Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Fundusze europejskie szansą na szybszy rozwój OZE

Kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora energetycznego Polski, a także zwiększenia niezależności kraju od importu surowców energetycznych ma  wzrost wykorzystywania oraz wytwarzania tzw. zielonej energii. Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich inwestycje w OZE stają się bardziej realne.

W ramach największego w historii UE Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2143,9 mln EUR zostało przeznaczone na dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Środki pochodzą z Funduszu Spójności wspomagającego duże projekty infrastrukturalne w zakresie ochrony środowiska i transportu, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego finansującego m.in. projekty infrastrukturalne, doradcze i inwestycyjne przedsiębiorstw oraz ze środków budżetu państwa.

logo


Jakie projekty otrzymają dotację?

O wsparcie finansowe na inwestycje w OZE można się ubiegać w ramach działań 9.4., 9.5., 9.6. i 10.3. Program skierowany jest do beneficjentów planujących większe inwestycje. Minimalna wartość projektu wynosi 20 mln PLN. Wyjątek stanowią projekty związane z budową małych elektrowni wodnych do 10 MW oraz wytwarzaniem energii elektrycznej z biomasy lub biogazu, w przypadku których dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty o wartości od 10 mln PLN. Projekty przekraczające kwotę 25 mln EUR kwalifikowane są jako duże, a ich dofinansowanie wymaga potwierdzenia przez Komisję Europejską.

W ramach działania 9.4. Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych wsparciem zostaną objęte inwestycje związane z budową farm wiatrowych, elektrowni wodnych o mocy do 10 MW, elektrowni na biomasę lub biogaz oraz ciepłowni geotermalnych i instalacji kolektorów słonecznych.

Działanie 9.5. Wytwarzanie biopaliw ze źródeł odnawialnych poświęcone jest inwestycjom w zakresie produkcji biokomponentów i biopaliw objętych ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, w tym również biopaliw II generacji. Dofinansowanie mogą otrzymać m.in. projekty związane z budową zakładów produkujących biokomponenty i biopaliwa, a także instalacje do produkcji biogazu.

Inwestycje w obszarze przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej w zakresie niezbędnym do umożliwienia dostarczania do Krajowego Sytemu Elektroenergetycznego energii produkowanej ze źródeł odnawialnych, kwalifikują się do dofinansowania w działaniu 9.6. Sieci ułatwiające odbiór energii ze źródeł odnawialnych. W działaniu tym przewiduje się również wsparcie dla budowy i modernizacji przyłączy jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Fundusze strukturalne w ramach działania 10.3. Rozwój przemysłu dla odnawialnych źródeł energii PO IiŚ dają również nowe możliwości finansowania przemysłu dla odnawialnych źródeł energii. Skorzystać z dofinansowania mogą przedsiębiorcy planujący budowę nowoczesnych linii technologicznych i zakładów wytwarzających urządzenia wykorzystywane do produkcji biokomponentów i biopaliw stanowiących samoistne paliwa, energii elektrycznej lub cieplnej z OZE oraz energii w kogeneracji, przy wykorzystaniu wyłącznie biomasy lub energii geotermalnej.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski składane będą do Instytucji Wdrażającej – Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej. Po cyklicznie przeprowadzanym naborze w formie konkursu zamkniętego, projekty oceniane będą w dwóch etapach w oparciu o kryteria formalne oraz merytoryczne I i II stopnia. W pierwszym etapie projekty poddawane będą wstępnej ocenie, pod kątem kryteriów formalnych oraz merytorycznych I stopnia. II etap to tzw. ocena ostateczna projektu w oparciu o pełną dokumentację projektową pod kątem spełnienia kryteriów merytorycznych II stopnia.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Beneficjentami PO IiŚ w działaniach 9.4. i 9.6. mogą być zarówno przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki i  towarzyszenia, jak również podmioty wykonujące usługi publiczne na podstawie umowy zawartej z jednostką samorządu terytorialnego, w których większość udziałów lub akcji posiada samorząd terytorialny oraz podmioty wybrane w wyniku postępowania przeprowadzonego na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych, wykonujące usługi publiczne na podstawie umowy zawartej z jednostką samorządu terytorialnego.

Dodatkowo w działaniu 9.4. o dofinansowanie mogą się ubiegać kościoły, kościelne osoby prawne i ich stowarzyszenia oraz inne związki wyznaniowe. W ramach działań 9.5. i 10.3. dofinansowanie mogą otrzymać jedynie przedsiębiorcy.

Zainteresowanie zarówno inwestycjami w OZE, jak i funduszami europejskimi jest coraz większe. Jest to dobry czas dla inwestorów, którzy zawiesili lub zaprzestali swoich inwestycji w produkcję „zielonej energii”, ze względu na brak środków. Teraz mają oni szansę na wznowienie lub rozpoczęcie procesów inwestycyjnych.
Ogłoszenie pierwszych konkursów planowane jest na wrzesień 2008 r.

Artykuł finansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Instytut Paliw i Energii Odnawialnej
03-301 Warszawa, ul. Jagiellońska 55
tel. (0-22) 51-00-311
fax (0-22) 51-00-320
e-mail: , http://www.ipieo.pl/

   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl