Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby przygotowania c.w.u. w budownictwie wielorodzinnym

Kolektory słoneczne w warunkach polskich najlepiej sprawdzają się w instalacjach podgrzewania c.w.u.
Kolektory słoneczne w warunkach polskich najlepiej sprawdzają się w instalacjach podgrzewania c.w.u.
atlantic
Ciąg dalszy artykułu...

W ramach programu „Słoneczny Kolektorek” realizowanego od 2004 r. udzielono dotację dla 51 projektow (realizowanych przez osoby fizyczne) na łączną kwotę ponad 200 tys. zł.

 

Bateria kolektorów słonecznych
Fot. 3. Bateria kolektorów słonecznych w centrum Wrocławia (fot. B. Nowak)

Wsparcie udzielane jest w celu zachęcenia mieszkańców powiatu do wykorzystywania energii słonecznej dla uzupełnienia lokalnego bilansu energii i ograniczenia emisji zanieczyszczeń związanej z wytwarzaniem ciepła w źródłach tradycyjnych.

W ramach programu „Bio Energia” wyposażono niektóre z budynków jednostek organizacyjnych podlegających władzom powiatu (domy dziecka, domy pomocy społecznej) w instalacje przygotowania c.w.u. z wykorzystaniem kolektorów słonecznych.

Na terenie powiatu, w Bielawie, działa rownież Centrum Odnawialnych Źródeł Energii, m.in. kształcące w zawodzie: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Od października 2008 r. rozpocznie w nim również działalność Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej [6].

Dostępność promieniowania słonecznego, zarówno w ciągu roku, jak i w czasie doby, jest bardzo zróżnicowana i zależy od [7]:

  • lokalizacji (szerokość geograficzna, ukształtowanie terenu, wysokość nad poziom morza),
  • pory roku,
  • pory dnia,
  • warunków klimatycznych,
  • zachmurzenia,
  • zacienienia (roślinność, zabudowa itd.),
  • stanu zanieczyszczenia środowiska (zapylenie powietrza) itp.
Rurowy kolektor próżniowy
Fot. 4. Rurowy kolektor próżniowy z wykorzystaniem rur cieplnych (heat pipe) (fot. B. Nowak)

Nierównomierny rozkład napromieniowania w cyklu rocznym jest jedną z podstawowych wad tego rodzaju energii. Dodatkowo jeszcze w naszych warunkach klimatycznych nie odpowiada on rozkładowi potrzeb cieplnych odbiorców.

Aby zapewnić efektywne wykorzystanie energii niezbędne jest zatem zapewnienie przynajmniej częściowej akumulacji ciepła w systemie. Trzeba przy tym uwzglednić, że ok. 80% rocznego całkowitego napromieniowania przypada na 6 miesięcy sezonu wiosenno-letniego (od początku kwietnia do końca września) [7].

Struktura promieniowania słonecznego w naszych warunkach klimatycznych charakteryzuje się też znacznym udziałem w całkowitym promieniowaniu promieniowania rozproszonego. Średni roczny udział promieniowania rozproszonego w całkowitym wynosi ok. 54%, przy czym w czasie 4 miesięcy zimowych (od listopada do lutego) waha się w zakresie 65÷75% [7].

Systemy solarne wyposażone w kolektory płaskie wykorzystują zarówno promieniowanie bezpośrednie, jak i rozproszone (przez atmosferę, odbite od gruntu oraz zabudowy itp.). Dlatego zarówno w budownictwie wielorodzinnym, jak i indywidualnym rozpowszechniło się wykorzystanie tego typu kolektorów (fot. 1.).

O takim wyborze decyduje też ich niższa cena. W naszych warunkach zagospodarowania przestrzeni za bardziej korzystne uznaje się usytuowanie kolektorów na dachu (fot. 2. i 3.).

Trzeba pamiętać, że umieszczenie kolektorów na konstrukcji nośnej umieszczonej bezpośrednio na gruncie zapewnia łatwiejszy dostęp do powierzchni kolektora (np. w celu okresowego czyszczenia, sprawdzenia stanu technicznego instalacji itp.), jednak zajmuje się w ten sposób powierzchnię terenu, ktorą można wykorzystać na inne cele. W przypadku budownictwa wielorodzinnego zostaje też w ten sposob ułatwiony dostęp osób postronnych.

   14.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl