Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest proste
Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest proste
Rockwool Polska
Ciąg dalszy artykułu...

Regulacje te przetrwały aż do 14 sierpnia 1961 r., kiedy to zaczęła obowiązywać pierwsza powojenna ustawa Prawo budowlane z 31 stycznia 1961 r. [2]. Sam fakt, że przedwojenne przepisy, pochodzące jeszcze z lat 20. XX w., nadawały się do stosowania jeszcze przez 16 lat od zakończenia II wojny światowej, może budzić zdziwienie, zwłaszcza w zestawieniu z dzisiejszą gorączką legislacyjną i permanentnymi zmianami obecnego Prawa budowlanego (ok. 50 nowelizacji, niekiedy bardzo daleko idących w trakcie 15 lat obowiązywania ustawy).

Świadczy to w sposób jednoznaczny o uniwersalności i ponadczasowości tamtych przepisów, czego akurat z pewnością nie da się powiedzieć o obecnych. Jeszcze jednym argumentem na ich korzyść może być konstatacja, że ustawa z roku 1961 w zakresie regulacji dotyczących pełnienia samodzielnych funkcji technicznych niewiele właściwie zmieniła (Czytaj więcej na ten temat).

Z odpowiednich, przytoczonych niżej jej zapisów wynika bowiem, że:
Art. 17.1. Osoby wykonujące funkcje techniczne projektanta, kierownika budowy, kierownika robót, majstra budowlanego oraz inspektora nadzoru inwestorskiego powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje fachowe w zakresie wykształcenia technicznego i praktyki, stwierdzone przez właściwe organy. Decyzje właściwego organu, stwierdzające posiadanie kwalifikacji fachowych, zwane są w dalszych przepisach ustawy „uprawnieniami budowlanymi”.

Art. 18.1. Uprawnienia budowlane mogą być wydawane jako uprawnienia do projektowania bądź jako uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi, a także jako uprawnienia do projektowania i kierowania.
2. Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi upoważniają do wykonywania funkcji technicznych kierownika budowy, kierownika robót, majstra budowlanego oraz inspektora nadzoru inwestorskiego.
(...)

Art. 21.1. Przewodniczący Komitetu Budownictwa wyda w drodze rozporządzenia dla budownictwa powszechnego przepisy szczegółowe, które określą: zakres prac projektowych i robót budowlanych objętych poszczególnymi rodzajami uprawnień budowlanych, rodzaje studiów wyższych i średnich, rodzaje i czasokres praktyk wymaganych dla uzyskania uprawnień, tryb wydawania uprawnień, oraz określi zakres prac projektowych robót budowlanych, do których wykonywania nie jest wymagane posiadanie odpowiednich uprawnień.
2. Właściwi ministrowie w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, a w zakresie górnictwa również w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego, określą dla budownictwa specjalnego:
1) specjalności techniczno-budowlane, dla których wydawane będą uprawnienia budowlane,
2) rodzaje studiów wyższych i średnich oraz rodzaje i zakresy praktyki wymagane do uzyskania uprawnień,
3) zakres prac projektowych i robót budowlanych, do których wykonywania wymagane jest posiadanie odpowiednich uprawnień,
4) organy właściwe do wydawania oraz tryb wydawania uprawnień budowlanych. 3. W przepisach, o których mowa w ust. 1 i 2, może być wprowadzony obowiązek złożenia egzaminu przez osoby ubiegające się o uzyskanie uprawnień budowlanych.
Przepisy o egzaminach powinny określać program egzaminów, sposób ich przeprowadzenia oraz wysokość opłat i ich przeznaczenie. [2]

Czyli, jak wynika z powyższych przepisów, nadal wystarczającą podstawą do starania się o uprawnienia budowlane było wykształcenie już na poziomie średnim. Przewidziana była także możliwość wprowadzenia aktem wykonawczym egzaminu, który oczywiście został wprowadzony, i, co należy dodać, nie był wcale egzaminem łatwym. Prawo budowlane w wydaniu z roku 1961 i zawarte w nim regulacje dotyczące uprawnień budowlanych obowiązywały do połowy lat 70.

Kolejne nowe przepisy, wprowadzone w kwietniu 1975 r., kiedy to w życie weszła kolejna ustawa Prawo budowlane z dnia 24 października 1974 r. [3], zniosły na blisko 20 lat obowiązek zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane, a związane z uprawnieniami (zwanymi wówczas „stwierdzeniem posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie”) uregulowania miały postać:

Art. 18.1. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie przygotowanie zawodowe do wykonywania tych funkcji, a w szczególności odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań, związanych z wykonywaną funkcją.
2. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się wykonywanie działalności zawodowej w budownictwie, związanej z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych w tej działalności lub samodzielnego rozwiązywania zagadnień urbanistycznych, architektonicznych i innych technicznych oraz technicznoorganizacyjnych, a w szczególności działalności obejmującej:
1) projektowanie w budownictwie,
2) sprawdzanie prawidłowości rozwiązań projektowych w budownictwie,
3) kierownictwo, nadzór i kontrolę techniczną robót budowlanych,
4) kierownictwo i kontrolę techniczną wytwarzania konstrukcyjnych elementów budowlanych,
5) kontrolę techniczną utrzymywania obiektów budowlanych,
6) wykonywanie nadzoru inwestorskiego. (...)
5. Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych określi w drodze rozporządzenia wymagania, jakim powinno odpowiadać przygotowanie zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, sposób stwierdzania posiadania tego przygotowania oraz zasady i tryb ustanawiania rzeczoznawców budowlanych. [3]

   19.12.2008

Komentarze

(5)
ksiazkapraktykizawodowej.pl | 27.01.2014, 18:47

Zanim inżynier przystąpi do egzaminu na uprawnienia budowlane musi wypełnić i złożyć książkę praktyki zawodowej.

Program do nauki do egzaminu na uprawnienia budowlane | 17.03.2014, 15:27

Sporo materiału jest do ogarnięcia do egzaminu na uprawnienia budowlane. Można jednak skutecznie przygotować się do pisemnego egzaminu korzystając z programu TestMe! Uprawnienia Budowlane.
Program dostępny jest online. Wystarczy się zarejestrować na stronie uprawnieniabudowlane.info by otrzymać dostęp do podstawowej bazy pytań testowych oraz ponad 160 aktów prawnych.
Sprawdzałem i polecam ;)

Technik | 20.03.2015, 11:27

Jak zwykle wszystko schrzaniono. Rozpoczeto "produkcje" niedouczonych inzynierow, ktorzy po 3 latach na budowie maja taka sama wiedze, co przed studiami. Technikow pominieto, jesli chodzi o mozliwosc zdobycia uprawnien, choc ich wiedza zawodowa wielokrotnie przewyzsza wiedze nieudacznikow z 6 literami przed nazwiskiem. Jestem technikiem z 43 letnim stazem pracy na roznych stanowiskach i wiem, co pisze. Boze chron nasz kraj i budownictwo przed tymi pseudoinzynierami z "matura" bez matematyki. Oprzytomnijcie decydenci z ministerstwa, bo obudzicie sie z reka w nocniku. Wasi inzynierowie do piet nie siegaja technikom z poprzednich lat. Gdyby nie my, to nie kto ma ich uczyc? Na koniec dwa pytania zadane mi przez absolwenta studio wyzszych, ktory bedzie za rok posiadal uprawnienia instalacyjne. 1. Czy mozna patrzec, jak ktos spawa elektrycznie? 2. Czym rozni sie rura ze szwem od tej bez szwu. Mam jeszcze setki przykladow.

mgr inż. | 30.08.2017, 12:17
Panie techniku masz 43 lata doświadczenia i chełpisz się na forum, żeś mądrzejszy od dzieciaka po studiach robiącego praktykę do uprawnień ??? też znałem kilka osób z tytułami technika na budowie, którzy za wszelką cenę musieli sobie i innym udowadniać, że mają większą wiedzę od młodych mgr inż. ... i różnie im to wychodziło .... jedyne co rzucało się w oczy to kompleks słabszego wykształcenia ...
Egzamin na uprawnienia budowlane | 27.03.2019, 23:30
Samo przebrnięcie przez praktykę zawodową i zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane to dopiero początek. Odpowiedzialność wzrasta drastycznie, a wynagrodzenie niekoniecznie. Dopiero doświadczenie zdobyte po zdanym [url=http://uprawnieniabudowlane.info]egzaminie na uprawnienia budowlane[/url] jako kierownik robót zaczyna coś dawać, w sensie lepszych zarobków itp..
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czy każdy wentylator dachowy nadaje się do restauracji »

Jak uzyskać pomoc w finansowaniu termomodernizacji »
wentylatory termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »


 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak sprawnie wyczyścić instalacje? »


 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Bezpieczeństwo pożarowe garaży
  • - Budowa kanalizacji deszczowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl