Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
KELLER
Ciąg dalszy artykułu...

Technikę spalania współprądowego stosuje się również w kotłach z palnikiem automatycznym (rys. 4.). Zasilanie niewielkimi porcjami paliwa, podawanymi z częstotliwością od kilku do kilkudziesięciu sekund, sprzyja maksymalnemu wykorzystaniu zalet spalania współprądowego oraz możliwości nowoczesnych układów automatycznej regulacji. Od kilku lat obserwuje się dynamiczny wzrost produkcji i sprzedaży tych kotłów.

Poważną zaletę dla licznego grona użytkowników stanowi możliwość nawet kilkudniowej, praktycznie bezobsługowej, eksploatacji kotła dzięki automatycznemu zasilaniu z dużego zasobnika paliwa.

Kotły z automatycznymi palnikami węglowymi pojawiły się w krajowym ogrzewnictwie w połowie lat 90. i bazowały w początkowym okresie na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych (kotły z palnikiem retortowym zasilane węglem sortyment „groszek”) [2]. Od kilku lat na rynku obecne są również kotły z automatycznym palnikiem rusztowym zasilane węglem sortyment „miał” (z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym).

Przeczytaj: Regulatory kotłów węglowych z palnikiem automatycznym (cz. 2) >>

Ogromny sukces rynkowy tych kotłów, szczególnie kotłów retortowych, skutkuje obecnie tak wysokim wzrostem zużycia kwalifikowanego węgla sortyment „groszek”, że krajowy rynek paliw odnotowuje już wyraźny jego brak. W 2008 r. pojawiły się na rynku palniki retortowe drugiej generacji, które umożliwiają efektywne spalanie węgli spiekających i, tym samym, poważne rozszerzenie bazy kwalifikowanych węgli dla „małej energetyki” [5].

W tabeli 1. przedstawiono wyniki badań energetyczno-emisyjnych wybranych najlepszych kotłów węglowych z omówionych powyżej typowych grup konstrukcyjnych (wyniki pochodzą z archiwum Laboratorium Spalania Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu).

Rozwój technologiczny węglowych kotłowni małej mocy w Polsce spowalniany jest brakiem uregulowań prawnych normujących graniczne poziomy sprawności cieplnej i wskaźników emisji zanieczyszczeń. Aktualnie obowiązujące w Polsce standardy emisyjne w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, ustalone rozporządzeniem w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [3], dotyczą źródeł o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1,0 MW.

W wyniku braku stosownych uregulowań prawnych „mała energetyka” pozostaje praktycznie poza obszarem możliwości ingerencji wymuszających stosowanie rozwiązań o odpowiednim poziomie technologicznym.

W obszarze kotłów małej mocy jedynym aktem obligatoryjnym jest norma europejska PN-EN 12809 [6], która ma status normy zharmonizowanej z dyrektywami Unii Europejskiej (w myśl dyrektywy budowlanej kocioł o mocy do 50 kW traktowany jest jako wyrób budowlany). Norma PN-EN 12809 [6] określa klasy kotłów węglowych w oparciu o graniczne poziomy emisji tlenku węgla (CO), co przedstawiono w tabeli 2. Określa ona również minimalne sprawności cieplne kotłów w zależności od ich mocy nominalnej na poziomie od 70% dla mocy 5 kW do 74% dla mocy 50 kW.

Norma europejska PN-EN 303-5 [7] nie jest aktem obligatoryjnym (nie ma statusu normy zharmonizowanej). W tabeli 3. przedstawiono graniczne wartości emisji zanieczyszczeń, a w tabeli 4. graniczne wartości sprawności cieplnej określone w normie PN-EN 303-5 [7].

W praktyce producenci i użytkownicy kotłów, jednostki badawcze, urzędy oraz instytucje dofinansowujące działania proekologiczne wykorzystują opracowany w latach 1995÷1999 w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu system kryterialnej kompleksowej oceny efektywności ekologiczno-energetycznej paliwa, kotła lub układu paliwo-kocioł (kryteria energetycznoemisyjne na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”).

Przeczytaj: Kotły z automatycznym podawaniem paliwa >>

W 1995 r. na Śląsku zainicjowano pierwszy w kraju program ograniczania tzw. niskiej emisji, czyli emisji zanieczyszczeń z małych kotłowni indywidualnych, komunalnych i przemysłowych.

Tab. J. Zawistowski

Tabela 2. Graniczne wartości sprawności kotłów oraz emisji ze spalania węgla wg PN-EN 12809 [6]


Tab. J. Zawistowski
1) odniesiona do spalin suchych, 0°C, 1013 mbar
2) udział niespalonych substancji organicznych w postaci gazowej wykazany jako węgiel organiczny związany (w spalinach suchych)
Tabela 3. Graniczne wartości emisji ze spalania węgla wg PN-EN 303-5 [7]
   14.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl