Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

Fot. 1. Kryta pływalnia w Dobrym Mieście, projekt architektury – mgr inż. Jacek Niedźwiecki, projekt wentylacji – mgr inż. Alina Piechurska, centrale wentylacyjne – Menerga, niecki – Berndorf
Fot. 1. Kryta pływalnia w Dobrym Mieście, projekt architektury – mgr inż. Jacek Niedźwiecki, projekt wentylacji – mgr inż. Alina Piechurska, centrale wentylacyjne – Menerga, niecki – Berndorf
Menerga
Ciąg dalszy artykułu...

Metoda obliczania parowania w wypadku pozostałych atrakcji wodnych

W przypadku atrakcji wodnych, takich jak: układy do zabaw wodnych, wodospady, wodotryski itd. brak jest potwierdzonych danych eksperymentalnych wartości, które dałoby się obliczyć bezpośrednio przy użyciu opisanego wyżej wzoru (1a). Określenie współczynników odparowania dokonuje się w oparciu o standardową metodę bazującą na prawach przenoszenia masy i energii. Otrzymane wyniki należy traktować jako przybliżone.

Metoda obliczenia parowania łącznego w hali basenowej

Maksymalny strumień parującej wody w hali basenowej MD,max jest równy sumie strumieni składowych z poszczególnych niecek i atrakcji wodnych. W wypadku stosowania atrakcji wodnych należy ustalić ze zleceniodawcą lub użytkownikiem wiążący program ich używania. Przy tym należy uwzględnić wpływ tych atrakcji na koszty eksploatacji.

wentylacja-basenow-4
Tabela 3. Wartości współczynnika odparowania wody (wg VDI 2089 tabela 5.)

Jako maksymalny strumień parującej wody w hali basenu MD,max należy traktować w tym przypadku strumień uwzględniający wspomniany program użytkowania atrakcji w ciągu jednej godziny. Obliczony strumień odparowania wody MD,max stanowi podstawę do doboru instalacji wentylacyjnej.

Strumień powietrza w halach basenowych i obliczanie strumienia powietrza zewnętrznego

Strumień masy powietrza zewnętrznego MA,S ustalany m.in. w zależności od uśrednionej zawartości wilgoci w powietrzu zewnętrznym dla najbardziej wilgotnego miesiąca letniego. Wzór obliczeniowy przyjmuje postać:


wentylacja-basenow-9

gdzie:
MA,S – obliczeniowy strumień masy powietrza zewnętrznego,
xD,L – zawartość wilgoci w powietrzu hali basenowej zgodnie z rozdziałem 2.3. (VDI 2089 punkt 5.2): 0,0143 kg/kg,
xD,A – zawartość wilgoci w powietrzu zewnętrznym uśredniona dla wszystkich stref klimatycznych w Niemczech (dot. też Polski): 0,0090 kg/kg.

Obliczenie strumienia masy powietrza nawiewanego i regulacja udziału strumienia powietrza zewnętrznego w trybie recyrkulacji

Maksymalny strumień masy powietrza nawiewanego MZ,max jest równy strumieniowi masy powietrza zewnętrznego MA,S zgodnie z rozdziałem 6.2.1 z VDI 2089. Instalacja wentylacyjna powinna być wykonana w taki sposób, żeby w czasie użytkowania hali basenowej strumień masy powietrza zewnętrznego MA,U dopasowywał się do obciążenia hali basenowej. Jeśli hala jest obciążona minimalnie, czyli gdy niecka nie jest używana, a atrakcje są wyłączone, strumień masy powietrza zewnętrznego powinien wynosić:
wentylacja-basenow-10

Jeśli hala jest obciążona maksymalnie, tj. w niecce znajduje się wielu użytkowników, a atrakcje są włączone, to zgodnie z rozdziałem 6.1.6, strumień masy powietrza zewnętrznego powinien wynosić:

wentylacja-basenow-11

   15.09.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl