Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby przygotowania c.w.u. w budownictwie wielorodzinnym

Kolektory słoneczne w warunkach polskich najlepiej sprawdzają się w instalacjach podgrzewania c.w.u.
Kolektory słoneczne w warunkach polskich najlepiej sprawdzają się w instalacjach podgrzewania c.w.u.
atlantic
Ciąg dalszy artykułu...

Wielkość

Podgrzewacz c.w.u.
Fot. 5. Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej (fot. B. Nowak)

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń eksploatacyjnych i analiz możliwości wykorzystania energii słonecznej w warunkach położenia geograficznego Polski można założyć, że w skali całego roku duże instalacje solarne powinny zaspakajać ok. 35% zapotrzebowania na ciepło (w postaci ciepłej wody użytkowej) [8].

Przy takim założeniu osiągana jest zazwyczaj najkorzystniejsza proporcja nakładów do uzyskiwanego efektu. Powierzchnia kolektorów jest wówczas stosunkowo mała, a zatem w okresie letnim, gdy osiągana jest największa absorpcja promieniowania bezpośredniego, ilość dostarczanej do instalacji c.w.u. energii nie będzie znacząco przekraczać potrzeb.

Nie ma wtedy konieczności schładzania glikolu (nośnika ciepła krążącego w obiegu kolektorów słonecznych) w celu obniżenia jego temperatury, której wzrost wynikałby (przy większych powierzchniach kolektorów) z braku zbilansowania ilości pozyskiwanego i odbieranego (w postaci ciepłej wody użytkowej) ciepła.

Należy pamiętać, że w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym może wystąpić istotne zmniejszenie zużycia ciepłej wody użytkowej w czasie lata, ze względu na okres wakacyjno-urlopowy.

W konkretnych uwarunkowaniach (instalacja c.w.u. o bardzo dużym zużyciu ciepła w okresie letnim i braku lub niewielkich potrzebach zimą, np. w ośrodku wczasowym – fot. 1. i 4., kampingu, polu namiotowym itp.) można rozważyć zwiększenie powierzchni kolektorów, umożliwiające skuteczniejsze ograniczenie zużycia energii konwencjonalnej.

Podana wcześniej proporcja jest zatem wyłącznie punktem wyjścia dla dalszych, bardziej szczegółowych analiz, pozwalających na dobór wielkości instalacji do konkretnych potrzeb jej użytkowników.

Zestaw do przygotowania c.w.u.
Fot. 6. Zestaw do przygotowania c.w.u. z wykorzystaniem energii słonecznej (fot. B. Nowak)

Znając teoretyczny rozkład w czasie promieniowania słonecznego i dynamikę poboru ciepła w postaci ciepłej wody użytkowej można ustalić spójność działania kolektora z wykorzystaniem uzyskiwanej w ten sposób energii [2]. Najlepiej, gdy maksymalne zużycie ciepła występuje w tym samym czasie (lub z niewielkim opóźnieniem), co maksymalne nasłonecznienie.

Zazwyczaj jednak nie jest możliwe uzyskanie tak korzystnych warunków pracy instalacji solarnej i niezbędne staje się magazynowanie ciepła. W przypadku dużej nierównomierności poboru ciepłej wody użytkowej i występowania dużego chwilowego zapotrzebowania na ciepło, standardowym rozwiązaniem są instalacje solarne z zasobnikiem buforowym wody grzejnej lub z bezpośrednią akumulacją ciepłej wody użytkowej w zasobniku.

Zasobnik buforowy ciepła ma tę zaletę, że możliwe jest podgrzanie w nim wody do wyższej temperatury niż temperatura ciepłej wody użytkowej, a zatem zgromadzenie w takiej samej pojemności większej ilości ciepła (w okresach, gdy występuje jego duża nadwyżka energii w stosunku do jej zużycia). Warto też zwrocić uwagę na coraz bardziej skomplikowane konstrukcje zbiornikow (np. fot. 5. i 6.), które w połączeniu z odpowiednią automatyką pozwalają na skuteczne przygotowanie ciepłej wody, przy wykorzystaniu różnych źródeł ciepła, w tym OZE.

Instalacja

W ramach pracy dyplomowej [1] opracowana została koncepcja wykorzystania energii słonecznej do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku mieszkalnym. Jest to budynek wielorodzinny, 5-kondygnacyjny, podpiwniczony, z dachem płaskim o powierzchni 247 m2.

Założono, że w budynku mieszkać będzie ok. 80 osób. Dzienne zużycie ciepłej wody oszacowano zatem na poziomie 4800 litrow. Rzeczywista ilość wynikać będzie z indywidualnych zachowań mieszkańców, a zatem może mocno odbiegać od wartości obliczonej na podstawie ogólnie stosowanych wskaźników czy modeli matematycznych.

Aby zapewnić całoroczny stopień zaspokojenia zapotrzebowania ciepła w postaci ciepłej wody użytkowej na poziomie 35%, należałoby dobrać kolektory płaskie o powierzchni co najmniej 80 m2. Z powodu niewystarczającej powierzchni dachu (należy zachować odpowiednie odległości kolektorów od krawędzi budynku oraz pomiędzy rzędami kolektorów, aby uniknąć wzajemnego zacieniania [2]), a także z powodu wystających ponad powierzchnię dachu przewodów wentylacyjnych, zdecydowano się na dobór 24 kolektorów płaskich o sumarycznej powierzchni tylko 60 m2.

   14.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl