Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Gospodarowanie wodami opadowymi i ściekami

Ciąg dalszy artykułu...

Należy zauważyć, że ceny samej wody wzrosły w ciągu 15 lat z poziomu ok. 0,35 zł do ok. 2 zł w mniejszych miejscowościach, a do 2,30 zł w większych; w największych przekroczyły 3 zł. Tylko w małych gminach, działających często na pograniczu prawa, są jeszcze opłaty na poziomie 1,50 zł. Ocenia się, że w ciągu 3–5 lat cena wody uzdatnionej wzrośnie do 4 zł w mniejszych miejscowościach i 5 zł w dużych miastach. Oczywiście cena ta będzie zależała od zasobów wody.

 Zrzut ścieków kosztuje od 2,26 zł w bardzo małych gminach do 3,80 zł w większych miastach i ponad 4 zł w największych. Prognozy wskazują, że cena w ciągu 3–5 lat wzrośnie nawet do 8 zł w najmniejszych gminach i znacznie przekroczy 10 zł w większych miastach.

Instalacja Melissa do przechwytywania wód opadowych, a następnie wykorzystywania ich do celów agrarnych lub zasilania oczka wodnego albo rozsączania (rys. Green Life): 1 – zbiornik podziemny z polietylenu o wysokiej jakości i o wysokim stopniu bezpieczeństwa, bez szwu, wykonany w postaci jednej części wraz z kopułą wyrównującą; 2 – osłona zabezpieczająca z tworzywa sztucznego łącznie z przepustem izolowanym przewodu wraz z kołpakiem zamykającym i adapterem bagnetowym węża; 3 – stabilizator wody dopływowej; 4 – pompa tłocząca wodę deszczową, z zabezpieczeniem przed pracą na sucho, zawieszona na wysokości ok. 30 cm od dna; 5 – odpływ wody deszczowej do kanału lub do miejsca rozsączania; 6 – dopływ wody deszczowej; 7 – przyłącze prądu; 8 – separator liści z rurą rynnową, o działaniu filtrującym

Należy też zwrócić uwagę na pewne prawne pułapki dotyczące poboru wody. Otóż istnieje pojęcie „zwykłego poboru wody” [2] do wielkości 5 m3/dobę przysługującego każdemu właścicielowi gruntu. Małego, ale bazującego na fakcie, że nigdzie nie zastosowano zapisu „nieodpłatnie”. Nie ma też jednak zapisu o odpłatności! A co będzie w przypadku niedoboru wody?

W zasadzie pytanie powinno brzmieć: Ile będzie kosztowało odprowadzanie wód opadowych? Według licznych znaków na niebie i ziemi do 2010 roku będzie to ok. 10–15 groszy miesięcznie za 1 m2 tzw. powierzchni uszczelnionej, a potem opłaty wzrosną do ok. 30 groszy. Sposób liczenia to już temat na oddzielny artykuł. Na działce zabudowanej o powierzchni 1200 m2 mamy ok. 200–250 m2 powierzchni uszczelnionej, czyli koszt odprowadzenia wyniesie co najmniej 20 zł miesięcznie. Nie analizuję tutaj przypadków ścieków wymagających oczyszczania.

Jeszcze raz pragnę podkreślić, że są to opłaty za eksploatację układów kanalizacyjnych i w efekcie oczyszczanie tych ścieków. Warto zatem zastanowić się nad sposobami zagospodarowania wód opadowych.

Znacznie bardziej zawiła jest odpowiedź na pytanie, kiedy te opłaty wejdą w życie. Potrafię odpowiedzieć, kiedy powinny wejść zgodnie z obowiązującym prawem – ma to nastąpić już za rok, 1 stycznia 2010 r. Polska podpisała i ratyfikowała Traktat Akcesyjny do Unii Europejskiej [3], w którym w art. 53 zapisano: Po przystąpieniu nowe Państwa Członkowskie uznaje się za adresatów dyrektyw i decyzji w rozumieniu artykułu 249 Traktatu WE i artykułu 161 Traktatu Euratom, o ile takie dyrektywy i decyzje zostały skierowane do wszystkich obecnych państw członkowskich. Z wyjątkiem dyrektyw i decyzji, które wchodzą w życie zgodnie z artykułem 254 ustęp 1 oraz z artykułem 254 ustęp 2 Traktatu WE, uznaje się, że nowym państwom członkowskim notyfikowano takie dyrektywy i decyzje przy przystąpieniu.

Artykuł 54 traktatu stanowi, że Nowe Państwa Członkowskie wprowadzą w życie środki niezbędne do przestrzegania od dnia przystąpienia przepisów dyrektyw i decyzji w rozumieniu artykułu 249 Traktatu WE oraz artykułu 161 Traktatu Euratom, chyba że z załączników, o których mowa w artykule 24 lub z jakichkolwiek innych postanowień niniejszego Aktu lub jego załączników, wynika inny termin w tym względzie.

W gospodarce ściekowej (dotyczy to ścieków komunalnych) wynegocjowano dłuższy okres wprowadzenia w życie dyrektyw europejskich – do roku 2015. Mowa tu o Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych koordynowanym przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Przedmiot gospodarowania wodami (ściekami) opadowymi nie był negocjowany i zgodnie z wyznaczonymi terminami Polska jest obowiązana spełnić wymagania do 31 grudnia 2009 r.

Musimy zatem wziąć się za opracowywanie chociażby planów czy koncepcji gospodarowania wodami (ściekami) opadowymi w poszczególnych gminach i zakładach pracy. Właścicielom posesji należy podpowiedzieć, jak mają postępować, żeby za dużo nie musieli płacić, a jednocześnie pozytywnie wpływali na środowisko.

   30.01.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl