Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Schemat sieci ciepłowniczej
Schemat sieci ciepłowniczej
SPEC

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia przedsięwzięcia modernizacyjne przeprowadzone w jednym z zakładów, które pozwoliły, przy bardzo niskich nakładach, uzyskać poprawne efekty eksploatacyjne. W wyniku zmian uzyskano znaczne obniżenie zużycia węgla kamiennego i znacząco podwyższono jakość dostawy ciepła. Praktyka wskazuje, że przy modernizacji sieci w zakładach przemysłowych należy analizować procesy technologiczne pod kątem wykorzystania ciepła odpadowego.

Stan przed modernizacją

System ciepłowniczy APC Metalchem w Opolu [1] zasilany był z ciepłowni parowo-wodnej wyposażonej w trzy kotły wodne WR-25 i dwa kotły parowe OR-5. Zainstalowana moc cieplna (3 × 29 MW + 2 × 3,5 MW = 94 MW) była znacznie wyższa niż aktualne zapotrzebowanie. Ciepłownia zasilała hale produkcyjne (ogrzewanie i wentylacja) oraz obiekty biurowe, a także dwa osiedla mieszkaniowe (centralne ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej).

W sumie na terenie zakładu znajdowało się ok. 40 obiektów, których obliczeniowe zapotrzebowanie mocy do centralnego ogrzewania wynosiło 40 MW, na potrzeby wentylacji − 6 MW, a moc potrzebna do przygotowania ciepłej wody użytkowej − 2 MW.

Na osiedlach mieszkało ok. 2500 osób. Zapotrzebowanie mocy dla potrzeb centralnego ogrzewania wynosiło 6 MW. Początkowo przygotowywanie ciepłej wody użytkowej w jednym osiedlu odbywało się za pomocą wymienników ciepła typu para−woda. W drugim osiedlu znajdowała się kotłownia gazowa, która dostarczała ciepłą wodę użytkową. Rzeczywiste potrzeby systemu ciepłowniczego wynosiły 20 MW ze względu na znaczą liczbę wyłączonych obiektów przemysłowych. Uproszczony plan sieci ciepłowniczej przedstawia rysunek 1.

Plan sieci ciepłowniczej przed modernizacją
Rys. 1. Plan sieci ciepłowniczej przed modernizacją


Najpierw chciałbym przedstawić swoje wrażenia, gdy zaczynałem poznawać cały układ. Zwróciłem uwagę na obiekt Rw-36. Był to hotel robotniczy zasilany niskimi parametrami do c.o. i c.w.u. z instalacji znajdującej się w ciepłowni. W niektórych miejscach ułożono obok siebie następujące przewody:

  1. para wodna,
  2. kondensat,
  3. woda sieciowa (wysoki parametr) zasilanie,
  4. woda sieciowa (wysoki parametr) powrót,
  5. woda instalacyjna (niski parametr) zasilanie,
  6. woda instalacyjna (niski parametr) powrót,
  7. ciepła woda użytkowa,
  8. cyrkulacja.

Przewody kondensatu uległy całkowitemu zniszczeniu, a to powodowało, że kondensat nie wracał do ciepłowni. Innym problemem był fakt, że jedno z osiedli mieszkaniowych było zasilane z końca sieci ciepłowniczej, tj. z odgałęzienia, które wcześniej obsługiwało obiekty przemysłowe. Takie połączenie powodowało niestabilne parametry dostawy ciepła (szczególnie duże wahania ciśnienia dyspozycyjnego), a tym samym skoki temperatury wody sieciowej na zasilaniu. Sposób podłączenia (końcówka sieci) całkowicie wykluczał stosowanie centralnej regulacji ilościowej, gdy zakład nie pracował (ogrzewanie dyżurne).

   18.12.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl