Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wymiarowanie instalacji o stałym wydatku powietrza wentylacyjnego CAV (cz. 2)

Centrala systemu CAV, Topvex
Centrala systemu CAV, Topvex
Systemair

W poprzednim artykule (RI nr 12/2008) zaprezentowano sposób postępowania przy obliczaniu zysków ciepła i wilgoci stanowiących podstawę do obliczeń zawartych w niniejszej publikacji. Omówiony zostanie sposób postępowania przy obliczeniach wymaganego strumienia powietrza nawiewanego oraz konfiguracja urządzeń w centrali klimatyzacyjnej odpowiedzialnych za proces poszczególnych przemian uzdatniania powietrza. Strumień objętościowy powietrza nawiewanego stanowi o wielkości centrali klimatyzacyjnej i zapotrzebowaniu na moc chłodniczą i grzewczą, zaś właściwa konfiguracja urządzeń gwarantuje uzyskanie wymaganych parametrów powietrza nawiewanego i w pomieszczeniu.

Strumień powietrza nawiewanego i wywiewanego 

Powietrze wentylacyjne to powietrze nawiewane do pomieszczenia w celu spowodowania w nim określonej wymiany. Wewnątrz pomieszczeń użyteczności publicznej, wskutek różnego rodzaju procesów, powietrze ulega zanieczyszczeniu. Ogólnie mianem zanieczyszczeń przyjęto określać czynniki zmieniające stan powietrza w pomieszczeniu. Mogą to być zanieczyszczenia, gazy, pyły, aerozole, jak również wyliczone w poprzedniej części artykułu ciepło i para wodna.

Najbardziej miarodajnym i właściwym sposobem jest obliczenie powietrza wentylacyjnego w oparciu o przyczyny powodujące zmianę stanu powietrza w pomieszczeniu. Punktem wyjściowym do tych obliczeń jest ustalenie: obciążenia cieplnego, ilości pary wodnej i zanieczyszczeń powietrza gazami, parami i aerozolami.

Z uwagi, że w analizowanym pomieszczeniu nie występują żadne inne zanieczyszczenia oprócz zysków ciepła i wilgoci, w dalszej części dokonane zostaną obliczenia ilości powietrza nawiewanego w oparciu o przeprowadzony w poprzednim artykule bilans ciepła i wilgoci. Dodatkowym założeniem jest przyjęcie ilości powietrza wywiewanego równej ilości powietrza nawiewanego (nie ma żadnych wymagań co do nad- lub podciśnienia w pomieszczeniu).

Za główne kryterium przy obliczaniu powietrza nawiewanego przyjęto zasadę, że:

Vn ≥ Vśw,min

gdzie:

Vn - ilość powietrza nawiewanego,
Vśw,min - minimalna ilość świeżego powietrza, jaką należy doprowadzić do pomieszczenia (tzw. minimum higieniczne).

Minimalna ilość powietrza świeżego (zewnętrznego) zostanie obliczona na podstawie ilości powietrza przypadającego na jedną osobę. Przyjęto zalecaną ilość powietrza zewnętrznego w ilości 30 m3/h na osobę. Po obliczeniu ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego zostanie obliczona ilość powietrza recyrkulacyjnego (w celu dodatkowych oszczędności energii), a następnie zweryfikowana zostanie krotność wymian powietrza w danym pomieszczeniu. Wszelkie obliczenia znajdują się poniżej, a końcowe wyniki w zestawieniu zbiorczym - tabeli.

Uzdatnianie powietrza nawiewanego

Uzdatnianie powietrza dokonywane jest w komorach centrali klimatyzacyjnej przez zastosowanie chłodnic, nagrzewnic oraz nawilżacza parowego. W lecie zadanie centralnego urządzenia klimatyzacyjnego polega na dostarczeniu do pomieszczenia wymaganego strumienia powietrza odświeżonego, oczyszczonego, oziębionego i odwilżonego.

Po nadejściu chłodniejszych dni wyłączony zostaje z działania agregat chłodniczy dostarczający zimną wodę i zamknięty zawór na dopływie wody zimnej do chłodnicy; otwarty zostaje wówczas zawór na dopływie wody grzewczej do nagrzewnicy pierwotnej w centrali, a także uruchomiona komora nawilżania. Ze względu na stosunkowo duży udział powietrza świeżego dla każdego systemu zastosowany został również rekuperator, którego obecność w centrali pozwala na odzysk darmowego ciepła, zawartego w powietrzu opuszczającym pomieszczenie.

Oprócz powyższych urządzeń centrala uzdatniająca powietrze powinna zawierać elementy zgodne z dołączonym schematem. Zmiany stanu powietrza wilgotnego pokazano na dołączonym wykresie „h-x” i opisano poniżej. Obliczenie wydajności przyjętych urządzeń oparto na wykresie „h-x”. Wyniki końcowe przedstawiono w tabeli zbiorczej.

Obliczenia związane z wykresem „h-x” - lato

Obliczenia systemu klimatyzacji przeprowadzono w pierwszej kolejności dla warunków letnich, po czym rozwiązano je dla warunków zimowych. W obu przypadkach zastosowano recyrkulację, która ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. W związku z tym zmniejsza się zapotrzebowanie zimna lub ciepła dla przygotowania powietrza wentylacyjnego. Obliczenie klimatyzacji rozpoczęto od umiejscowienia punktów odpowiadających parametrom powietrza zewnętrznego i w pomieszczeniu. Otrzymujemy w ten sposób punkty: Z - parametry powietrza zewnętrznego, P - parametry powietrza w pomieszczeniu.

   30.01.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl