Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Inhibitory korozji i płyny instalacyjne

Ciąg dalszy artykułu...

Tym samym zjawisko korozji ulega spowolnieniu do poziomu niezagrażającego instalacji. Utrzymanie tej warstwy wymaga stałej obecności inhibitorów w instalacji. Inhibitory regulują w instalacji c.o. także poziom pH. Zbyt wysoki odczyn kwasowy lub zasadowy wody ma bowiem wpływ na szybkość korozji. Instalacje ze stali i elementy żelazne szybko korodują w środowisku kwasowym, a w zasadowym produktem korozji jest m.in. magnetyt, który tworzy warstwę na powierzchni rur stalowych i tym samym korozja ulega spowolnieniu.

Regulację pH w instalacji c.o. prowadzi się także w celu hamowania korozji aluminium (elementy kotłów, grzejniki). Wysokie lub bardzo niskie pH powodują rozpuszczenie ochronnej powłoki tlenkowej i gwałtowne korodowanie aluminium. Zadaniem inhibitorów jest też zapobieganie odkładaniu się kamienia kotłowego i osadów oraz zapobieganie zanieczyszczeniom biologicznym.

Inhibitory wprowadza się do instalacji przez naczynie zbiorcze, wlewa bezpośrednio do instalacji w dowolnym jej miejscu lub wprowadza za pomocą inżektora (takiego jak stosowany np. do prac ogrodniczych). Wskazana jest okresowa kontrola stężenia inhibitora w instalacji za pomocą testera stężenia.

Tab. W. Joniec
Tabela. Wymagania jakości wody w instalacjach c.o. wg PN-93/C-
04607 Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania
dotyczące jakości wody (X - nie określa się wskaźnika)


Oferowane na rynku inhibitory korozji to przeważnie pakiety do zabezpieczania instalacji c.o., dobrze rozpuszczalne w wodzie. Ich stosowanie wymaga jednak sporządzenia odpowiedniego dla danej wody stężenia. Warto też zwrócić uwagę, czy inhibitory te zabezpieczają także przed korozją mikrobiologiczną. O ich jakości decyduje wiele elementów, m.in. dodatki uszlachetniające i woda. Zawarte w niej siarczany, chlorki, rozpuszczone substancje stałe, a także jej twardość decydują o ostatecznej jakości płynu. Bagatelizowanie jakości wody prowadzi np. do wprowadzania nadmiernej ilości tlenu, który dezaktywuje inhibitory korozji.

Dostępne są też gotowe roztwory glikolowe – wygodniejsze w stosowaniu i zapewniające sprawne oraz trwałe działanie instalacji. Posiadają one, oprócz wymaganego pakietu inhibitorów, substancje o charakterze zasadowym, które zobojętniają środowisko powstające podczas utleniania glikoli oraz biocydy zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów, zapobiegają także odkładaniu się kamienia kotłowego.

Roztwory te, wchodząc w reakcje z rozpuszczonym w płynie tlenem, powodują, że istniejące ogniwa korozji są likwidowane i na powierzchni metali powstaje warstwa ochronna. Proces ten zachodzi aż do czasu, gdy na całej powierzchni pojawi się warstwa pasywacyjna chroniąca przed korozją. Są to produkty wielosezonowe, zapewniające prawidłową pracę instalacji w zakresie temperatur od -35 do 100°C. Nie wchodzą one w reakcje z powszechnie stosowanymi materiałami i uszczelnieniami. Okres użytkowania płynów i inhibitorów wynosi od 3 do 10 lat.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań i użyciem płynów instalacyjnych, środków antykorozyjnych i czyszczących instalacje należy w miarę możliwości rozpoznać użyte w instalacji c.o. materiały oraz jej elementy, a także ustalić jakość wody. Informacje o wodzie pobranej z sieci wodociągowej możemy uzyskać od zakładów wodociągowych (wiele z nich zamieszcza takie informacje na stronach internetowych).

W przypadku korzystania z ujęć indywidualnych wskazane jest przed rozpoczęciem ich eksploatacji przeprowadzenie badania składu wody − dzięki niemu będziemy mieć pewność, że spożywamy zdrową wodę i otrzymamy informację, czy nadaje się ona do wprowadzenia do instalacji c.o. bez uzdatniania, czy też wymaga np. zmiękczenia. Nie należy traktować wszystkich przypadków w danej miejscowości jednolicie, gdyż w każdym ujęciu mogą być różne przyczyny korozji.

W wielu miejscowościach jest więcej niż jedno ujęcie wody dla wodociągów − na przykład w Warszawie są cztery ujęcia i w każdym szybkość przebiegu korozji jest różna i inne są jej przyczyny, a tym samym stosuje się odmienne środki zaradcze. Także ujęcia indywidualne w jednej miejscowości mogą mieć diametralnie różny skład wody.

Artykuł pochodzi z numeru 12/2008

   18.12.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl