Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Gospodarowanie wodami opadowymi i ściekami

Ciąg dalszy artykułu...

Rozsączanie wód opadowych

Kolejne pytanie czytelników dotyczyło wymagań dotyczących rozsączania wód deszczowych na terenie działki. Zasady wykonywania drenażu rozsączającego dla ścieków (wód) deszczowych są identyczne jak dla każdego innego rodzaj ścieków. Zasady prawne – jak dla zgłoszenia budowy i eksploatacji instalacji. Natomiast zasady techniczne są następujące:

 • Minimalna odległość drenażu od maksymalnego rocznego poziomu wód gruntowych wynosi 150 cm. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, należy zastosować kopiec filtracyjny (w przypadku gruntu przepuszczalnego) lub odprowadzenie do odbiornika.
 • Głębokość posadowienia drenażu rozsączającego: optymalna to 50–60 cm p.p.t. (pod poziomem terenu); maksymalna głębokość to 80 cm p.p.t., wyjątkowo – 100 cm (głębiej nie funkcjonują mikroorganizmy glebowe, które wymagają odpowiednich warunków tlenowych); minimalna głębokość na Mazurach to 40 cm p.p.t., a na terenach górskich – 45–50 cm p.p.t.
 • Minimalna odległość pomiędzy nitkami drenażu wynosi 150 cm. Przy układaniu drenażu na terenie nachylonym (zawsze równolegle do poziomic, czyli prostopadle do kierunku nachylenia) należy zwiększyć odległość pomiędzy nitkami do ok. 350 cm.
 • Szerokość rowka to min. 50 cm. W przypadku zwiększenia szerokości rowka do 70 cm, można zredukować grubość warstwy kruszywa z 40 do 30 cm.
 • Długość 1 nitki drenażu: maks. 20 m, min. 6 m.
 • Zalecany spadek drenażu: 0%–1,0% (optymalnie ok. 0,5%). Drenaż należy układać tak, aby głębokość niecki prowadzącej ścieki malała wraz z odległością od studzienki rozdzielczej. Nie wolno podłączać więcej niż jednej nitki drenażu rozsączającego do jednego otworu wylotowego studzienki rozdzielczej.
 • Warstwa filtracyjna pod drenażem powinna być wykonana ze żwiru (optymalnie – płukanego) o uziarnieniu 16–32 mm lub drobnego tłucznia drogowego. Ze względu na ryzyko kolmatacji i słabe przewietrzanie warstwy wyklucza się zastosowanie pospółek czy grubego piasku. Grubość warstwy – min. 40 cm.
 • Warunkiem koniecznym dla prawidłowego oczyszczania ścieków w gruncie pod drenażem jest zapewnienie przewietrzania złoża filtracyjnego poprzez zastosowanie wentylacji wysokiej i wentylacji niskiej.
 • Włazy studzienek muszą być bezwzględnie widoczne i dostępne z powierzchni terenu.
 • Dla gruntu średnio przepuszczalnego (piaski drobne, lessy), zakładając, że szerokość wykopu pod drenaż wynosi średnio 0,5 m, długość drenażu należy przyjmować, stosując zasadę 7,5 m/RLM (równoważna liczba mieszkańców).

Odbiornikiem ścieków oczyszczonych mogą być również wody powierzchniowe płynące: cieki wodne i rowy melioracyjne. Wprowadzanie ścieków do wód powierzchniowych wymaga pełnej procedury wodnoprawnej oraz uzyskania pozwolenia administracyjnego.

Odprowadzanie wód opadowych

Inne pytanie czytelników brzmiało: Czy i kiedy można wodę wyprowadzić na ulicę lub do sąsiada? To kwestia, o której wspomniałem wcześniej. Artykuł 29 Prawa wodnego [4] stanowi: Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich oraz nie może odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

Nasuwa się z tego wniosek, że nie wolno odprowadzać ścieków ani do sąsiada, ani na drogę czy chodnik. Dwie ostatnie możliwości są dopuszczalne po podpisaniu stosownej umowy i uiszczeniu opłaty. Ale działa to również w drugą stronę – na działkę właściciela nie wolno wprowadzać żadnych ścieków opadowych. Można, a wręcz należy, walczyć z bezprawiem i domagać się stosownych odszkodowań. Podlega to jasnym procedurom prawnym. Nie pomoże tłumaczenie, że wystąpił wyjątkowo duży opad deszczu.

Na podstawie obliczeń można stwierdzić, że w razie deszczu nawalnego sam drenaż rozsączający bez odpowiedniej wielkości zbiornika nie wystarczy. Można także rozważyć wykonanie przydomowego oczka wodnego. Jest ono szczególnie korzystne jako przelew i miejsce do poboru wody na cele agrarne.

Oczko wodne

 

   30.01.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szczelność powietrza budynków
 • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl