Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Gospodarowanie wodami opadowymi i ściekami

Ciąg dalszy artykułu...

Przykład logicznego postępowania – system Melissa może zostać łatwo dostosowany do potrzeb gospodarstwa domowego i skierowania wód opadowych na cele niewymagające użycia uzdatnionej wody do celów spożywczych – system Kevin (rys. Green Life)

Zgodnie z przepisami przydomowe oczko wodne (lub basen) do 30 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowy do starostwa, a eksploatacji do urzędu gminy. Zalecałbym jednak wstępne konsultacje z dostawcą instalacji. Oczko może oczywiście pełnić rolę rekreacyjno-ozdobną w zgodzie z założeniami zagospodarowania działki. Dopuszczalne oczko przy kształcie koła może mieć 9,55 m średnicy, liczonej na powierzchni lustra wody. Przy innych kształtach powierzchnię należy wyliczyć.

Dodatkowo przy budowie oczka wodnego należy zastosować następujące zasady:

  • Uszczelnienie niecki powinno być wykonane wyłącznie od strony powierzchni wody. Brzegi należy wyłożyć otoczakami albo innym materiałem umożliwiającym rozsączanie nadmiaru wód.
  • Zaleca się wykonanie przelewu awaryjnego w postaci np. płytkiego cieku wykonanego z kamienia.
  • Zaleca się stosowanie oczyszczania wody z uwagi na możliwość pojawienia się glonów. Przy nachyleniu brzegu 45° właściciel uzyskuje zdolność retencjonowania 45 m3 wody deszczowej. Okazuje się, że nawet przy deszczach nawalnych dla działki o pow. 1000 m2, w tym ok. 250 m2 przeliczeniowej powierzchni uszczelnionej, oczko pełni rolę magazynu nadmiaru wód deszczowych. W połączeniu z magazynem i instalacją układ taki wydaje się być najwłaściwszy.

Podsumowanie

Teraz ja pozwolę sobie sformułować pytania: Czy gminy posiadają programy gospodarowania ściekami deszczowymi? Czy mają systemy retencyjne zdolne do przyjęcia deszczu nawalnego? Może warto zacząć porządkować te sprawy.

W Poznaniu w grudniu ub.r. odbyła się konferencja klimatyczna ONZ. Głównym tematem, prócz emisji CO2, był problem niedoboru wody, który grozi nam w najbliższej przyszłości. W przeciwieństwie do przyczyn powstawania efektu cieplarnianego kwestia zasobów wody jest już dawno wyjaśniona. Od nas zależy, jak w nowym roku będziemy z wodą postępowali.

Na zakończenie przytoczę cytat, którym lubię się posługiwać zwłaszcza na sesjach rad gminnych: [...] najpierw należy pojednać człowieka ze stworzeniem, dbając o zachowanie integralnej natury, jej fauny i flory, powietrza i rzek, jej subtelnej równowagi, ograniczonych surowców oraz piękna głoszącego chwałę Stwórcy [...]. Słowa te wypowiedział Jan Paweł II podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w dniu 11 października 1988 r. Dwadzieścia lat temu!

Życzę wszystkim w Nowym Roku mądrych i przemyślanych decyzji, pozytywnie wpływających na egzystencję pokoleń, które są dopiero w planach.

Literatura:

1. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (DzU nr 25 z 2008 r., poz. 150).
2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 137, poz. 984).
3. Traktat akcesyjny podpisany w Atenach w dniu 16 kwietnia 2003 r. (DzU nr 90 z 2004 r., poz. 864).
4. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (DzU nr 115, poz. 1229 ze zm.)
5. www.swigon.pl

   30.01.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl