimakonwektory – komfort na życzenie

Klimakonwektory – komfort na życzenie Klimakonwektory – komfort na życzenie

Każdy projektant instalacji klimatyzacyjnej musi rozstrzygnąć, jaka instalacja klimatyzacyjna będzie dla danego obiektu najlepszym rozwiązaniem, a jaka zapewni w pomieszczeniu tylko podstawowe warunki.

Każdy projektant instalacji klimatyzacyjnej musi rozstrzygnąć, jaka instalacja klimatyzacyjna będzie dla danego obiektu najlepszym rozwiązaniem, a jaka zapewni w pomieszczeniu tylko podstawowe warunki.

dr inż. Marcin Sompoliński, dr hab. inż. Edward Przydróżny Wentylacja i klimatyzacja galerii handlowej

Wentylacja i klimatyzacja galerii handlowej Wentylacja i klimatyzacja galerii handlowej

W artykule szczegółowo opisano system wentylacji i klimatyzacji, w tym wentylacji pożarowej, zainstalowany w galerii handlowej Sfera II w Bielsku-Białej. Ze względu na całoroczne użytkowanie pomieszczeń...

W artykule szczegółowo opisano system wentylacji i klimatyzacji, w tym wentylacji pożarowej, zainstalowany w galerii handlowej Sfera II w Bielsku-Białej. Ze względu na całoroczne użytkowanie pomieszczeń w obiekcie tym zastosowano urządzenia wentylacyjne ze zmiennymi strumieniami powietrza oraz z jego dwustopniowym uzdatnianiem.

dr Ewa Miaśkiewicz-Pęska, prof. dr hab. Ewa Karwowska Czystość wentylacji i klimatyzacji w centrum handlowym

Czystość wentylacji i klimatyzacji w centrum handlowym Czystość wentylacji i klimatyzacji w centrum handlowym

W artykule dokonano oceny stopnia czystości instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej na podstawie analizy zawartości bakterii i grzybów pleśniowych w powietrzu nawiewanym do pomieszczeń jednego z centrów...

W artykule dokonano oceny stopnia czystości instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej na podstawie analizy zawartości bakterii i grzybów pleśniowych w powietrzu nawiewanym do pomieszczeń jednego z centrów handlowych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej....

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej. W razie wystąpienia pożaru instalacja wentylacyjna niebędąca instalacją pożarową powinna automatycznie wyłączyć się, ustępując miejsca instalacji spełniającej również funkcję ochrony przeciwpożarowej. Podczas projektowania wydajność wentylacji pełniącej jednocześnie te dwie funkcje obliczana...

Redakcja RI Dobór wentylatorów dachowych

Dobór wentylatorów dachowych Dobór wentylatorów dachowych

Wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną, stanowią element wentylacji mechanicznej i służą do wentylacji oddymiającej. Ich dobór nie powinien stanowić większego problemu, gdyż liczba typoszeregów...

Wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną, stanowią element wentylacji mechanicznej i służą do wentylacji oddymiającej. Ich dobór nie powinien stanowić większego problemu, gdyż liczba typoszeregów oraz różnorodność silników i wyposażenia dodatkowego pozwalają na realizację praktycznie każdego projektu. Ponadto firmy oferują wsparcie informacyjne dla projektantów, a nawet programy komputerowe do doboru.

Ewa Krajnik-Żuk Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy w obiektach przemysłowych wiąże się często z koniecznością zastosowania skomplikowanej instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Efektywność tych układów bywa niewystarczająca...

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy w obiektach przemysłowych wiąże się często z koniecznością zastosowania skomplikowanej instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Efektywność tych układów bywa niewystarczająca w zakładach, w których występują duże zyski ciepła. Innym rozwiązaniem, nieskomplikowanym technologicznie, a przy tym umożliwiającym osiągnięcie odczuwalnych efektów chłodzenia w strefie przebywania ludzi, jest zastosowanie chłodzenia adiabatycznego.

Redakcja RI Wentylacja sterowana parą

Wentylacja sterowana parą Wentylacja sterowana parą

Prowadzona od kilku lat w Polsce kampania usprawniania wentylacji w budynkach mieszkalnych i publicznych wyposażonych w instalacje wentylacji grawitacyjnej przynosi efekty. Jednak nadal spora grupa użytkowników...

Prowadzona od kilku lat w Polsce kampania usprawniania wentylacji w budynkach mieszkalnych i publicznych wyposażonych w instalacje wentylacji grawitacyjnej przynosi efekty. Jednak nadal spora grupa użytkowników nie ma możliwości oddychania czystym i zdrowym powietrzem w mieszkaniach i biurach. Jednym ze skutecznych i optymalnych pod względem nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych rozwiązań tego problemu jest wentylacja higrosterowana.

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 4.)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 4.) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 4.)

W części czwartej zawarto przegląd rozwiązań do filtracji i oczyszczania powietrza, a także informacje m.in. dotyczące podstawowych wymagań przy odbiorze instalacji zawierających filtry powietrza. Trzecia...

W części czwartej zawarto przegląd rozwiązań do filtracji i oczyszczania powietrza, a także informacje m.in. dotyczące podstawowych wymagań przy odbiorze instalacji zawierających filtry powietrza. Trzecia część cyklu (RI 7-8/2008, s. 109.) omawia systemy filtracji powietrza w instalacjach klimatyzacyjnych, w tym dobór filtrów powietrza w zależności od wymaganego poziomu czystości powietrza wewnętrznego oraz zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego. W drugiej części (RI 6/2008, s. 101.) przedstawiono...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 2.)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 2.) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 5/08, s. 100.) podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W drugiej części przedstawiono...

W pierwszej części artykułu (RI 5/08, s. 100.) podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W drugiej części przedstawiono zastosowania poszczególnych klas jakości filtrów powietrza (zachowano kolejność numeracji tabel).

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Wentylacja tuneli komunikacyjnych Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych...

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych i kolejowych, a szczególnie w metrze oraz ze względu na realne niebezpieczeństwo utraty przez nie zdrowia i życia w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony ppoż. Podczas pożaru w tunelach powstają produkty spalania stanowiące zagrożenie...

prof. dr hab. inż. Marian B. Nantka, mgr inż. Joanna Krzewińska Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 2)

Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 2) Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 2)

W artykule przeanalizowano zmiany przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku węgla i pary wodnej w pomieszczeniach położonych na różnych piętrach typowego budynku wielorodzinnego, zarówno wyposażonych...

W artykule przeanalizowano zmiany przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku węgla i pary wodnej w pomieszczeniach położonych na różnych piętrach typowego budynku wielorodzinnego, zarówno wyposażonych w okna z otworami nawiewnymi, jak i bez takich otworów. W części 1 (RI 6/2011) przedstawione zostały polskie i zagraniczne wymagania w zakresie szczelności okien, a poniżej podano wyniki badań powietrza wewnętrznego w reprezentatywnym budynku.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne....

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne. Również klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe, będące drogami ewakuacyjnymi, powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich zadymieniu.

prof. dr hab. inż. Marian B. Nantka Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 1)

Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 1) Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 1)

Podczas wymiany zużytego powietrza na zewnętrzne w budynkach powstawać mogą niekorzystne zmiany warunków wewnętrznych, przede wszystkim wzrost stężeń dwutlenku węgla i zawartości wilgoci. Jedną z głównych...

Podczas wymiany zużytego powietrza na zewnętrzne w budynkach powstawać mogą niekorzystne zmiany warunków wewnętrznych, przede wszystkim wzrost stężeń dwutlenku węgla i zawartości wilgoci. Jedną z głównych przyczyn tych zmian jest stosowanie tradycyjnych rozwiązań w postaci układów kanałów wentylacji naturalnej o skuteczności eksploatacyjnej zależnej od naturalnych sił napędowych i szczelności przegród budowlanych. W artykule przeanalizowano zmiany przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku...

Jerzy Kosieradzki Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego

Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego

Prezentujemy projekt instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji w budowanym na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych. Autorem projektu jest mgr inż....

Prezentujemy projekt instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji w budowanym na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych. Autorem projektu jest mgr inż. Janusz Królak z biura projektów PROBAD-BIS sp.j.

dr inż. Piotr Ziętek Izolacje techniczne – wymagania prawne

Izolacje techniczne – wymagania prawne Izolacje techniczne –  wymagania prawne

Głównym zadaniem izolacji technicznych w instalacjach sanitarnych jest ograniczenie strat energii cieplnej, które występują, gdy temperatura otoczenia odbiega od temperatury wewnątrz instalacji. Problem...

Głównym zadaniem izolacji technicznych w instalacjach sanitarnych jest ograniczenie strat energii cieplnej, które występują, gdy temperatura otoczenia odbiega od temperatury wewnątrz instalacji. Problem dotyczy zarówno rurociągów grzejnych będących składnikiem układów c.o., instalacji c.w.u., systemów chłodniczych, jak i przewodów wentylacji bytowej i klimatyzacji. Innym równie ważnym zagadnieniem jest ochrona instalacji przed kondensacją na jej powierzchni pary wodnej, która może wystąpić, jeżeli...

Waldemar Joniec Nawiewniki

Nawiewniki Nawiewniki

Nawiewniki systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pełnią istotną funkcję w dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Na ich wybór, oprócz aspektów technicznych, wpływa wzornictwo i możliwość wkomponowania...

Nawiewniki systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pełnią istotną funkcję w dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Na ich wybór, oprócz aspektów technicznych, wpływa wzornictwo i możliwość wkomponowania tych urządzeń w elementy sufitów lub ścian.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

mgr inż. Janusz Królak Przeróbki instalacji

Przeróbki instalacji Przeróbki instalacji

– Wykonałem wentylację garażu podziemnego zgodnie z projektem autorstwa projektanta, który na dłuższy czas wyjechał z kraju. Inwestor chce, żebym bez porozumienia z projektantem wmontował w kanał nawiewny...

– Wykonałem wentylację garażu podziemnego zgodnie z projektem autorstwa projektanta, który na dłuższy czas wyjechał z kraju. Inwestor chce, żebym bez porozumienia z projektantem wmontował w kanał nawiewny (wentylacja nawiewna wyporowa) dodatkową kratkę, gdyż uważa, że na pewnym obszarze wentylacja jest niedostateczna. Jestem zdania, że nie powinno się wstawiać dodatkowej kratki w miejscu, którego projektant nie uwzględnił. Jednak inwestor upiera się, że powietrze i tak zostanie do garażu dostarczone.Proszę...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.