Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby przygotowania c.w.u. w budownictwie wielorodzinnym

Kolektory słoneczne w warunkach polskich najlepiej sprawdzają się w instalacjach podgrzewania c.w.u.
Kolektory słoneczne w warunkach polskich najlepiej sprawdzają się w instalacjach podgrzewania c.w.u.
atlantic

Artykuł prezentuje wybrane elementy koncepcji wykorzystania OZE w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, przygotowanej w ramach pracy dyplomowej [1]. Skupiono się w niej na problemach dotyczących instalacji solarnych o większych mocach, które coraz częściej są budowane również w Polsce [2].

Zasady ujęte w dyrektywie EPBD [3] wymagają, aby dla nowych budynkow, o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2, przed rozpoczęciem ich budowy, rozważyć możliwości techniczne, środowiskowe i ekonomiczne alternatywnych systemów zaopatrzenia w energię. Przede wszystkim należy pod uwagę wziąć:

  • zdecentralizowane systemy dostawy energii oparte na energii odnawialnej,
  • skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła (CHP),
  • ogrzewanie lub chłodzenie lokalne lub blokowe (jeśli jest dostępne) oraz pompy ciepła.

Również dla budynków mniejszych można przeprowadzać takie analizy (np. w postaci studium wykonalności lub elementu projektu budowlanego), nie jest to już jednak obligatoryjne.

Wymagania określone w dyrektywie [3] powinny zostać również wdrożone do polskiego prawodawstwa. Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego [4] zakłada dodanie do rozporządzenia [5] w § 11. ust. 1. punktu 10a o brzmieniu: w stosunku do budynku o powierzchni użytkowej większej niż 1000 m2 (...) analizę możliwości racjonalnego wykorzystania pod względem technicznym i ekonomicznym alternatywnych źrodeł energii, takich jak pompa ciepła, kolektory słoneczne, gruntowe wymienniki ciepła oraz zdecentralizowany system zaopatrzenia w energię w postaci bezpośredniego lub blokowego ogrzewania, a także możliwości zastosowania skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Płaskie kolektory słoneczne
Fot. 1. Płaskie kolektory słoneczne do przygotowania ciepłej wody użytkowej w ośrodku wypoczynkowym w Łebie (fot. B. Nowak)

Owszem, przeprowadzenie takiej analizy nie jest jeszcze tożsame z zastosowaniem przez projektanta tych rozwiązań, niemniej jednak, gdy oszacowany efekt okaże się korzystny dla inwestora, celowe dla niego będzie wykorzystanie OZE w systemie energetycznym budynku.

Poza wypracowaniem samych metod analitycznych służących ocenie wykonalności i opłacalności użytkowania alternatywnych źrodeł energii w konkretnych uwarunkowaniach lokalnych, konieczne jest również zdobywanie wiedzy i jej rozwój w zakresie nowoczesnych technologii takich urządzeń oraz instalacji, w których są one montowane.

Energia słoneczna

Energia promieniowania słonecznego nierozerwalnie jest związana z istnieniem życia na Ziemi. Od wieków była wykorzystywana przez człowieka, zarówno w sposób nieświadomy, jak i planowany. Jednak dopiero rozwój współczesnych technologii umożliwia efektywne i w pełni planowe pozyskanie i przetwarzanie energii promieniowania słonecznego do celów użytkowych.

Kolektor słoneczny na dachu
Fot. 2. Kolektor słoneczny umieszczony na połaci dachowej (fot. B. Nowak)

Produkowane obecnie urządzenia i montowane z nich instalacje dopasowane są do warunków klimatycznych i określonych potrzeb energetycznych ich użytkownikow. Pozwala to na coraz bardziej powszechne ich stosowanie, a masowa produkcja ogranicza koszty i cenę.

Zwiększa się opłacalność takich inwestycji, owszem nadal jeszcze prosty okres zwrotu nakładów wynosi od kilku do kilkunastu lat. Zależy od wielkości zużycia energii, kosztów wytworzenia ciepła w tradycyjnym źrodle oraz poniesionych wydatków na budowę instalacji.

Wynik finansowy takiego przedsięwzięcia może zostać poprawiony poprzez pozyskanie bezzwrotnej pomocy. Pozytywnym przykładem na Dolnym Śląsku jest powiat dzierżoniowski.

   14.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl