Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
KELLER

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła – zespół urządzeń umożliwiających przekazanie uzyskanego ciepła czynnikowi pośredniemu (wodzie), transportującemu ciepło do ogrzewanych obiektów; układ sterowania – zespół urządzeń umożliwiających racjonalne prowadzenie ruchu kotła. Podstawą podziału kotłów na charakterystyczne grupy stanowią rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne układów spalania.

Układy spalania w kotłach węglowych małej mocy oparte są na technice spalania w warstwie nieruchomej. Spalanie w warstwie nieruchomej, zwane także spalaniem w złożu stałym, określa się jako organizację procesu spalania charakteryzującą się tym, że ziarna paliwa pozostają względem siebie nieruchome lub przemieszczają się z niewielkimi prędkościami (wynikającymi na przykład z osuwania się złoża w miarę jego wypalania), natomiast powietrze dopływa do strefy spalania poprzez przestrzenie pomiędzy cząstkami paliwa.

Poznaj ofertę rynkową kotłów grzewczych >>

Sample Image
Rys. 1. Schemat poglądowy kotła ze spalaniem przeciwprądowym (rys. J. Zawistowski)
Rys. J. Zawistowski
Rys. 2. Schemat poglądowy kotła ze spalaniem współprądowym w dolnej części złoża
Rys. J. Zawistowski
Rys. 3. Schemat poglądowy kotła ze spalaniem współprądowym w górnej części złoża

Kotły z układem spalania w warstwie nieruchomej można podzielić na:

  • kotły rusztowe komorowe – paliwo spala się na ruszcie stałym, w dużej komorze spalania mieszczącej porcję paliwa wystarczającą na okres pracy kotła od kilku do kilkunastu godzin, z cyklicznym uzupełnianiem paliwa w komorze spalania (ręcznie lub mechanicznie),
  • kotły z palnikiem automatycznym – paliwo spala się w sposób ciągły w małym palniku, zasilanym niewielkimi porcjami paliwa podawanymi automatycznie, z częstotliwością od kilku do kilkudziesięciu sekund, z zasobnika mieszczącego porcję paliwa wystarczającą nawet na kilka dni pracy kotła.

Procesy spalania paliw stałych, w szczególności w warstwie nieruchomej, są dużo bardziej złożone od spalania paliw gazowych czy ciekłych. Komplikuje je różnorodność zjawisk fizykochemicznych zachodzących w fazie gazowej i stałej oraz na granicy faz, przy stosunkowo dużej rozpiętości uziarnienia paliwa.

Procesy termicznego rozkładu substancji organicznej paliwa zachodzące z gwałtownym wydzielaniem par i gazów palnych (w ilości 30÷40% całkowitej masy paliwa w przypadku węgla kamiennego), reakcje redukcji – utleniania zachodzące na powierzchni ciała stałego (pierwiastka C), zjawiska związane z przepływem ciepła od gazu do ciała stałego i wewnątrz ciała stałego, a także wiele innych, przebiegają równocześnie w różnych strefach paleniska, w stosunkowo szerokich zakresach temperaturowych, przy czym charakterystyczne strefy paleniska (spalania, zgazowania i pirolizy) zachodzą na siebie, tworząc zróżnicowane dynamiczne układy w zależności od praktycznej organizacji procesu spalania.

Przeczytaj: Dziś i jutro źródeł ciepła >>

Rodzaj przyjętej organizacji procesu spalania uznaje się za kryterium podziału kotłów zasilanych paliwem stałym na [1]:

  • kotły ze spalaniem przeciwprądowym – paliwo dostarczane jest z przeciwnej strony złoża w stosunku do dopływu powietrza,
  • kotły ze spalaniem współprądowym – paliwo dostarczane jest z tej samej strony złoża co powietrze.

Konwencjonalne komorowe kotły rusztowe z okresowym podawaniem paliwa (zasilane paliwem grubokawałkowym o uziarnieniu powyżej 30 mm – z początku koksem, potem stopniowo coraz częściej węglem sortyment „orzech”), które jeszcze pod koniec XX w. dominowały w małych instalacjach centralnego ogrzewania w Polsce, są typowym przykładem techniki spalania przeciwprądowego.

Przeczytaj: Kotły na paliwa stałe >>

W palenisku przeciwprądowym powietrze podawane jest przeciwnie do kierunku podawania paliwa (rys. 1.), od strony gorącej w kierunku st  + O2 = 2CO + Q; 2CO + O2 = 2CO2 + Q) przechodzą w kierunku zimniejszej części wsadu paliwa, podnosząc stopniowo temperaturę kolejnych warstw wsadu.

Spaliny przechodzą kolejno przez strefę zgazowania (gdzie zachodzi endotermiczna reakcja redukcji: CO2 + C = 2CO – Q), strefę pirolizy (gdzie zachodzą endotermiczne reakcje rozkładu termicznego organicznej substancji paliwa na związki węglowodorowe, zwane potocznie „substancjami smołowymi”, z równoczesnym spalaniem powstałych węglowodorów) oraz strefę suszenia paliwa (endotermiczne zjawisko parowania wody), co wiąże się ze stopniowym obniżeniem temperatury spalin.

   14.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl