Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Gazowa pompa ciepła w instalacji grzewczej i chłodniczej

Opis instalacji
Gazowa pompa ciepła
Gazowa pompa ciepła
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...
W projekcie wykorzystano możliwości, jakie dają centrale klimatyzacyjne, w których występują wymienniki freonowe, spełniające zarówno funkcję nagrzewnicy, jak i chłodnicy. Dzięki temu gazowa pompa ciepła jest źródłem ciepła w zimie, a chłodu w lecie.

Zaprojektowano sześć jednostek, które będą zainstalowane na dachu budynku biurowo-socjalnego. Dwie pompy będą pokrywały całkowite zapotrzebowanie obiektu na cele ogrzewania w części biurowej, a pozostałe cztery, zasilać będą nagrzewnice w centralach wentylacyjnych. W projekcie jako jednostki zewnętrzne zastosowano sześć gazowych pomp ciepła produkcji japońskiej firmy Aisin. Połączone są one z jednostkami wewnętrznymi, dostarczającymi powietrze do instalacji wewnętrznych, którymi są centrale klimatyzacyjne (oznaczone jako AHU SE) lub jednostki kasetonowe (klimatyzatory typu split).
Fragment projektu, JK
Fragment projektu [1] - KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ

Przyjęto następujący podział:

 • Pompy GHP-1, 2, 5 i 6 współpracują z centralami klimatyzacyjnymi AHU SE, odpowiednio: 10.1, 9.1, 7.1 i 8.1. Zewnętrzne jednostki zainstalowane zostaną na dachu, a wewnętrzne – zabudowane w części nawiewnej central. Zadaniem jednostek wewnętrznych jest utrzymanie stałej zadanej temperatury powietrza nawiewanego. Moc nagrzewnicy/chłodnicy kontrolowana jest przez sterownik wykorzystujący pomiar temperatury w kanale nawiewnym. Kanałowy czujnik temperatury podłączony jest do sterownika pomp ciepła. Czujnik temperatury dostarczany jest przez dostawcę układu pomp ciepła.
 • Pompa GHP-3 współpracuje z wewnętrznymi jednostkami kasetonowymi typu split. Obsługuje te same pomieszczenia co centrala AHU SE7.1. Zainstalowana będzie na dachu, a klimatyzatory umieszczone zostaną w pomieszczeniach biurowych, pokoju gościnnym oraz w pokojach spotkań, na korytarzu i w holu głównym.
  Zadaniem jednostki wewnętrznej jest utrzymanie w pomieszczeniu zadanej stałej temperatury. W każdym pomieszczeniu na ścianie zamontowany będzie nastawnik temperatury. Mierzyć on będzie temperaturę w pomieszczeniu i umożliwi jej obniżenie lub podwyższenie. Moc nagrzewnicy/chłodnicy kontrolować będzie sterownik na podstawie podłączonego do niego nastawnika temperatury.
  Parametry GHP-3:
  Qgrz = 53,0 kW, Qchł = 45,0 kW.
 • Pompa GHP-4 współpracuje z wewnętrznymi jednostkami kasetonowymi. Obsługuje te same pomieszczenia co centrale AHU SE8.1, AHU SE9.1 i AHU SE10.1. Pompa zainstalowana będzie na dachu, a kasetonowe jednostki wewnętrzne zainstalowane zostaną w pomieszczeniach.
Parametry techniczne jednej z central
GHP i centrala klimatyzacyjna, fot. JK
GHP i centrala klimatyzacyjna

Wszystkie jednostki – zewnętrzne i wewnętrzne – połączone będą kablami komunikacyjnymi ze sterownikiem, z którego możliwe będzie zaprogramowanie i kontrola parametrów pracy urządzeń.

Literatura
1. Projekt techniczny biura projektowego Prochem S.A.
2. Materiały techniczne firmy Aisin.
3. www.pompy-ciepla.org.

   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl