Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja naturalna w mieszkaniach z ogrzewaniem indywidualnym

Wentylacja grawitacyjna w mieszkaniach
Wentylacja grawitacyjna w mieszkaniach

W artykule rozpatrywane będą trzy przypadki mieszkań, z których odprowadzane są spaliny grawitacyjnym przewodem spalinowym: 1. mieszkanie z kotłem gazowym (jednofunkcyjnym) przeznaczonym do jego ogrzewania, 2. Mieszkanie z kotłem gazowym dwufunkcyjnym przeznaczonym do ogrzewania pomieszczeń i ogrzewania wody użytkowej, 3. mieszkanie wyposażone w centralne ogrzewanie z przygotowywaną ciepłą wodą za pomocą gazowego podgrzewacza wody.

Większość stosowanych w mieszkaniach urządzeń gazowych jest wyposażona w palnik o powierzchniowym spalaniu gazu. Urządzenia takie muszą być wyposażone w „przerywacz ciągu”, który wpływa zarówno na pracę urządzenia gazowego, jak i działanie wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu. Kotły gazowe i podgrzewacze gazowe wody mają działanie okresowe.

Częstotliwość włączania się kotłów gazowych i czas ich pracy są zależne od temperatur powietrza zewnętrznego w sezonie ogrzewczym, a podgrzewacza do ciepłej wody – od rozbioru ciepłej wody. Działanie urządzeń gazowych w mieszkaniu wywiera więc wpływ na działanie grawitacyjne wentylacji wywiewnej w lokalu. Jedynie kotły gazowe ogrzewcze z zamkniętą komorą spalania nie wywierają ujemnego wpływu na działanie grawitacyjnej wentylacji w mieszkaniu, lecz w wielomieszkaniowych budynkach nie są do ogrzewania mieszkań stosowane.

Wentylacja grawitacyjna w tradycyjnych budynkach mieszkalnych

W okresie powojennym nie projektowano wentylacji naturalnej, bo narysowanie na projekcie architektonicznym symboli przewodów dymowych, spalinowych lub wentylacyjnych trudno uznać za projektowanie. Pierwsza powojenna norma dotycząca przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (PN-59/B-10425 [1]) przetrwała niezmieniona przez 30 lat. Zmodyfikowana norma PN-89/B-10425 [2] niewiele wniosła do normy poprzedniej.

Zmian tych dokonano dopiero w 1992 r. (zmiana 1), przewidując m.in.:

  • że norma nie dotyczy przewodów odprowadzających spaliny z urządzeń grzejnych o mocy powyżej 45 kW oraz przewodów zbiorczych,
  • wprowadzono w Informacjach dodatkowo pkt 3. pt. „Normy i dokumenty związane z normą: 3. PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania”.

W normach [1, 2] omówione są głownie sposoby wykonania i prowadzenia przewodów. Podana jest również minimalna wielkość przekroju przewodów 14 × 14 cm (1/2 × 1/2 cegły ze spoinami). Minimalny wymiar przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych utrzymany został w normach [2, 3, 4] i obowiązuje nadal. Potwierdziły go również późniejsze „Warunki techniczne...” [8, 9].

Ponieważ w powyższych aktach prawnych nie ma podanych zasad określania wymiarów przewodów, nie ma się co dziwić, że nanoszący na projekt architekt dobierał je dla wymiaru minimalnie dopuszczalnego, niezależnie od położenia wysokościowego mieszkań. Architekt z doświadczeniem wykonawczym przewidywał jedynie na najwyższych kondygnacjach budynku po dwa przewody wentylacyjne dla jednego pomieszczenia (dla kuchni i łazienki).

W tradycyjnym budownictwie nie było jednak problemów związanych z wentylacją grawitacyjną pomieszczeń, gdyż:

  • produkowana była stolarka z mokrego drewna, która po zamontowaniu i wysuszeniu, skutkiem skurczów, była nieszczelna,
  • ściany zewnętrzne wykonywane z cegły miały duży współczynnik infiltracji (wnikania) powietrza do pomieszczenia (w porównaniu do obecnie stosowanych ścian),
  • stosowane w obliczeniach strat ciepła pomieszczeń dodatki do strat zasadniczych powodowały, że wystarczało ciepła również na ogrzanie dopływającego do pomieszczenia powietrza zewnętrznego.

Problem niewłaściwego działania wentylacji naturalnej w budynkach rozpoczął się od czasu wprowadzenia do budownictwa mieszkaniowego prefabrykowanych elementów budowlanych, a w budynkach średniowysokich – od okresu wprowadzenia do nich zbiorczych kanałów wentylacyjnych i spalinowych.

Zbiorcze kanały wentylacyjne i spalinowe

Zbiorcze kanały wentylacyjne i spalinowe (nazywane obecnie zbiorczymi przewodami) zastosowano w budynkach średniowysokich wznoszonych metodami przemysłowymi z prefabrykatów. Były to budynki 11-kondygnacyjne. Podstawą do projektowania zbiorczych kanałów wentylacyjnych i spalinowych było opracowanie Kozierskiego pt. „Normatyw projektowania kanałów zbiorczych w budownictwie mieszkaniowym” [5] poprzedzone publikacją [6].

Zastosowanie prefabrykowanych, zbiorczych kanałów spalinowych zapowiadała publikacja [7]. Wprowadzone do masowego zastosowania prefabrykowane kanały zbiorcze, wentylacyjne i spalinowe ujawniły w eksploatacji bardzo złe działanie. Wprowadzając je do zastosowania, nie uwzględniono, że na ich działanie wpływ wywierać będą klatki schodowe mające inny rozkład ciśnień, niż mają mieszkania oraz destruktywne działanie wiatru na duże płaszczyzny elewacji budynku.

Przy wprowadzaniu do zastosowania zbiorczych kanałów powoływano się na rozporządzenie [8] podające, że do czasu wydania odpowiednich przepisów szczegółowych oraz do czasu ustanowienia odpowiednich norm państwowych, o dopuszczalności stosowania kanałów zbiorczych (spalinowych, wentylacyjnych) decydują organy państwowego nadzoru budowlanego na podstawie atestu instytutów naukowo-badawczych. Odpowiednich przepisów i norm w późniejszym okresie nie wydano. W „Warunkach technicznych...” [9] warunki stosowania zbiorczych kanałów jeszcze złagodzono, przewidując, że: o dopuszczeniu stosowania przewodów zbiorczych decyduje terenowy organ administracji państwowej właściwy w sprawie pozwoleń na budowę.

W krótkim okresie po oddaniu do użytku budynków mieszkalnych średniowysokich, w rożnych częściach kraju zaczęły występować zatrucia (również śmiertelne) tlenkiem węgla (czadem), wskutek niewłaściwego działania zbiorczych kanałów (przewodów) spalinowych i wentylacyjnych [10]. W większości przypadków występowały one w środkowej strefie budynku (4–8 kond.). Zainstalowane do ciepłej wody gazowe podgrzewacze przepływowe, często instalowane w łazienkach niemających okien, podłączone do zbiorczych kanałów spalinowych, nie miały skąd czerpać powietrza do procesu spalania gazu i do zainstalowanego w podgrzewaczu przerywacza ciągu.

   14.11.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl