Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Gospodarowanie wodami opadowymi i ściekami

Otrzymałem ostatnio od czytelników ciekawe pytania dotyczące wód opadowych. Ciekawe nie z powodu swojej treści, ale znaczenia. W trzech przypadkach bowiem pytającymi były osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z ochroną środowiska, tylko jedna osoba nie była z branży. Niestety, pytania te świadczą o ciągłym braku znajomości i prawa, i prasy fachowej z zakresu gospodarki ściekami deszczowymi.

Definicja ścieków

Jedno z pytań czytelników dotyczyło wód opadowych na terenach posesji z domami jednorodzinnymi oraz tego, kiedy wody te stają się ściekiem. Odpowiedź jest w zasadzie prosta. Ściekiem jest każda zużyta i odprowadzana woda. W przypadku wód opadowych ściekiem jest każdy opad deszczu po zetknięciu się z jakąkolwiek powierzchnią.

W Prawie ochrony środowiska [1], głównym branżowym akcie prawnym, definicja sformułowana jest w art. 3 pkt 38 – ścieki to wprowadzane do wód lub do ziemi:

a) wody zużyte, w szczególności na cele bytowe lub gospodarcze [...],
b) wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów [...].

Wszystkie pozostałe akty prawne, w których jest mowa o wodzie i ściekach, są podrzędne w stosunku do tej ustawy. Należy doprecyzować podpunkt „c”. Otóż otwarty system kanalizacyjny to rowy, rynsztoki, rynny, systemy odwodnień i profili dróg, chodników oraz powierzchni, czyli praktycznie wszystkie powierzchnie zmienione w wyniku działań człowieka.

Zatem domy jednorodzinne i posesje, na których się znajdują, nie są ujmowane w żaden szczególny sposób pod kątem wód opadowych. Nie jest istotne, czy władający powierzchnią, instalacją itp. jest podmiotem prawnym, czy osobą fizyczną. Nie ma także znaczenia, jaki to jest dom czy budynek i jakie ma przeznaczenie.

Co zdziwiło mnie w przytoczonym wyżej pytaniu? Chęć rozdzielenia dalszej definicji ścieków. W jakim celu?

Chcę to wyraźnie podkreślić – nie każdy ściek podlega oczyszczeniu. Kwestia ta jest uregulowana rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi [2]. Tych czytelników, którzy mają wątpliwości, jakie zasady stosować w przypadku starych instalacji, nie ucieszę. Uważam, że jeżeli wprowadzono nowe prawo, winno obowiązywać wszystkich, nie ma tutaj praw nabytych.

Rozporządzenie dotyczy zarówno oczyszczalni dużych, przydomowych, jak i postępowania ze ściekami deszczowymi. Podkreślę: ściekami, a nie wodami opadowymi.

Opłaty za wody opadowe

Drugie pytanie brzmiało: Czy należy się obawiać ewentualnych opłat za odprowadzanie wód deszczowych i kiedy?

Pozwolę sobie na kilka refleksji. Wprowadzenie jakichkolwiek opłat zawsze budzi sprzeciw, ale obowiązują przede wszystkim następujące zasady: „zanieczyszczający płaci” i „zakaz zmiany stosunków wodnych na działkach sąsiadów” (niezależnie od własności).

Ktoś powie, że przecież deszcz jest z nieba. Fakt. Zostawmy jednak Pana Boga w spokoju, ma co robić z grzesznikami i nadgorliwcami. Może po prostu zagospodarujmy te wody podarowane nam przez naturę, rośliny w naszych ogrodach się odwdzięczą. Część wody można skierować do wykorzystania gospodarczego. Przecież do spłukiwania ustępu, mycia podłóg i nawet swojego ciała nie musimy używać wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. A jaka to oszczędność!

Sprawa jest jasna i dotyczy wszystkich bez wyjątku – samorządów, podmiotów prawnych (przedsiębiorców, producentów) i osób fizycznych – nikt nie płaci za deszcz! Jest to wielki mit stworzony przez ignorantów na potrzeby populistyczne. Tragiczne jest to, że czasami próbuje się tą kwestią grać w celach politycznych i miejscowych interesów którejś grupy radnych.

Przypomnijmy, za co płacimy, jeśli chodzi o wodę i ścieki. Opłaty dotyczą głównie poboru wody uzdatnionej do celów spożywczych, czyli wody z wodociągów. Płacimy za pobranie wody, jej uzdatnienie i przesyłanie kolektorami, oczywiście z wszystkimi składnikami ekonomicznymi. Do tego dochodzi opłata za zrzut ścieków do kanalizacji i dosłanie do oczyszczalni bądź dowóz taborem asenizacyjnym.

   30.01.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl