Rozwiązania techniczne krytych pływalni podlegają z każdym rokiem ewolucji. Również metodyka obliczeń ulega zmianie, dopasowując się do nowych trendów i przemyśleń technicznych. Wyrazem takich przemian jest nowelizacja, po 12 latach od ostatniego wydania [1], wytycznych Zrzeszenia Inżynierów Niemieckich VDI 2089, które planowano wprowadzić w życie w 2007 r. Zapisy tych wytycznych będą w większości jednobrzmiące z projektem VDI 2089 z 2003 r. [2].
Wytyczne VDI 2089, zeszyt 1. obejmują swoim zakresem następujące zagadnienia:
- podstawowe zalecenia dotyczące fizyki budowli (izolacyjność cieplna, punkt rosy),
- wymagania odnośnie temperatury i wilgotności hal basenowych,
- obliczenia strumienia powietrza wentylacyjnego,
- obliczenia zapotrzebowania na ciepło,
- zagadnienia uzdatniania wody,
- utylizacja wody,
- wyposażenie sanitarne,
- izolacyjność cieplna instalacji,
- ochrona pożarowa,
- zagadnienia dotyczące saun.
Wytyczne obejmują zatem szeroki zakres zagadnień dotyczących krytych pływalni, stanowiąc przez to cenne narzędzie dla projektantów różnych branż.
![]() |
Tabela 1. Wartości temperatury powietrza w pomieszczeniu (wg VDI 2089, tabela 3.) |
Temperatury powietrza i powierzchni w pomieszczeniu
W wypadku mokrej powierzchni ciała człowieka, na skórze znajduje się powłoka wodna, której odparowanie powoduje zwiększoną emisję ciepła. Aby zminimalizować tę stratę ciepła, temperatura powietrza podczas użytkowania basenu powinna być wyższa od temperatury powietrza o 2÷4 K, nie powinna jednak przekraczać 34°C. Jako wartość obliczeniowa temperatury powietrza w pomieszczeniu ti należy przyjmować wartości wg tabeli 1. Jako wartość obliczeniową temperatury powierzchni ogrzewczej należy przyjmować wartości z tabeli 2.
Wilgotność powietrza w pomieszczeniu
Wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu hali basenowej powinna zawierać się w zakresie akceptowalnym dla komfortu cieplnego. Zbyt wysoka wilgotność może prowadzić do uczucia duszności. Granica duszności dla osób w strojach kąpielowych leży na linii ciśnienia cząstkowego pary wodnej pD = 22,7 hPa, co odpowiada zawartości wilgoci powietrza w hali xL = 14,3 g/kg suchego powietrza.
Przekroczenie tej empirycznej wartości możliwe jest jedynie wówczas, gdy zawartość wilgoci w powietrzu nawiewanym stanowi x ≥ 9 g/kg powietrza suchego, co odpowiada ciśnieniu cząstkowemu pary wodnej pD = 14,4 hPa (może to wystąpić w cieplejszej części roku).
![]() |
Tabela 2. Wartość temperatury powierzchni (wg VDI 2089 tabela 4.) |
Zapobiegawczo, w celu ochrony elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych wewnątrz hali basenowej, wartość wilgotności względnej powinna wynosić 40% ≤ ρ ≤ 64%. Krótkotrwałe przekroczenie dolnej lub górnej granicy wilgotności jest dopuszczalne, pod warunkiem, że nie prowadzi do uszkodzenia elementów hali basenowej.