RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Odprowadzanie wody z dachów płaskich

Systemy do zarządzania deszczówką?www.sxc.hu

Systemy do zarządzania deszczówką?
www.sxc.hu

Artykuł omawia technologię podciśnieniowego odprowadzania wód opadowych z dachów płaskich oraz zawiera podstawowe wytyczne do projektowania tych systemów.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Systemy odwadniania dachów jako układy hydrauliczne można podzielić na dwa rodzaje:

  • systemy grawitacyjne,

  • systemy podciśnieniowe.

System grawitacyjny

Tradycyjny system grawitacyjny składa się z przewodów odprowadzających wodę deszczową, które nawet przy dużej intensywności opadów, równej maksymalnej wartości obliczeniowej, pracują jako częściowo wypełnione.

Dokładne obliczenia hydrauliczne przewodu spustowego prowadzącego mieszaninę wody i powietrza są trudne, a w praktyce wręcz niemożliwe. Dlatego do wymiarowania instalacji przyjmuje się duży współczynnik bezpieczeństwa i w efekcie przewody spustowe oraz kolektory zbiorcze w systemie grawitacyjnym mają duże średnice. Ponadto w dachach płaskich wpusty dachowe połączone z przewodami grawitacyjnymi mają bardzo małą wydajność i przewody te muszą być prowadzone z odpowiednim spadkiem.

Zgodnie z normą [1] stopień wypełnienia przewodów odprowadzających wody opadowe w obrębie budynku powinien wynosić max 0,7 (h/d = 0,7). Gwarantuje to właściwe napowietrzanie i odpowietrzanie przewodów spustowych. W tradycyjnym systemie odwodnienia dachów stosuje się dużą ilość wpustów dachowych i wiele pionów spustowych (rys. 2a).

System podciśnieniowy

 Rozwiązanie to wykorzystuje tworzące się w przewodach podciśnienie. Energia potrzebna do wytworzenia podciśnienia powstaje w wyniku różnicy wysokości pomiędzy poziomem, na którym znajduje się wpust dachowy a poziomem, na którym woda odpływa do zbiornika lub przewodu kanalizacji grawitacyjnej o swobodnym zwierciadle wody.

Podstawową różnicą w stosunku do systemu grawitacyjnego jest to, że przewody mogą być prowadzone także odcinkami poziomymi, gdyż spływająca woda tworzy podciśnienie, zasysając tą znajdującą się wokół wpustu.

Schemat ideowy odwodniania

Rys. 1. Schemat ideowy odwodniania podciśnieniowego i przykładowy wykres linii ciśnień

 

Wystąpienie podciśnienia i praca instalacji przy całkowitym napełnieniu przewodów jest uzależniona od spełnienia kilku warunków:

  • natężenie deszczu jest zbliżone do obliczeniowego; 

  • średnice przewodów są tak dobrane, żeby zapewnić uzyskanie odpowiednich prędkości przepływu; 

  • zapewniona jest wystarczająca różnica wysokości; 

  • nie następuje zasysanie powietrza przez wpusty dachowe i nie występuje kawitacja.

Rozmieszczenie wpustów i instalacji

Rys. 2. Schemat rozmieszczenia wpustów i instalacji: a) w systemie tradycyjnym – odwodnienie grawitacyjne; b) w systemie podciśnieniowym – mniejsza ilość wpustów, mniejsze średnice przewodów, krótsze przewody oraz mniejsza ilość studzienek odpływu do kanalizacji burzowej

Gdy nie ma opadów o tak dużej intensywności, aby wypełnić wodą całkowicie przewód odprowadzający, system pracuje jak tradycyjny, grawitacyjny. 

Wraz ze wzrostem natężenia deszczu podnosi się poziom wody wokół wpustu i do przewodów wpływa coraz więcej wody, tak iż do przewodów nie dostaje się powietrze, a to powoduje powstanie podciśnienia, które zasysa wodę z dachu i przyspiesza jej przepływ.

Do budowy systemów podciśnieniowych wymagane są odpowiedniej jakości przewody i kształtki z trwałych materiałów, gwarantujące szczelność połączeń oraz specjalnej budowy wpusty dachowe. Istotne też jest prawidłowe wykonanie mocowań instalacji.

Na naszym rynku oferowane są systemy podciśnieniowe z rurami i kształtkami wykonanymi z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) oraz z PVC-U.

Elementy z HDPE są odporne na niskie i wysokie temperatury (–40÷100°C), mają niską przewodność cieplną (0,43 W/m×K), łączy się je przez zgrzewanie, co gwarantuje szczelność połączeń, są elastyczne i lekkie, a tym samym łatwe w montażu.

Fazy przepływu w instalacji

Rys. 3. Fazy przepływu w instalacji podciśnieniowej w zależności do
natężenia dopływu wody deszczowej

Stosowany w HDPE stabilizator czyni je odpornymi na promieniowanie UV, wyróżnia je też odporność na uderzenia (nie ulegają uszkodzeniu przy uderzeniu w temp. nawet do –40°C), są one odporne na ścieranie (piasek) i na większość stosowanych substancji chemicznych. Ich wadą jest dość duży współczynnik rozszerzalności liniowej, co należy uwzględniać przy montażu i mocowaniu przewodów.

Z uwagi na wysoką wydajność system podciśnieniowy jest stosowany przede wszystkim do odwadniania dużych powierzchni, takich jak dachy hal przemysłowych, centrów handlowych, dużych obiektów użyteczności publicznej czy obiektów sportowych. Stosuje się go także do odwadniania tarasów, parkingów, „zielonych” dachów i budynków mieszkalnych.

System można również stosować w obiektach o nietypowych konstrukcjach połaci dachowych. Zasadniczym kryterium możliwości zastosowania systemu podciśnieniowego w małych obiektach jest wielkość powierzchni przeznaczonej do odwodnienia – producenci zalecają, że powinna ona być większa od 70 m2 [4].

Fot. 1a. Wpust Fot. 1b. Wpust Geberit

Zalety systemu podciśnieniowego w stosunku do grawitacyjnego to:

  • mniejsze średnice przewodów, o ok. 1/2 średnic w stosunku do tradycyjnego systemu;

  • nie są wymagane spadki na całej długości instalacji, co stwarza większe możliwości dowolnego, w tym poziomego, prowadzenia przewodów;

  • lepsze wykorzystanie powierzchni pomieszczeń wewnętrznych budynku w wyniku możliwości stosowania mniejszej liczby pionów kanalizacji deszczowej;

  • samooczyszczanie przewodów rurowych pod wpływem dużych prędkości przepływu wody;

  • mniejsza ilość przewodów znajdujących się pod ziemią, mniejsza liczba połączeń z kanałami i zmniejszenie ilości robot ziemnych.

Wytyczne projektowe

Projektowanie instalacji ścieków deszczowych reguluje norma PN-B-01707:1992 Instalacje kanalizacyjne – Wymagania w projektowaniu [1]. Normą tą objęto instalacje kanalizacyjne ścieków deszczowych dla obiektów budowlanych. Zawiera ona m.in. wymagania ogólne i szczegółowe dla instalacji, ścieków, materiałów oraz wymagania ochronne instalacji.

Ustala także zasady obliczania przepływów, wymiarowania podejść i przewodów kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych kanalizacji. Norma precyzuje m.in. minimalne miarodajne natężenie deszczu oraz współczynniki spływu w zależności od rodzaju dachu. Zawarte w tej normie wytyczne dotyczące sposobu projektowania instalacji deszczowej dotyczą tylko systemów grawitacyjnych.

Drugą normą regulującą projektowanie instalacji ścieków deszczowych jest norma PN-EN 12056-3:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 3: przewody deszczowe [2]. Norma ta wprawdzie jest bardziej ogólna, jednak wyodrębnia – jako jeden z rodzajów instalacji kanalizacji deszczowej – systemy syfonowe (podciśnieniowe).

Norma nie precyzuje jednak współczynników spływu dla różnych dachów i wskazuje, aby wielkość natężenia deszczu przyjmowaną do obliczeń określać na podstawie danych statystycznych o opadach atmosferycznych, z uwzględnieniem charakteru i sposobu wykorzystania budynku oraz odpowiednio do stopnia ryzyka, jaki można zaakceptować.

Projektanci mogą się jednak spotkać z brakiem danych statystycznych i wówczas należy się kierować wartościami odpowiednimi do warunków klimatycznych w miejscu usytuowania budynku, a także zgodnie z krajowymi i lokalnymi przepisami oraz wytycznymi.

Firmy oferujące systemy instalacji kanalizacji deszczowej podciśnieniowej zalecają, aby – z uwagi na bezpieczeństwo konstrukcji dachu – do obliczeń przyjmować, zgodnie z normą PN 92/B-01707 [1], wartość natężenia deszczu nie mniejszą niż 300 l/s×ha oraz stosować następujące współczynniki spływu w zależności od nachylenia i rodzajów dachów:

  • dla dachów „zielonych (ogrodów dachowych) – 0,3;

  • dla dachów żwirowych – 0,5,

  • dla dachów o nachyleniu >15° – 1,0,

  • dla dachów o nachyleniu <15° – 0,8.

Dysponując informacją o powierzchni dachu oraz współczynnikiem spływu, a także miarodajnym natężeniem opadu deszczu, możemy wyliczyć wymaganą wydajność instalacji odprowadzającej wody deszczowe wg wzoru:

Q=Ψ×A×q [l/s]

gdzie:
Ψ – współczynnik spływu,
A – powierzchnia dachu [m2],
q – miarodajne natężenie deszczu [l/s×ha].

Ta wartość da nam wiedzę o ilości wymaganych wpustów dla danej powierzchni dachu. Przy wyliczeniach ilości i lokalizacji wpustów warto wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki, takie jak: konstrukcję dachu i sposób wykonania spadków, przeznaczenie obiektu, możliwości wykonania przelewów awaryjnych, ściany ogniowe, a także ewentualnie inne dachy z których woda jest odprowadzana na powierzchnię dachową z wpustami.

Z asortymentu wpustów dachowych należy wybrać odpowiedni dla danego typu dachu. W każdym najniższym punkcie konstrukcji dachu należy umieścić wpust dachowy. Maksymalna odległość między dwoma wpustami dachowymi nie powinna przekraczać 20 m [3, 5]. Wpusty dachowe należy umieszczać przynajmniej w odległości 1 m od sąsiadujących ścian z uwagi na możliwość zalegania śniegu.

Elementy systemu podciśnieniowego

Rys. 4. Elementy systemu podciśnieniowego

Do systemu podciśnieniowego odwadniania dachów można podłączyć kilka powierzchni dachowych, pod warunkiem jednak, że nie występuje zbyt duża różnica wysokości oraz że są to te same typy dachów. Do jednego systemu nie można podłączyć jednocześnie dachu zwykłego z dachem z roślinnością lub dachem żwirowym, gdyż ma miejsce różna intensywność spływu wody i praca systemu będzie zakłócona.

Niedozwolone jest prowadzenie przewodów zbiorczych ze spadkiem i włączanie innych przewodów do instalacji odwodnienia, np. przewodów z klimatyzatorów. Nie powinno się umieszczać wpustów oraz prowadzić instalacji nad pomieszczeniami, w których ewentualne wystąpienie skraplania wody lub awaria instalacji mogłyby spowodować znaczne straty materialne lub stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników, np. sale operacyjne, archiwa, stacje transformatorowe itp. [4].

W celu unikania roszenia przewodów prowadzonych wewnątrz budynku zaleca się ich izolowanie, np. otulinami izolacji technicznych. Spływająca do wpustów woda nie może nanosić zanieczyszczeń, zwłaszcza unoszących się na wodzie (np. piłeczki) i w tym celu wpust powinien być wyposażony w odpowiednie rozwiązania techniczne adekwatne do typu dachu.

Wymiarowanie systemu

Zasady projektowania całkowicie wypełnionego wodą systemu podciśnieniowego oparte są na równaniu Bernoulliego wiążącego prędkość i ciśnienie płynącej nieściśliwej cieczy ze zmiennymi przekrojami przewodu. Aby zapewnić wymagany efekt ssący przy założonej intensywności opadów, należy dobrać idealne średnice przepływu dla każdego odcinka rurociągu.

Średnice rur i kształtek (trójników, redukcji) muszą być tak dobrane, aby aktualny spadek ciśnienia równoważył straty spowodowane zmniejszeniem wysokości słupa wody. Obliczenia te należy wykonać dla każdego odcinka, od wpustu dachowego aż do miejsca odprowadzenia na zewnątrz. Celem obliczeń jest ograniczenie zmian ciśnienia przypadających na jeden odcinek.

Gdy ta różnica jest większa od 100 mbar, może to wpłynąć negatywnie na wydajność systemu. Obliczenia dla poszczególnych odcinków przewodu należy rozpocząć od najbardziej niekorzystnego ze względu na opór. W większości przypadków jest to odcinek od wpustu dachowego, znajdującego się najdalej od miejsca odprowadzenia wody na zewnątrz.

Ze względu na skomplikowane algorytmy obliczeń przy doborze systemu warto skorzystać ze specjalnego oprogramowania oferowanego przez producentów. Producenci oferują także doradztwo i katalogi do doboru średnic przewodów oraz strat ciśnienia dla poszczególnych elementów systemu (przewodów, trójników, łuków, redukcji itp.).

Niektóre firmy wręcz sugerują, aby korzystać z ich doradztwa technicznego przy projektowaniu systemu i doborze elementów, a każdorazowe zmiany koniecznie konsultować z doradcą technicznym. 

Przelewy awaryjne

Salon Forda

Fot. 2. Salon Forda

Wytyczne i normy niemieckie zalecają, aby każdy dach płaski lub wydzielona część płaska dachu i każda rynna były wyposażone w odpowiednie przelewy bezpieczeństwa, bez względu na ilość wpustów dachowych oraz sposób odwadniania dachu [3].

Instalacja przelewu bezpieczeństwa nie może być włączana do tego samego kolektora zewnętrznej sieci odprowadzającego wodę deszczową, do którego jest podłączony system podciśnieniowy. Najlepiej odprowadzić wody deszczowe przelewem bezpieczeństwa na powierzchnię terenu poprzez przewody umiejscowione w attyce.

Zaleca się wykonywanie tych przewodów o przekroju prostokątnym, gdyż umożliwiają one szybsze odprowadzenie wody niż okrągłe. Przewody instalacji przelewu bezpieczeństwa prowadzone wewnątrz budynku mają przekrój okrągły. Wysokość umiejscowienia krawędzi wpustów przelewów bezpieczeństwa i średnice przewodów należy obliczyć, biorąc pod uwagę powierzchnię i konstrukcję dachów.

Dla wpustów umieszczonych przy ścianie zewnętrznej przelewy awaryjne w attyce należy lokalizować w pobliżu miejsca zamontowania tych wpustów. Wydajność takiego przelewu powinna mieć wydajność co najmniej dwukrotnie większą od wydajności pobliskiego wpustu podciśnieniowego.

W przypadku gdy kilka wpustów jest umieszczonych w jednej linii biegnącej w środku dachu, przelewy w attyce mogą zostać umieszczone tylko w pobliżu wpustów skrajnych. Z tego względu powierzchnia przelewów musi być na tyle duża, żeby zapewnić odprowadzenie wody również z części środkowej dachu – przy założeniu, że jest możliwy swobodny przepływ wody pomiędzy sąsiadującymi wpustami.

Jeżeli konstrukcja dachu uniemożliwia przepływ wody między wpustami, to dla wpustów skrajnych można wykonać przelewy awaryjne w attyce, natomiast dla wpustów wewnętrznych można wykonać instalację awaryjnego odwodnienia w systemie rurowym [4]. Producenci oferują tabele pomocne w doborze typowych przelewów awaryjnych.

Połączenia z kanalizacją grawitacyjną

Woda odprowadzana z dachu przez system podciśnieniowy może być odprowadzana do kanalizacji grawitacyjnej lub innego odbiornika, np. zbiornika retencyjnego lub systemu rozsączania. W każdym przypadku należy zredukować prędkość przepływu wody do wartości akceptowalnych dla konkretnego odbiornika i jego budowy.

Redukcję prędkości można osiągnąć np. poprzez zwiększenie średnicy przewodu odpływowego. Nie wolno odprowadzać wody z przelewów awaryjnych do tego samego odbiornika co system podstawowy. W każdym przypadku instalacja kanalizacyjna musi zapewnić sprawne odprowadzenie obliczeniowej ilości wody tak, aby nie następowało jej podtapianie, gdyż może to spowodować zmniejszenie wydajności hydraulicznej tej instalacji.

Literatura

  1. PN-B-01707:1992 Instalacje kanalizacyjne – Wymagania w projektowaniu.

  2. PN-EN 12056-3:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 3: przewody deszczowe.

  3. Podciśnieniowy system odwadniania dachów Geberit Pluvia, materiały firmy Geberit.

  4. System instalacji do podciśnieniowego odwadniania dachów Wavin QuickStream, Poradnik techniczny, Wavin 2006.

  5. Akatherm, Katalog Techniczny, Marley 2008.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

dr hab. inż. Maciej Mrowiec Urządzenia do infiltracji wód opadowych

Urządzenia do infiltracji wód opadowych Urządzenia do infiltracji wód opadowych

Postępująca urbanizacja obszarów miejskich powoduje zwiększenie uszczelnienia powierzchni zlewni, co prowadzi do częstszego występowania zjawisk powodziowych oraz skutkuje zwiększeniem zrzutu ładunków...

Postępująca urbanizacja obszarów miejskich powoduje zwiększenie uszczelnienia powierzchni zlewni, co prowadzi do częstszego występowania zjawisk powodziowych oraz skutkuje zwiększeniem zrzutu ładunków zanieczyszczeń do odbiorników. Doświadczenia wielu krajów (m.in. USA, Australia, Japonia, Niemcy, Szwecja) wskazują, że najskuteczniejszym sposobem gospodarowania wodami opadowymi jest dążenie do uzyskania warunków hydrologicznych na poszczególnych zlewniach zbliżonych do tych sprzed zagospodarowania...

Waldemar Joniec Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

Pomimo coraz szerszej oferty urządzeń przeciwzalewowych i coraz doskonalszych konstrukcji stosowanie ich w Polsce nie jest powszechne. Brak zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym w kanalizacji może doprowadzić...

Pomimo coraz szerszej oferty urządzeń przeciwzalewowych i coraz doskonalszych konstrukcji stosowanie ich w Polsce nie jest powszechne. Brak zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym w kanalizacji może doprowadzić do dużych szkód w przypadku zalania pomieszczeń, a ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

mgr inż. Jacek Chlipalski Uwagi techniczno-eksploatacyjne dotyczące sieci kanalizacji deszczowej

Uwagi techniczno-eksploatacyjne dotyczące sieci kanalizacji deszczowej Uwagi techniczno-eksploatacyjne dotyczące sieci kanalizacji deszczowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska prawidłowe nazewnictwo użyte w tytule powinno brzmieć „kanalizacja odprowadzająca wody opadowe i roztopowe”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska prawidłowe nazewnictwo użyte w tytule powinno brzmieć „kanalizacja odprowadzająca wody opadowe i roztopowe”.

dr inż. Adam Ujma Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych

Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych

W tekście mowa będzie m.in. o specyfice funkcjonowania odwodnień zewnętrznych, wytycznych projektowania odwodnienia zewnętrznego dachu oraz kwestii natężenia deszczu miarodajnego.

W tekście mowa będzie m.in. o specyfice funkcjonowania odwodnień zewnętrznych, wytycznych projektowania odwodnienia zewnętrznego dachu oraz kwestii natężenia deszczu miarodajnego.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.