Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest proste
Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest proste
Rockwool Polska
Ciąg dalszy artykułu...

4. Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju.
5. Do osób ubiegających się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń, posiadających uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w tej specjalności, nie stosuje się przepisów ust. 3 pkt 1 lit. B i c lub ust. 3 pkt 3 lit. b.

Zatem warunkiem koniecznym do uzyskania uprawnień budowlanych stało się wykształcenie wyższe, przy czym wyższe na poziomie zawodowym, tj. tytuł inżyniera, pozwala się starać jedynie o uprawnienia w zakresie ograniczonym, zarówno te dotyczące projektowania, jak i te dla wykonawstwa. Do uprawnień pełnych niezbędny stał się tytuł magistra inżyniera. Całkowicie na boczny tor odeszli, po dokonaniu tej zmiany, technicy budowlani, którzy drogę do uprawnień budowlanych (choć tylko w ograniczonym zakresie) mieli do tej pory zawsze (w latach 1928–2005) otwartą.

Wydaje się, że warto na chwilę cofnąć się do początku artykułu, do przepisów przedwojennych (z roku 1928, lecz obowiązujących do roku 1961), aby skonstatować, do czego wtedy uprawniał tytuł inżyniera i zobaczyć, jak wielki krok naprzód (ale czy na pewno naprzód?) od tego czasu zrobiliśmy.
Jedynym wyjątkiem od podanych wyżej zasad są tylko te osoby z wykształceniem średnim, które przed dniem wejścia w życie tych przepisów zdążyły rozpocząć nabywanie praktyki zawodowej (tj. pobrały i zarejestrowały w izbie samorządowej tzw. Książkę praktyki zawodowej) − one nadal będą traktowane według starych zasad.

Tak znaczne zaostrzenie wymagań dotyczących wykształcenia spotkało się z dość powszechną krytyką, zwłaszcza w zakresie uprawnień do kierowania robotami. Obecnie w projekcie kolejnej, bardzo daleko idącej nowelizacji Prawa budowlanego przygotowywanej przez Ministerstwo Infrastruktury przewidywany jest, sugerowany zresztą także przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, powrót do możliwości uzyskiwania, w zakresie wykonawstwa, uprawnień budowlanych bez ograniczeń, także przez inżynierów nieposiadających tytułu magistra.

Druga część artykułu – w nr. 1-2/2009

Literatura

1. Rozporządzenie Prezydenta RP z 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (tekst jednolity: DzU RP z 17.04.1939 r. nr 34, poz. 216).
2. Ustawa z dnia 31 stycznia 1961 r. Prawo budowlane (DzU nr 7, poz. 46).
3. Ustawa z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (DzU nr 38, poz. 229).
4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (DzU nr 8, poz. 46).
5. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89, poz. 414, ze zm.).
6. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (DzU z 2001 r. nr 5, poz. 42).
7. Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (DzU nr 83, poz. 578).

   19.12.2008

Komentarze

(5)
ksiazkapraktykizawodowej.pl | 27.01.2014, 18:47

Zanim inżynier przystąpi do egzaminu na uprawnienia budowlane musi wypełnić i złożyć książkę praktyki zawodowej.

Program do nauki do egzaminu na uprawnienia budowlane | 17.03.2014, 15:27

Sporo materiału jest do ogarnięcia do egzaminu na uprawnienia budowlane. Można jednak skutecznie przygotować się do pisemnego egzaminu korzystając z programu TestMe! Uprawnienia Budowlane.
Program dostępny jest online. Wystarczy się zarejestrować na stronie uprawnieniabudowlane.info by otrzymać dostęp do podstawowej bazy pytań testowych oraz ponad 160 aktów prawnych.
Sprawdzałem i polecam ;)

Technik | 20.03.2015, 11:27

Jak zwykle wszystko schrzaniono. Rozpoczeto "produkcje" niedouczonych inzynierow, ktorzy po 3 latach na budowie maja taka sama wiedze, co przed studiami. Technikow pominieto, jesli chodzi o mozliwosc zdobycia uprawnien, choc ich wiedza zawodowa wielokrotnie przewyzsza wiedze nieudacznikow z 6 literami przed nazwiskiem. Jestem technikiem z 43 letnim stazem pracy na roznych stanowiskach i wiem, co pisze. Boze chron nasz kraj i budownictwo przed tymi pseudoinzynierami z "matura" bez matematyki. Oprzytomnijcie decydenci z ministerstwa, bo obudzicie sie z reka w nocniku. Wasi inzynierowie do piet nie siegaja technikom z poprzednich lat. Gdyby nie my, to nie kto ma ich uczyc? Na koniec dwa pytania zadane mi przez absolwenta studio wyzszych, ktory bedzie za rok posiadal uprawnienia instalacyjne. 1. Czy mozna patrzec, jak ktos spawa elektrycznie? 2. Czym rozni sie rura ze szwem od tej bez szwu. Mam jeszcze setki przykladow.

mgr inż. | 30.08.2017, 12:17
Panie techniku masz 43 lata doświadczenia i chełpisz się na forum, żeś mądrzejszy od dzieciaka po studiach robiącego praktykę do uprawnień ??? też znałem kilka osób z tytułami technika na budowie, którzy za wszelką cenę musieli sobie i innym udowadniać, że mają większą wiedzę od młodych mgr inż. ... i różnie im to wychodziło .... jedyne co rzucało się w oczy to kompleks słabszego wykształcenia ...
Egzamin na uprawnienia budowlane | 27.03.2019, 23:30
Samo przebrnięcie przez praktykę zawodową i zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane to dopiero początek. Odpowiedzialność wzrasta drastycznie, a wynagrodzenie niekoniecznie. Dopiero doświadczenie zdobyte po zdanym [url=http://uprawnieniabudowlane.info]egzaminie na uprawnienia budowlane[/url] jako kierownik robót zaczyna coś dawać, w sensie lepszych zarobków itp..
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl