Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Rynek instalacyjny a korozja mikrobiologiczna

Boryszew
Boryszew

Różne na przestrzeni wieków były sposoby schładzania pomieszczeń i płynów. Najpierw lód i woda, później solanki, aż w końcu środki o których mówi się że to chemia. Taki sam skok nastąpił w technologii urządzeń służących temu celowi. Kiedy nastąpił pierwszy zachwyt wszystkimi możliwymi sposobami dającymi komfort cieplny, zaczęto zwracać uwagę na aspekty użytkowe i bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa dla użytkownika i otaczającego nas środowiska.

Wśród tych środków, które wyeliminowały już prawie wspomniane wyżej media i które jak na razie zajmują jedną z najwyższych półek, są roztwory glikolowe. Glikol, związek o dziwnych właściwościach zmieniających swoje parametry w miarę dodawania wody znalazł uznanie i zaczął dominować wśród urządzeń chłodniczych i grzewczych. Lecz bardzo szybko okazał o się, że praca w niskich temperaturach, ale też przenoszenie tych temperatur przysłoniły użytkownikom oraz konstruktorom i projektantom złe strony takich roztworów.

Pojawiające się mułki, zmiany barwy roztworu czy też dziwne, galaretowate substancje tłumaczono niewłaściwie przygotowaną instalacją lub..... nie zaprzątano sobie tym głowy.

Ergolid, Boryszew

Gdy tymczasem zaprojektowane układy, były dla całego uznania dla ich twórców, przykładem nieznajomości chemii i fizyki. Kłopoty często zaczynały się pojawiać już w chwili napełnienia układu, ale to nie odstraszało projektantów którzy brnęli dalej i urealniali swoje pomysły. My zaprojektujemy, a użytkownik niech się martwi dalej: taka dewiza królowała dość długo, bo zapewne nikt nie zdawał sobie sprawy, że roztwór wodny glikolu to jedno z najlepszych środowisk korodotwórczych.

A korozja, ogólnie znany termin to właściwie hasło zawierające wszystkie jej rodzaje. Chemiczna, naprężeniowa i elektrochemiczna to najczęściej występujące odmiany tej największej zmory instalacji. I kiedy wydawało się że przezwyciężeniem tego problemu jest zastosowanie roztworu z dodatkiem inhibitorów które skutecznie zabezpieczą przed korozją elektrochemiczną i chemiczną, odkryto korozję mikrobiologiczną.

Wszechobecne bakterie powodujące rozkład wszelkich środowisk organicznych i atakujące wszystko co możliwe, zostały dostrzeżone już dość dawno, lecz od niedawna mówi się o ich zgubnym wpływie na instalacje. Mieszczące się pod tym określeniem bakterie, grzyby i pleśnie, mogące się rozwijać w warunkach tlenowych jak i beztlenowych okazały się niezwykle groźne nawet dla odpornych, jak dotychczas sądzono stali nierdzewnych czy też stopów miedziowo-niklowych.

Efekt ich działania lub obecności to powstawanie biofilmu, galaretowato-śluzowatej warstwy na powierzchni zmniejszającej efektywność cieplną instalacji, jak również wykorzystywania po przeróbce podłoża, jako składnika budulcowego i energetycznego bakterii. Ich niewybredność powoduje że niektóre inhibitory korozji są wykorzystywane jako pokarm i budulec.

Ergolid Eko

Powstająca warstwa biofilmu nawet w tej początkowej fazie, kiedy nie ma jeszcze ubocznych efektów działania jego matabolitów jest już problemem. Niewielka jego grubość powoduje zwiększenie tarcia nawet do 10 % oraz znacznie pogarsza współczynnik wymiany cieplnej. Inne problemy wynikające z obecności mikroorganizmów to wspomniana modyfikacja fizyko-chemiczna roztworu i obniżenie jego wartości użytkowych oraz jej destrukcyjne działanie na niektóre tworzywa sztuczne i kauczuki.

Naszkicowana tutaj nietypowa korozja, znana już co prawda od ponad 60 lat, ale dopiero ostatnio zauważana i doceniana jako najbardziej zaskakująca i zdradliwa, stanowi problem, z którym próbuje się walczyć różnymi sposobami. Jednym z najciekawszych wydaje się chyba perspektywa wykorzystania biofilmu jako naturalnej powłoki antykorozyjnej. Zanim to jednak nastąpi, do roztworów krążących w instalacjach dodawane są środki biobójcze tzw. biocydy.

BORYSZEW ERG S.A., będące liderem w produkcji płynu do instalacji chłodniczych,  klimatyzacyjnych, grzewczych i solarnych pod nazwą ERGOLID, wprowadziły kilka lat temu, jako jedne z pierwszych na świecie takie dodatki hamujące rozwój flory bakteryjnej.

Sprawdzone laboratoryjnie w kraju i za granicą, poparte certyfikatami i Złotym Medalem MTP kwalifikują je do najlepszych i najbardziej poszukiwanych obecnie produktów branży instalacyjnej w Polsce. Należy zaznaczyć, że Spółka Akcyjna BORYSZEW ERG produkuje taki płyn w dwóch odmianach: A i EKO, czyli na bazie glikolu etylenowego i propylenowego, co powoduje, że można go używać w każdej gałęzi przemysłu.

Nasze sukcesy zostały zauważone przez konkurencję, która również zaczęła stosować podobne rozwiązania, ale tylko w zakresie inhibitorów organicznych. Problem korozji mikrobiologicznej stawia BORYSZEW ERG S.A. w dalszym ciągu jako producenta tego rodzaju produktu o największym doświadczeniu i rozeznaniu potrzeb oraz problemów instalatorów.

Boryszew ERGOpracował:
Wiesław Chmielewski
www.boryszewerg.com.pl
 
BORYSZEW ERG S.A.
96-500 Sochaczew, ul. 15 Sierpnia 106
tel. 46 863 02 01 wew. 312, 509
faks 46 863 00 96
e-mail: ergolid@boryszewerg.com.pl

 


   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl