Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby przygotowania c.w.u. w budownictwie wielorodzinnym

Kolektory słoneczne w warunkach polskich najlepiej sprawdzają się w instalacjach podgrzewania c.w.u.
Kolektory słoneczne w warunkach polskich najlepiej sprawdzają się w instalacjach podgrzewania c.w.u.
atlantic
Ciąg dalszy artykułu...

Podsumowanie

Zaproponowane rozwiązanie instalacji solarnej jest jednym z wielu możliwych do zastosowania w analizowanych warunkach układu przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Wyróżnić można w nim trzy podstawowe elementy składowe, układ pozyskiwania energii słonecznej i jej transformacji na ciepło (z płaskimi, przepływowymi kolektorami słonecznymi), układ akumulacji ciepła oraz układ przygotowania ciepłej wody użytkowej (wspomagany tradycyjnym źródłem ciepła – kotłownią gazową).

Mając na uwadze wyłącznie rachunek finansowy (bez uwzględniania dodatkowych efektów ekologicznych), koszt budowy może być wysoki w porównaniu z osiąganymi korzyściami. Ceny nośników energii, choć coraz wyższe, nadal nie skłaniają do jednorazowego poniesienia dużych nakładów na tego typu instalacje.

Coraz częściej jednak przy decyzji brane są pod uwagę również uwarunkowania formalno-prawne czy też korzyści wynikające z ograniczenia emisji do atmosfery zanieczyszczeń i ditlenku węgla.

W przypadku nowo wznoszonego obiektu udział dodatkowych kosztow w całkowitych nakładach na inwestycję nie jest już tak odczuwalny, gdyż stanowi jedynie jedną z wielu składowych całkowitych kosztów budowy. Pozwala natomiast na uzyskanie w efekcie budynku o poprawionej charakterystyce energetycznej.

Chociaż jeszcze nadal w Polsce wykorzystanie energii słonecznej jest mocno ograniczone, widoczny jest duży postęp i rozwój w zakresie budowy instalacji pilotażowych oraz zwiększone zainteresowanie zarówno instytucji wspierających finansowo tego typu przedsięwzięcia, jak i samych inwestorów.

Literatura

1. Bogacki P., Zaopatrzenie w ciepło budynku wielorodzinnego w Kłodzku z wykorzystaniem odnawialnych źrodeł energii, Praca dyplomowa, Wydział Inżynierii Środowiska PWr, Wrocław 2008.
2. Pluta Z., Wnuk R., Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi, Rynek Instalacyjny 6/2008, s. 60.
3. Dyrektywa 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzU UE nr L001 z dnia 4.01.2003 r., s. 65.).
4. Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegoóowego zakresu i formy projektu budowlanego, marzec 2008 r. (www.mb.gov.pl).
5. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU Nr 120, poz. 1133).
6. www.pow.dzierzoniow.pl/inicjatywy.html.
7. Chwieduk D., Możliwości wykorzystania energii promieniowania słonecznego w budownictwie w Polsce, Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej, seria Budownictwo i Inżynieria Środowiska, Rzeszów 2006.
8. Vitosol – duże instalacje solarne do podgrzewu c.w.u., Wytyczne projektowe, Viessmann, Allendorf 2004.

   14.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl