Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Nowoczesne rozwiązania technologiczne do przygotowania ciepłej wody użytkowej

Alfa Laval
Alfa Laval

Firma Alfa Laval od ponad 60 lat zaspakaja zróżnicowane wymagania swoich klientów, dostarczając im nowatorskie rozwiąznia cieplne. Do takich należy zaliczyć najnowsze zdobycze techniczne firmy – serię nowoczesnych systemów cieplnych Aqua, służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej w mieszkaniach i apartamentach w budynkach wielorodzinnych przeznaczony jest system AquaMicro. Jest to kompletny i gotowy do zainstalowania węzeł mieszkaniowy o mocy do 58 kW, podłączany do wtórnej strony sieci cieplnej. Ciepła woda przygotowywana jest w nim w momencie zapotrzebowania, na bieżąco, dzięki automatycznemu zaworowi regulacyjnemu, zintegrowanemu z wymiennikiem ciepła.

Wyposażenie węzła w regulator różnicy ciśnień pozwala na utrzymanie stałego dyspozycyjnego ciśnienia, pomimo zmian ciśnienia w sieci cieplnej. AquaMicro jest urządzeniem prostym w obsłudze, przy zapewnieniu jednocześnie maksymalnej jego funkcjonalności. Wszystkie jego komponenty są łatwo dostępne, co usprawnia konserwację oraz przeprowadzanie przeglądów technicznych.

Fot. ALFA LAVAL

Dla budynków wielorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, centrów sportowych i innych instalacji z równomiernym poborem c.w.u. dedykowany jest system AquaFlow. Węzeł AquaFlow podłącza się do wtórnej strony sieci cieplnej lub do lokalnego źródła ciepła. Ciepła woda użytkowa przygotowywana jest na bieżąco w kontrolowany sposób i dostarczana do każdego punktu czerpalnego.

Łatwy w programowaniu regulator temperatury wraz z systemem regulacji zapewniają właściwą temperaturę ciepłej wody użytkowej. System funkcjonuje w sposób eliminujący powstawanie szoków termicznych w wymienniku i ogranicza odkładanie się kamienia w instalacji c.w.u. do punktów poboru. Każdy węzeł, zanim opuści fabrykę, jest w niej całkowicie montowany wraz z okablowaniem elektrycznym, poddawany próbie ciśnieniowej i kalibrowany.

W systemie AquaFlow istnieje możliwość zastosowania jednego z 3 typów płytowych wymienników ciepła: AlfaNova, wymienników lutowanych miedzią oraz wymienników z uszczelkami. Na szczególną uwagę zasługuje wymiennik AlfaNova – jedyny na świecie płytowy wymiennik ciepła w 100% wykonany ze stali kwasoodpornej, dostarczany wyłącznie przez firmę Alfa Laval. Brak jakichkolwiek elementów wykonanych z miedzi sprawia, że wymiennik ten można stosować dla każdego typu instalacji c.w.u.

Wymienniki lutowane są efektywnymi urządzeniami w instalacjach, dopuszczających stosowanie elementów wykonanych z miedzi. Obydwa ww. wymienniki ciepła wyposażone są w specjalne przyłącza, ułatwiające czyszczenie przy użyciu roztworów środków chemicznych. Oferowane przez Alfa Laval wymienniki płytowe z uszczelkami z elastomeru o nazwie EPDM, nie klejone z systemem mocowania typu Clip-on, charakteryzują się łatwością przystosowania do potrzeb cieplnych oraz prostym sposobem czyszczenia.

System AquaStore stanowi odpowiednik AquaFlow dla zastosowań, w których rozbiór c.w.u. nie jest równomierny. Podłączenie do systemu zbiornika buforowego zapewnia pokrycie wysokiego chwilowego zapotrzebowania na ciepłą wodę, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie wymiennika o znacznie mniejszej mocy niż w przypadku systemu bez bufora o takiej samej wydajności pokrycia chwilowego zapotrzebowania. W systemie AquaStore, podobnie jak w przypadku systemu AquaFlow, istnieje możliwość zastosowania jednego z 3 typów wymienników ciepła.

Z założenia, systemy o nierównomiernym rozbiorze powinny dysponować odpowiednio dużymi ilościami wody o zadanej temperaturze. Mając to na uwadze, Alfa Laval oferuje również zasobniki c.w.u. o większej objętości do montażu w systemach z AquaStore – od 300 l do 1000 l, w wykonaniu ze stali kwasoodpornej lub emaliowanej stali węglowej. Dostępne są różne typy izolacji. Systemy AquaFlow i AquaStore oferowane są w zakresie mocy od 27 do 1220 kW.

Fot. ALFA LAVAL

System AquaCompact jest kompleksowym rozwiązaniem przygotowania c.w.u. dla aplikacji, w których pobór wody nie jest równomierny. Jest to gotowy do zainstalowania system, w którym wymiennik ciepła jest połączony z zasobnikiem ciepłej wody, dzięki czemu powierzchnia zajmowana przez układ jest mniejsza.

AquaCompact jest dostarczany jako zestaw komponentów składający się z wymiennika ciepła (również 3 typy do wyboru), pompy ładującej, zaworów, orurowania oraz zasobnika ciepła (o objętości od 300 l do 1500 l, w wykonaniu ze stali kwasoodpornej lub emaliowanym ze stali czarnej). Opcjonalnie proponowanych jest kilkanaście typów zestawów do wyboru pomiędzy zaworami dwu- i trójdrogowymi, regulującymi temperaturę zasilania wymiennika ciepła. System AquaCompact został zaprojektowany tak, aby w prosty sposób można było zbudować układ aż do mocy 240 kW.

W ofercie firmy jest też system AquaProtect T o mocy do 756 kW. Zapobiega on rozwojowi bakterii Legionella w instalacjach c.w.u., co realizowane jest ogrzewanie wody do 70°C, a następnie utrzymywanie tej temperatury na tym samym poziomie, by efektywnie zapewnić hamowanie rozwoju bakterii. Proces dezynfekcji nie wymaga poboru dodatkowej energii, ponieważ system ma układ odzysku ciepła.

Zamiast mieszania z zimną wodą w celu uzyskania wymaganej temperatury w systemie, woda o temperaturze 70°C jest wykorzystywana do wstępnego ogrzewania napływającej zimnej wody. W ten sposób całe ciepło użyte do dezynfekcji jest odzyskiwane, a tym samym efektywność i ekonomiczność pracy systemu jest wyjątkowo wysoka. AquaProtect T może być dostarczany z wieloma dodatkowymi funkcjami, jak np. okresową lub na żądanie przeprowadzaną dezynfekcją obiegu.

Alfa Laval proponuje również serię urządzeń Pressosmart do stabilizacji ciśnienia w zamkniętych obiegach wody. Pressosmart to układ stabilizująco-uzupełniający ciśnienie, absorbujący przyrost objętości wody w zamkniętych obiegach grzewczych podlegającym zmianom temperatury, a w przypadku obniżenia ciśnienia – jego podwyższenie. Dzięki prostej, unikalnej konstrukcji oraz bardzo wysokiej niezawodności, urządzenia te gwarantują wysoką efektywność regulowania i utrzymywania stałego ciśnienia.

Dodatkowych i bardziej szczegółowych informacji na temat systemów Aqua oraz o pełnej ofercie urządzeń i rozwiązań ciepłowniczych Alfa Laval można uzyskać w Dziale Ciepłownictwa firmy Alfa Laval Polska, poland.info@alfalaval.com.

logo
Alfa Laval Polska Sp. z o.o.
Dział Ciepłownictwa
ul. J. Dąbrowskiego 113
93-208 Łódź
tel 0-42 642-66-00
fax: 0-42 641-71-78

   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl