Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Gazowa pompa ciepła w instalacji grzewczej i chłodniczej

Gazowa pompa ciepła
Gazowa pompa ciepła
www.sxc.hu

Gazowe pompy ciepła jako źródło ciepła i chłodu zdobywają coraz więcej zwolenników. Aby przybliżyć projektantom to rozwiązanie, przedstawiamy projekt instalacji wykonany przez mgr. inż. Krzysztofa Piekarniaka i mgr inż. Dorotę Palczewską z biura projektów Prochem S.A.

Działanie gazowej pompy ciepła

Gazowe pompy ciepła (ang. Gas Heat Pumps) nie są jeszcze tak popularne jak pompy napędzane silnikami elektrycznymi. Wyposażone są w bardzo efektywny gazowy silnik, który wykorzystuje zarówno ciepło zewnętrzne, jak i ciepło produkowane przez sam silnik. Dzięki temu systemy te są nadzwyczaj efektywne energetycznie i mogą być wykorzystane nie tylko w kilku pomieszczeniach, ale w całych budynkach biurowych, szpitalach, szkołach, budownictwie mieszkaniowym czy we wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych.

Rys. JK
Rys. 1. Porównanie efektywności pracy gazowej pompy ciepła (GHP) i pompy napędzanej silnikiem elektrycznym (EHP) [2]

Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła napędzanych gazem ziemnym zgodnie z podziałem pomp ciepła na sprężarkowe i absorpcyjne. Pierwszy z nich polega na zastąpieniu silnika elektrycznego w klasycznej pompie sprężarkowej tłokowym silnikiem gazowym lub turbiną (GHP), natomiast drugi wykorzystuje ciepło spalania gazu do ogrzewania parownika pompy absorpcyjnej.

Pompy ciepła bazujące na cyklu wymiany ciepła pomiędzy warnikiem a absorberem zwane pompami GAX (ang. generator-absorber heat exchange) są uważane za przyszłościowe rozwiązanie technologiczne z uwagi na bardzo wysoką sprawność energetyczną, wyższą o 40% od istniejących do tej pory konstrukcji, prostą obsługę i zastosowanie bezpiecznych dla środowiska czynników chłodniczych.

Pompy GHP wykorzystują fizyczne właściwości czynnika R 410A, który pochłania ciepło otoczenia w trakcie parowania i dostarcza je podczas kondensacji. Podczas zimy mają wyjątkowo dużą pojemność ogrzewania nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych (–25°C). Nadwyżki ciepła odzyskiwane z tych endotermicznych silników wykorzystywane są do produkcji ciepłej wody użytkowej. Ponadto odzyskiwana ciepłota silnika eliminuje w instalacjach klimatyzacyjnych zasilanych przez GHP przerwy na odszranianie.

Rys. JK
Rys. 2. Schemat działania gazowej pompy ciepła [3]

 

Opis instalacji

Instalację zaprojektowano dla Fabryki Siedzeń Samochodowych TBAI Polska w Wykrotach gm. Nowogrodziec. Aby w jak największym stopniu wykorzystać działanie gazowej pompy ciepła, a więc jej możliwości chłodzenia i ogrzewania, część produkcyjna hali oraz budynek biurowo-socjalny ogrzewane są powietrznie poprzez systemy wentylacyjne (powietrze jest czynnikiem transportującym ciepło).

   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl