Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Gospodarowanie wodami opadowymi i ściekami

Ciąg dalszy artykułu...

Rozsączanie wód opadowych

Kolejne pytanie czytelników dotyczyło wymagań dotyczących rozsączania wód deszczowych na terenie działki. Zasady wykonywania drenażu rozsączającego dla ścieków (wód) deszczowych są identyczne jak dla każdego innego rodzaj ścieków. Zasady prawne – jak dla zgłoszenia budowy i eksploatacji instalacji. Natomiast zasady techniczne są następujące:

 • Minimalna odległość drenażu od maksymalnego rocznego poziomu wód gruntowych wynosi 150 cm. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, należy zastosować kopiec filtracyjny (w przypadku gruntu przepuszczalnego) lub odprowadzenie do odbiornika.
 • Głębokość posadowienia drenażu rozsączającego: optymalna to 50–60 cm p.p.t. (pod poziomem terenu); maksymalna głębokość to 80 cm p.p.t., wyjątkowo – 100 cm (głębiej nie funkcjonują mikroorganizmy glebowe, które wymagają odpowiednich warunków tlenowych); minimalna głębokość na Mazurach to 40 cm p.p.t., a na terenach górskich – 45–50 cm p.p.t.
 • Minimalna odległość pomiędzy nitkami drenażu wynosi 150 cm. Przy układaniu drenażu na terenie nachylonym (zawsze równolegle do poziomic, czyli prostopadle do kierunku nachylenia) należy zwiększyć odległość pomiędzy nitkami do ok. 350 cm.
 • Szerokość rowka to min. 50 cm. W przypadku zwiększenia szerokości rowka do 70 cm, można zredukować grubość warstwy kruszywa z 40 do 30 cm.
 • Długość 1 nitki drenażu: maks. 20 m, min. 6 m.
 • Zalecany spadek drenażu: 0%–1,0% (optymalnie ok. 0,5%). Drenaż należy układać tak, aby głębokość niecki prowadzącej ścieki malała wraz z odległością od studzienki rozdzielczej. Nie wolno podłączać więcej niż jednej nitki drenażu rozsączającego do jednego otworu wylotowego studzienki rozdzielczej.
 • Warstwa filtracyjna pod drenażem powinna być wykonana ze żwiru (optymalnie – płukanego) o uziarnieniu 16–32 mm lub drobnego tłucznia drogowego. Ze względu na ryzyko kolmatacji i słabe przewietrzanie warstwy wyklucza się zastosowanie pospółek czy grubego piasku. Grubość warstwy – min. 40 cm.
 • Warunkiem koniecznym dla prawidłowego oczyszczania ścieków w gruncie pod drenażem jest zapewnienie przewietrzania złoża filtracyjnego poprzez zastosowanie wentylacji wysokiej i wentylacji niskiej.
 • Włazy studzienek muszą być bezwzględnie widoczne i dostępne z powierzchni terenu.
 • Dla gruntu średnio przepuszczalnego (piaski drobne, lessy), zakładając, że szerokość wykopu pod drenaż wynosi średnio 0,5 m, długość drenażu należy przyjmować, stosując zasadę 7,5 m/RLM (równoważna liczba mieszkańców).

Odbiornikiem ścieków oczyszczonych mogą być również wody powierzchniowe płynące: cieki wodne i rowy melioracyjne. Wprowadzanie ścieków do wód powierzchniowych wymaga pełnej procedury wodnoprawnej oraz uzyskania pozwolenia administracyjnego.

Odprowadzanie wód opadowych

Inne pytanie czytelników brzmiało: Czy i kiedy można wodę wyprowadzić na ulicę lub do sąsiada? To kwestia, o której wspomniałem wcześniej. Artykuł 29 Prawa wodnego [4] stanowi: Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich oraz nie może odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

Nasuwa się z tego wniosek, że nie wolno odprowadzać ścieków ani do sąsiada, ani na drogę czy chodnik. Dwie ostatnie możliwości są dopuszczalne po podpisaniu stosownej umowy i uiszczeniu opłaty. Ale działa to również w drugą stronę – na działkę właściciela nie wolno wprowadzać żadnych ścieków opadowych. Można, a wręcz należy, walczyć z bezprawiem i domagać się stosownych odszkodowań. Podlega to jasnym procedurom prawnym. Nie pomoże tłumaczenie, że wystąpił wyjątkowo duży opad deszczu.

Na podstawie obliczeń można stwierdzić, że w razie deszczu nawalnego sam drenaż rozsączający bez odpowiedniej wielkości zbiornika nie wystarczy. Można także rozważyć wykonanie przydomowego oczka wodnego. Jest ono szczególnie korzystne jako przelew i miejsce do poboru wody na cele agrarne.

Oczko wodne

 

   30.01.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl