Mikro- i minigeneracja - idea i urządzenia

Fot. 1. Widok baterii mikroturbin Capstone
Fot. 1. Widok baterii mikroturbin Capstone
Capstone

W Europie i na świecie dominują centralne systemy wytwarzania energii elektrycznej, w mniejszym stopniu scentralizowane jest wytwarzanie energii na cele grzewcze. Elektrownie i ciepłownie wymagają rozbudowanych systemów przesyłu, które pochłaniają duże nakłady na budowę oraz eksploatację i obarczone są dużymi stratami w przesyle.

Sprawność polskich elektrowni wynosi ok. 35% i produkcja w nich energii elektrycznej obarczona jest dużymi stratami ciepła odpadowego. Wyższe sprawności osiągają elektrociepłownie.

Jeszcze większe korzyści w postaci tańszej energii, bezpieczeństwa energetycznego i mniejszej emisji spalin oraz mniejszych strat przesyłowych może przynieść generacja rozproszona oparta na małych jednostkach wytwórczych o mocy od kilkunastu do kilkuset kW energii elektrycznej i cieplnej produkowanej w skojarzeniu.

Mikro- i minigeneracja w układach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie odbiorców energii może wykorzystywać także lokalne zasoby paliw, w tym biopaliw i energii ze źródeł odnawialnych, a nawet odpady komunalne.

W Polsce potencjał kogeneracji (jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej) jest niewykorzystany. Wiele miast ma scentralizowane systemy ciepłownicze zasilane z ciepłowni, a w kogeneracji wytwarzane jest tylko ok. 22 TWh energii elektrycznej, tj. ok. 15%, choć możliwe jest wytwarzanie nawet do 80 TWh.

Znaczący jest też potencjał trójgeneracji w energetyce zawodowej. Trójgeneracja w elektrociepłowniach miejskich to skojarzone technologicznie wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej oraz chłodu użytkowego.

Na przykład w systemach ciepłowniczych w okresie letnim poprawia to ekonomiczność produkcji energii elektrycznej (na którą zapotrzebowanie wzrasta) w skojarzeniu z ciepłem (na które zapotrzebowanie maleje) – chłód można otrzymywać z chłodziarek absorpcyjnych zasilanych energią z sieci ciepłowniczej. Spory potencjał tkwi także w tym, że wiele budynków wielkokubaturowych w miastach nie korzysta z sieci ciepłowniczej, z której latem można otrzymywać chłód.

Podobnie scentralizowaną energetykę, jak Polska obecnie, Dania miała w połowie lat 80. ubiegłego wieku, gdy kilkanaście elektrowni zaopatrywało cały kraj. Obecnie udział energetyki rozproszonej w produkcji energii w Danii wynosi 51%, ceny energii są jednymi z najniższych w Europie, a stały wzrost gospodarczy odbywa się bez wzrostu zapotrzebowania na energię.

Dania ma 8 elektrowni bazowych w systemie 400 i 150 kV o łącznej mocy ok. 3000 MW, 17 elektrowni lokalnych o łącznej mocy 568 MW i 50 turbin wiatrowych o łącznej mocy 32 MW (przyłączone do sieci 60 kV), a także 711 elektrowni lokalnych o łącznej mocy 1053 MW i aż 4938 turbin wiatrowych o mocy 1868 MW zasilających sieć niskiego napięcia i dystrybucyjną 10÷20 kV [2].

Znaczna część z 711 elektrowni lokalnych wykorzystuje odnawialne źródła energii wytwarzanej w skojarzeniu, w tym także z biomasy. Ogółem energia z OZE w Danii stanowi 20%. Niemcy uzyskują z OZE 16% i stawiają sobie za cel pozyskiwanie za ok. 30 lat energii nieomal całkowicie ze źródeł odnawialnych. Niektóre landy zamierzają to osiągnąć już za 20 lat. Już teraz wiele miejscowości i gmin w Niemczech i Austrii są samowystarczalne energetycznie.

Fot. M. Idczak
Rys. 1. Idea skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła

Polsce gminy są konsumentem energii elektrycznej i cieplnej w budynkach użyteczności publicznej i komunalnych oraz energii elektrycznej w oświetleniu ulicznym. Jednocześnie gminy są też producentami energii – wiele z nich jest właścicielami przedsiębiorstw ciepłowniczych i wodociągowych i tym samym dystrybutorami ciepła oraz ciepłej wody użytkowej.

Najlepsze efekty w stosowaniu skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła uzyskuje się wówczas, gdy źródło energii przez cały okres eksploatacji pracuje na potrzeby produkcji ciepła i gdy odbiory tego ciepła są stabilne w czasie, do nich należy m.in. proces dostarczania ciepła dla potrzeb przygotowania ciepłej wody użytkowej.

   15.09.2008

Komentarze

(1)
Andy | 16.10.2013, 22:43
To mikro to i tak dla mnie makro :))
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl