Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Inhibitory korozji i płyny instalacyjne

Płyn instalacyjny Ergolid
Płyn instalacyjny Ergolid
Fot. archiwum RI

Jakość wody ma szczególne znaczenie w instalacjach grzewczych, w których użyto różnych materiałów oraz wysokosprawnych urządzeń, gdyż może zachodzić w nich bardzo szybka korozja oraz spadek sprawności kotła. Na korozję instalacji wpływ mają także zastosowanie materiały i tworzenie się osadów. Tylko równoczesne zapobieganie powstawaniu tych niekorzystnych zjawisk gwarantuje poprawne działanie instalacji.

Korozja

Znane jest kilkadziesiąt rodzajów korozji metali i ich stopów. Kilka z nich występuje w instalacjach c.o. i c.w.u. Procesy korozyjne można klasyfikować według różnych kryteriów. Pod kątem mechanizmów powstawania jest to m.in. korozja elektrochemiczna, galwaniczna i mikrobiologiczna. Korozja elektrochemiczna polega na tym, że jony metali przechodzą z powierzchni metalu (anoda) do roztworu i powstaje prąd elektryczny. Jeśli jest on przerwany, tworzy się napięcie.

Łączenie elementów instalacji bez uwzględniania różnicy potencjałów powoduje uszkodzenia części o potencjale bardziej ujemnym od pozostałych. Na przykład połączenie cynku i miedzi tworzy ogniwo, w którym będzie rozpuszczany cynk. Korozję galwaniczną powoduje działanie ogniwa korozyjnego, które tworzą elementy instalacji o różnym potencjale. Ma ona szczególnie szybki przebieg w instalacjach, których elementy wykonane są z miedzi i aluminium. Korozję mikrobiologiczną powodują mikroorganizmy, głównie glony i bakterie.

Korozje dzieli się także ze względu na miejsce występowania. Najczęściej spotykane w instalacjach c.o. i c.w.u. są: korozja ogólna, wżerowa i szczelinowa. Korozja ogólna zachodzi na całej powierzchni wnętrza instalacji lub grzejnika. Korozja wżerowa powstaje, gdy w wodzie znajdują się jony zdolne do niszczenia warstwy pasywnej, np. rury miedziane w wodzie o dużej ilości siarczanów lub aluminium w wodzie o dużej ilości chlorków.

Korozja szczelinowa powstaje w szczelinach na miejscach połączeń elementów i jest wywoływana różnym poziomem tlenu w szczelinie i poza nią. Ponadto w inst alacjach może zachodzić korozja selektywna, polegająca na odcynkowaniu mosiądzu, oraz korozja naprężeniowa – w miejscach tłoczenia, gięcia lub spawania elementów instalacji.

Dla instalacji wykonanych z przewodów metalowych najgroźniejsza jest korozja elektrochemiczna. Procesy korozyjne ulegają przyspieszeniu pod wpływem wyższej temperatury i większego ciśnienia. Nowoczesne urządzenia grzewcze składają się z nawet ok. 20 różnych materiałów. Wybór tych materiałów ma ogromny wpływ na trwałość oraz eksploatację urządzenia.

W urządzeniach dochodzi do kontaktu ze sobą różnych metali (powstaje strumień prądu) oraz występowania pewnej ilości tlenu (np. złączki, gwinty, lokalne podciśnienia w instalacji, częste uzupełnianie wody). W tych miejscach dochodzi do korozji elektrochemicznej, której ofiarą padają przede wszystkim metale nieszlachetne, ale także aluminium i miedź.

Kamień, pH, tlen i biofilm

Kamień kotłowy ma negatywny wpływ na trwałość i działanie instalacji. Przyjmuje się, że warstwy od 1 do 3 mm kamienia na wymienniku po stronie wody dają stratę rzędu 10% sprawności na każdy milimetr kamienia. Warstwy kamienia o grubości 6–13 mm powodują wzrost zużycia paliwa aż o 50–60%. Ponadto pod kamieniem na wymienniku dochodzi do przepalenia materiału i zniszczenia urządzenia.

W instalacjach grzewczych w praktyce trudne jest określenie optymalnej wartości pH dla danej instalacji, gdyż najczęściej składa się ona z wielu różnych materiałów. Wszystkie metale są podatne na reakcje z tlenem. Szczególnie podatna jest stal.

Biofilm w instalacjach powstaje głównie w temperaturze 35–40°C. Procesy biologiczne w instalacjach są różnorodne i praktycznie trudno je opanować. Na przykład z czasem w warstwie styku z metalem rozwijają się bakterie beztlenowe wykorzystujące w procesach metabolicznych elektrony bezpośrednio z metali i przyspieszające procesy korozyjne kilkudziesięciokrotnie. Biofilm powoduje zwężenie przekrojów rur, zaburzenie przepływu, a nawet całkowite zaburzenie krążenia.

Zapobieganie korozji

W instalacjach o małej pojemności stosuje się przede wszystkim uzdatnienie wody przed napełnieniem instalacji grzewczej oraz inhibitory korozji i płyny instalacyjne. Płyny instalacyjne produkowane są na bazie niezamarzającego glikolu. Służą do wypełniania instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych, pomp ciepła i solarnych. Obecnie oferowane są produkty z tzw. serii "eko" – są to środki bezpieczne w stosowaniu i nietoksyczne.

Płyny te zalecane są szczególnie w domach jednorodzinnych, gdzie instalacje w okresie zimowym mogą przez kilka dni pozostawać bez stałego nadzoru. Oprócz ich głównego zadania, którym jest obniżenie temperatury zamarzania czynnika grzewczego, płyny powinny zabezpieczać instalacje przed korozją i odkładaniem się kamienia kotłowego.

Inhibitory korozji dla instalacji c.o. to najczęściej mieszanka nieorganicznych i organicznych inhibitorów korozji, borofosforanów, środków buforujących, biocydów oraz środków zwalniających odkładanie się kamienia. Inhibitory znajdujące się w wodzie kierują się do anody i katody powstałej w instalacji i tworzą w miejscu korozji barierę, która efektywnie izoluje anodę od wody w obiegu i od kontaktu z katodą.

   18.12.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl