Mikro- i minigeneracja - idea i urządzenia

Fot. 1. Widok baterii mikroturbin Capstone
Fot. 1. Widok baterii mikroturbin Capstone
Capstone
Ciąg dalszy artykułu...

Komunalne systemy ciepłownicze przedsiębiorstw mających własne źródła ciepła, dzięki zastosowaniu skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, mogłyby dostarczyć na rynek energetyczny nawet 3 tys. MW energii elektrycznej.

Obecnie istniejące ciepłownie miejskie po przejściu na kogenerację, mogą więc stanowić podstawę do tworzenia sieci rozproszonych źródeł energii elektrycznej i cieplnej, obsługujących lokalnych odbiorców. Największą grupę mogą stanowić zespoły kogeneracyjne o mocy 2,5÷5 MW. Gdyby do tego doszło wykorzystanie w przyszłości ciepła sieciowego dla potrzeb produkcji chłodu, potencjał stosowania gospodarki skojarzonej w gminnych systemach ciepłowniczych może być jeszcze większy [6].

Kogeneracja, dzięki wyższej sprawności wytwarzania energii, oznacza mniejsze zużycie paliwa, a tym samym daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystna z uwagi na niższą emisję, za którą niebawem będziemy sporo płacić, zwłaszcza za emisję CO2.

Jeszcze większe korzyści w postaci tańszej energii, bezpieczeństwa energetycznego i mniejszej emisji spalin może przynieść kogeneracja rozproszona – czyli skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w układach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie odbiorców energii. Kogeneracja współpracująca z lokalnymi systemami ciepłowniczymi może wykorzystywać lokalne zasoby biopaliw czy też odpady komunalne.

Fot. www.capstoneturbine.com
Rys. 2. Przekrój przez mikroturbinę Capstone

Zaletą kogeneracji rozproszonej jest uniknięcie kosztów rozbudowy sieci i związanych z ich eksploatacją strat energii. Inwestycje w energetyce rozproszonej wymagają stosunkowo niskich nakładów finansowych na pojedyncze projekty i krótszy jest czas inwestycji.

Zaletą jest też wysoka sprawność energetyczna – ponad 80% i tym samym oszczędność paliw pierwotnych oraz mniejsza emisja spalin. Może ona z powodzeniem korzystać z lokalnych zasobów, w tym odnawialnych źródeł energii. Rozproszenie źródeł energii zwiększa też bezpieczeństwo energetyczne na obszarze jej stosowania.

Wśród wad należy wymienić: problemy techniczne przy integrowaniu systemów, trudności przy projektowaniu instalacji oraz brak wiedzy i doświadczenia projektantów.

Kogeneracja rozproszona w polskich realiach napotyka na jeszcze inne przeszkody. Na rozwój kogeneracji powinny wpływać istniejące w naszym kraju rozwiązania prawne, w tym obowiązek zakupu energii elektrycznej wytworzonej w skojarzeniu. Jednak nadal ma miejsce brak czytelnego i stabilnego mechanizmu sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej poza rynki lokalne.

Urządzenia dla mikro- i minigeneracji

Systemy kogeneracyjne, zwane również systemami CHP (Combined Heat and Power) o mocy od kilku kilowatów do kilkudziesięciu kilowatów stosowane są także w mikrogeneracji (5÷50 kW) oraz minikogeneracji (50÷500 kW).

Urządzenia kogeneracyjne stosuje się tam, gdzie ma miejsce niewielkie zapotrzebowanie na moc cieplną i elektryczną w pojedynczych obiektach przez dużą liczbę godzin w roku, np. w szkołach, szpitalach, sanatoriach, hotelach i małych osiedlach i zakładach przemysłowych. Występowanie przez określony czas w roku odpowiedniego, w miarę stałego, zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną ma zasadnicze znaczenie dla opłacalności takich inwestycji.

Energię elektryczną można łatwo zamienić na inną formę, dlatego układy skojarzone należy dobierać, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na energię do wytwarzania c.w.u. i na cele grzewcze lub do produkcji ciepła technologicznego, a także ewentualnie do zasilania chłodziarek absorbcyjnych.

Kilka firm ma w ofercie urządzenia produkujące w skojarzeniu energię elektryczną i ciepło o mocy pokrywającej zapotrzebowanie domów jednorodzinnych i budynków publicznych. Małe układy skojarzone zasilane są głównie gazem zimnym, biogazem, a rzadziej olejem opałowym. Ideałem byłoby, gdyby były zasilane lokalnymi, odnawialnymi paliwami, np. biomasą czy biogazem z oczyszczalni ścieków.

   15.09.2008

Komentarze

(1)
Andy | 16.10.2013, 22:43
To mikro to i tak dla mnie makro :))
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl