RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Ciepłownictwo jest bardzo trudną branżą z powodu interdyscyplinarności. Konieczna jest znajomość (przy najmniej podstaw) wymiany ciepła, hydrauliki, teorii spalania, fizyki budowli, teorii sterowania i wielu, wielu innych. Jest to przyczyna bardzo częstych błędów, gdyż rozwiązanie jakiegoś problemu cząstkowego może powodować znaczne szkody w innym miejscu. Dużą część podstawowego podręcznika z zakresu ciepłownictwa, Kamler [1] poświęcił ciepłowniom. Dotychczas ukazało się kilka książek na temat ciepłowni (np. [2], [3] i [4]). Natomiast specjalną pozycją dotyczącą układów hydraulicznych w ciepłowniach jest książka Żarskiego [5]. Jednak w środowisku zajmującym się pompami nie znalazła ona uznania [6]. 

Wiele artykułów dotyczyło poszczególnych rozwiązań modernizacji układów pompowania w ciepłowniach. Do analizy przedstawianych rozważań konieczne jest, przynajmniej pobieżne, zapoznanie się z tymi publikacjami. Nie należy się kierować rokiem wydania poszczególnych książek i artykułów, gdyż niestety niektóre podstawowe wiadomości są zapominane. Dość często mamy obecnie do czynienia z autorami, który więcej piszą, niż przeczytali.

Dobór pomp odbywa się na podstawie zakresu potrzebnej wydajności i wymaganej wysokości podnoszenia (niezbędnego do pokonania oporów przepływu wody sieciowej w obiegu). Te parametry ustala się na postawie rozwiązań technologicznych zastosowanych w ciepłowniach.

Schemat technologiczny ciepłowni

Podstawowym elementem ciepłowni jest kocioł. Zwykle stosuje się zespoły kotłów złożone z 2 do 4 lub nawet 6 kotłów. Wbrew pozorom dobór wielkości kotła jest bardzo istotnym problemem ze względu na sprawność wytwarzania energii cieplnej w ciepłowni. Liczba pracujących kotłów decyduje o średniej sprawności wytwarzania energii cieplnej.

W ciepłowniach mamy do czynienia z trzema rodzajami potrzeb zastosowania pomp. W klasycznym rozwiązaniu układu hydraulicznego są to pompy:

  1. obiegowe, 
  2. mieszające (podmieszania gorącego),
  3. stabilizujące i uzupełniające (czasami pracujące jako stabilizująco-uzupełniające).

Podstawowe parametry pracy ciepłowni

Konstrukcja oraz wymagania technologiczne narzucają temperaturę wody sieciowej przed kotłem Tpkmin ≥ 70°C. Wynika to z minimalnej dopuszczalnej temperatury spalin. Przy zbyt niskiej temperaturze spalin następuje kondensacja pary wodnej, co w połączeniu z dwutlenkiem siarki powstającym z siarki zawartej w węglu powoduje powstawanie kwasu siarkowego.

Kotły WR (WLM) stanową zdecydowaną większość kotłów pracujących obecnie w ciepłowniach. Kotły płomienicowo-płomieniówkowe występują bardzo rzadko ze względu na dość przestarzałą konstrukcję i znacznie niższą wydajność.

Temperatura wody sieciowej za kotłem może wynosić maksymalnie Tzkmax = 150°C. Dodatkowo istnieje dolne ograniczenie temperatury wody za kotłem: Tzkmin = 110°C ze względu na możliwość odgazowania wody (usunięcie gazów agresywnych zawartych w powietrzu znajdującym się w wodzie). Ostatecznie temperatura wody sieciowej za kotłem powinna wynosić: Tzk = 110–150°C, a przed kotłem nie powinna spadać poniżej Tpk = 70°C. Temperatura Tzk = 150°C jest temperaturą, przy której kocioł osiąga swoją maksymalną moc, czyli parametry kotła Tzk/Tpk = 150/70°C gwarantują maksymalną moc kotła. Jedną z metod uzdatniania wody sieciowej jest jej odgazowanie. Proces ten zwykle przeprowadzany jest metodą termiczną. Temperatura procesu, przy którym następuje odgazowanie, wynosi Togmin = 105°C, ale aby proces odgazowania odbywał się stabilnie, wymagana jest pewna nadwyżka temperatury (w celu pokrycia strat na trasie od kotła do odgazowywacza).

Zgodnie z wykresem regulacyjnym na zasilaniu sieci ciepłowniczej temperatury są inne. Dlatego w układzie ciepłowni muszą być dodatkowe urządzenia, które zapewniają z jednej strony stały przepływ przez kocioł, a z drugiej strony właściwe temperatury przed i za kotłem oraz właściwe temperatury i przepływy do sieci. Sieć ciepłownicza i obieg ciepłowni są zupełnie różnymi obiektami i dlatego ważne jest określenie miejsca instalacji takich urządzeń, aby uzyskać pożądany efekt.

Podmieszanie gorące

Pierwszym układem jest podmieszanie gorące, czyli pompa mieszająca, a dokładnie pompa podmieszania gorącego. W chwilach kiedy temperatura wody sieciowej wracającej z sieci jest niższa niż 70°C, trzeba część wody zza kotła domieszać od wody powracającej z sieci, aby uzyskać jej temperaturę równą lub wyższą od wymaganych 70°C.

Jeżeli system ciepłowniczy wymaga temperatury zasilania rzędu 80°C, to do zasilania sieci upuszcza się pewne ilości chłodnej wody z powrotu sieci, mieszając ją z wodą zasilającą o temperaturze 110°C w takich proporcjach, aby otrzymać wymagane 80°C.

Podmieszanie zimne

Drugim układem jest podmieszanie zimne, którego zadaniem jest otrzymanie temperatury, jaka jest aktualnie wymagana w sieci ciepłowniczej, niższej od temperatury wody za kotłem (przez cały czas temperatura wody za kotłem powinna wynosić co najmniej 110°C, również latem). Aby wszystko mogło właściwie pracować, umieszcza się pompy obiegowe oraz pompy uzupełniająco- stabilizujące tak jak na rysunku 1. Temperatura wody płynącej do sieci ciepłowniczej zmienia się w zakresie Tsz = 130–70°C, natomiast temperatura powrotu wynosi teoretycznie Tsp = 70–40°C.

 

Schemat ciepłowni

Rys. 1. Uproszczony schemat technologiczny ciepłowni


 

W powyższym schemacie uwzględniono już ograniczenie maksymalnej temperatury zasilania na sieci do Tzsmax = 130°C – przez pewien czas przepływ powinien być większy od nominalnego.

Podstawowe obwody regulacji

Prowadzenie ciepłowni polega na rozwiązaniu kilku problemów:

    • sterowania wydajnością pomp podmieszania gorącego,
    • sterownia podmieszaniem zimnym,
    • sterowania pomp obiegowych,
    • sterowania pomp stabilizujących,
    • sterowania pomp uzupełniających,
    • uruchomienia kolejnego kotła.

Do właściwego wyznaczenia parametrów pracy ciepłowni konieczna jest znajomość wykresu regulacyjnego dla sieci oraz zmienności przepływu wody w sieci. Sterowanie mocą kotła po stronie spalania

Regulacja wydajności kotła (po stronie spalania) może się odbywać przez:

  1. Zmianę prędkości rusztu.
  2. Grubość warstwy paliwa.
  3. Ilość powietrza do spalania. 

Ad. 1. Ruszt napędzany jest silnikiem elektrycznym. Zmiana prędkości może odbywać się za pomocą przekładni bezstopniowej, autotransformatora lub przetwornicy częstotliwości. Określona jest maksymalna prędkość posuwu rusztu dla warunków nominalnych (wydajności znamionowej) pracy danego kotła (dobór napędu) i można ją dostosowywać do aktualnych potrzeb, zmieniając prędkość obrotową wałka napędowego rusztu. Nie zawsze spalanie odbywa się na całej długości rusztu. W zależności od potrzeb spalanie odbywa się na długości rusztu. Prędkość przesuwu decyduje o „długości” odcinka ze spalaniem oraz ilości węgla, jaką można spalić w jednostce czasu.

 Ad. 2. Grubość warstwy utrzymywana jest mechanicznie poprzez odpowiednio ustawioną przepustnicę nad rusztem, a tuż pod lejem zasypowym paliwa. Jest to tzw. warstwownica. Niestety, w praktyce zmiana grubości warstwy węgla na ruszcie stosowana jest rzadko. Korzystne jest wykonanie warstwownicy w formie grzebienia. W widoku z przodu przypomina ona grzebień lub piłę, której zęby pozostawiają w warstwie paliwa bruzdy pozwalające na lepszy kontakt paliwa z powietrzem i jego lepsze spalanie.

Ad. 3. Konieczne jest dostosowywanie profilu powietrza do obciążenia kotła. Jeżeli wymagana jest moc kotła, którą można uzyskać, utrzymując płomień na połowie długości rusztu, to profil nadmuchu powietrza jest inny niż w przypadku pełnej mocy kotła.

Są to trzy podstawowe wielkości, za pomocą których można otrzymać potrzebną moc kotła.

Główne błędy eksploatacji ciepłowni

W systemie ciepłowniczym oporność sieci decyduje o sposobie pracy ciepłowni. Często zdarza się, że podmieszanie gorące nie pracuje i wówczas temperatura na wyjściu z kotła jest temperaturą zasilania do sieci, czyli brak jest przez większość sezonu ogrzewczego i latem odgazowania termicznego. Najczęściej przyczyną braku podmieszania gorącego jest zbyt mała wysokość podnoszenia pompy mieszającej w stosunku do wyższych oporów przepływu w kotłach spowodowanych zawyżonym przepływem wody sieciowej.

Standardowo pompa podmieszania gorącego dobierana jest na opory kotła z pewną rezerwą wysokości podnoszenia. Przykładowo, przy nominalnym przepływie wody przez kocioł WR-25, spadek ciśnienia wynosi około ΔPk = 0,25 MPa (ΔHk = 25 m H2O), a przepływ nominalny wody sieciowej wynosi Gk = 312,5 m3/h.

Jeżeli ilość wody sieciowej jest zbyt duża, to zwiększa się również przepływ przez kocioł, wywołując większy spadek ciśnienia w kotłach – wysokość podnoszenia pompy podmieszania gorącego jest zbyt mała. Rozwiązaniem nie jest zwiększenie wysokości podnoszenia pompy przez jej wymianę lub dodanie kolejnej pompy – należy zwiększyć oporność sieci ciepłowniczej przez wykonanie jej regulacji hydraulicznej, wtedy ten układ w ciepłowni sam zacznie pracować poprawnie.

Innym bardzo poważnym błędem jest „prowadzenie” kotłów w taki sposób, aby temperatura wody za kotłami była równa temperaturze wody sieciowej na zasilaniu. Powoduje to brak odgazowania termicznego przez znaczną część sezonu ogrzewczego i latem.

Brak regulacji hydraulicznej skutkujący zawyżeniem przepływu wody sieciowej powoduje jej małe schłodzenie i, co za tym idzie, znaczne zużycie energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych.

Bezkrytycznie obniża się temperatury wody sieciowej na zasilaniu, argumentując to obniżeniem strat ciepła na przesyle i odpornością izolacji z pianki poliuretanowej stosowanej w sieciach ciepłowniczych. Zaprojektowane kiedyś systemy ciepłownicze na temperatury wody sieciowej Tzs/Tps = 150/70°C muszą pracować przy temperaturach np. Tzs n/Tps n = 135/70°C, a nawet Tzsn’/Tpsn’ = 120/70°C. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przepływ wody sieciowej musi wzrosnąć: Gsn = 1,6 Gs, a wysokość podnoszenia pomp: ΔHpn = 2,56 ΔHp! Z ogólnie znanej zależności można wyliczyć wzrost mocy silników elektrycznych do napędu pomp obiegowych:

Wzór 1

   Nie zawsze możliwe jest uzyskanie niezbędnych wówczas ciśnień rozporządzalnych w źródle ciepła.

Nawet znaczna redukcja potrzeb cieplnych w systemach ciepłowniczych nie powoduje takiego obniżenia przepływu wody sieciowej, aby zrównoważyć obniżenie temperatury wody sieciowej na zasilaniu. Ponadto zmiana obciążenia w systemie ciepłowniczym następuje nierównomiernie.

Obciążenie kotłów wodnorurkowych

Kotły wodnorurkowe ze względu na swoją konstrukcję wymagają stałego przepływu wody. Wykres obrazujący zmienność temperatur wody przed i za kotłem w zależności od jego obciążenia przedstawiono na rysunkach 2 i 3. Jak widać, są trzy podstawowe sposoby prowadzenia kotła:

  1. ze stałą temperaturą za kotłem,
  2. ze stałą temperaturą przed kotłem,
  3. ze zmiennymi temperaturami przed i za kotłem.
Temperatury wody

Rys. 2. Temperatury wody przed i za kotłami (Tzk = 150°C = const.)


Źródło: archiwum autora


 

Temperatury wody przed kotłami

Rys. 3. Temperatury wody przed i za kotłami (Tpk = 70°C = const.)


Źródło: archiwum autora

Moc kotła wodnorurkowego, ze względu na stały przepływ, uzależniona jest od różnicy temperatury wody za i przed kotłem.

We wszystkich trzech przypadkach konkretna moc kotła odpowiada takiej samej różnicy temperatur ΔTk. Wykres kończy się temperaturami Tzk/Tpk = 150/70°C, co odpowiada qk = 100% obciążenia kotła i jego maksymalnej mocy. Przez krótki czas kocioł może być przeciążany (ponad qk > 100%), można otrzymywać moce większe niż moc podawana przez producenta jako nominalna.

Na wykres, oprócz temperatur 150°C i 70°C, nanosi się dodatkowy warunek pracy kotła: minimalną temperaturę wody za kotłem Tzkmin = 110°C ze względu na odgazowanie (zgodność ze średnią temperaturą wody za i przed kotłem jest przypadkowa).

Temperatury przed i za kotłem mogą być bardzo różne i teoretycznie można przyjąć różne układy, jak pokazane na wykresie (rys. 4). Przy obciążeniu np. qk = 0,30, temperatury przed i za kotłem mogą być bardzo różne, ale różnica ΔT jest zawsze taka sama (ΔTK = 24,0 K).

rys 4 temperatury wody przed i za kotlami tzk var tpk var

Rys. 4. Temperatury wody przed i za kotłami (Tzk = var.; Tpk = var.)

Dodatkowe ograniczenie minimalnej temperatury przed kotłem na poziomie Tpkmin = 70°C wpływa na sposób postępowania przy konstruowaniu tego wykresu oraz ma bardzo istotny wpływ na wielkość strumieni wody, szczególnie wody podmieszania gorącego.

Przy stałym przepływie przez kocioł do uzyskania odpowiedniej mocy wymagana jest odpowiednia różnica temperatur przed i za kotłem, a utrzymanie takich temperatur przed kotłem i za kotłem kształtuje się według przesłanek projektanta.

Na tak skonstruowane pole zmian temperatur trzeba nałożyć potrzeby technologiczne. Teoretycznie, jeżeli kocioł jest prowadzony bez podmieszania gorącego, oznacza to, że jest prowadzony z temperaturami do sieci ciepłowniczej (takimi jak w sieci), czyli zawyżona jest temperatura wody na powrocie z sieci i można przyjąć, że temperatura przed kotłem jest niższa niż 70°C przez przeważającą część sezonu ogrzewczego.

Na rysunku 5 pokazano hipotetyczny wykres regulacyjny systemu ciepłowniczego, w którym zawyżenie przepływu wody sieciowej wynosi Gsn = 2 · Gs. Przyjęto także, że maksymalna temperatura wody sieciowej na zasilaniu wynosi Tzs = 120°C.

W rzeczywistym systemie ciepłowniczym bez regulacji hydraulicznej możemy się spodziewać parametrów pracy kotłów jak na rysunku 5.

Wykres regulacyjny systemu ciepłowniczego

Rys. 5. Rzeczywisty wykres regulacyjny systemu ciepłowniczego bez właściwej regulacji hydraulicznej

Należy pamiętać, że średnia temperatura w sezonie ogrzewczym waha się od tzewn = +2 do tzewn = +4°C, a najczęściej temperatury zewnętrzne zmieniają się od od tzewn = +2 do tzewn = +10°C. W tym przypadku temperatura za kotłem jest taka, jak w wykresie regulacyjnym. Widać, że temperatury przed i za kotłami są niemal zawsze poza właściwym zakresem.

Na kolejnym wykresie przedstawione są temperatury przed i za kotłem, przy jakich powinien pracować kocioł. Chodzi o to, aby nawet przy małym obciążeniu, np. wynoszącym qk = 30%, temperatura za kotłem wynosiła minimum Tzkmin = 110°C.

 Kocioł typu WR dobrze pracuje przy minimalnym obciążeniu rzędu qk = 30%. Kocioł powinien być tak dobierany, aby jego minimalne obciążenie wynosiło qk = 30%. Można natomiast przeciążyć kotły nawet o 5–10% (qk = 1,05–1,10) .

Temperatura za kotłem powinna być najniższa z możliwych, czyli Tzkmin = 110°C. Przyjmuje się, że temperatura za kotłem utrzymuje się na poziomie Tpk = 110°C, aż do momentu, kiedy temperatura przed kotłem osiągnie wartość Tpk = 70°C.

Ponieważ przepływ jest stały, to schłodzenie wody jest proporcjonalne do obciążenia kotła: przy qk = 100% obciążenia różnica temperatur wynosi:

Wzór

Dla różnicy temperatur: osiąga się obciążenie qk = 50%.

Przy większym niż qk = 50% obciążeniu kotła, temperatura wody przed kotłem będzie utrzymywana stale na poziomie Tpk = 70°C, bo nie może już być niższa.

Natomiast na wyjściu z kotła temperatura będzie podwyższana tak, aby uzyskać odpowiednią moc (różnicę temperatur). Istnieje możliwość zwiększenia o parę procent przepływu i przeciążenia kotła, czyli nie trzeba przekraczać Tzk = 150°C za kotłem dla uzyskania większej mocy.

Temperatura za kotłem ma bardzo istotny wpływ na przepływy w podmieszaniu zimnym i gorącym, temperatura przed kotłem powinna być relatywnie niska. Nie wymaga się stałego utrzymywania temperatury za kotłem na poziomie Tzk = 150°C. Przy tej temperaturze zwiększają się straty np. na odgazowaniu, ponieważ układ sterowania odgazowania jest niesłychanie wrażliwy na drobne zmiany, np. straty na przesyle od rozdzielacza kotła do kolumny odgazowywacza.

Przy tak wysokich temperaturach zasilania (Tzk = 150°C) temperatura zewnętrzna może mieć wpływ na ilość wody potrzebnej do odgazowania oraz straty ciepła do otoczenia. Dla obciążeń niższych od qk < 50% mocy kotła można utrzymać za kotłem temperaturę 110°C. Przy obciążeniu qk = 30% schłodzenie wody jest równe:

Wzór 4

Temperatura wody przed kotłem wynosi więc będzie:

Wzór 5

Czasami ciepłownia dostarcza energię cieplną także w postaci wody technologicznej o stałej temperaturze, np. Tzt = 120°C lub Tzt = 130°C przez cały rok. Wówczas minimalna temperatura za kotłami powinna być równa temperaturze wody sieciowej do technologii. Nie należy wydzielać oddzielnych kotłów do technologii, gdyż to niweczy część zalet systemu ciepłowniczego. Polega to na możliwości wykorzystywania części komunalnej (budynków mieszkalnych) jako „zasobnika” ciepła dla odbiorów technologicznych.

Podstawowe warunki pracy ciepłowni

Ciepłownia, w odróżnieniu od kotłowni, jest źródłem ciepła przesyłanego wysokoparametrową siecią ciepłowniczą do wielu odbiorców [7]. Przez wysokie parametry rozumie się ciśnienia powyżej atmosferycznego i temperatury wody sieciowej na zasilaniu (wyjściu z kotła) powyżej 100°C, czyli takie systemy muszą być zamknięte.

W ciepłowniach stosowane są dwa zasadnicze rodzaje kotłów:

    • płomienicowo-płomieniówkowe,
    • wodnorurkowe.

Rodzaj zastosowanego w ciepłowni kotła lub kotłów ma zasadniczy wpływ na sposób prowadzenia całej ciepłowni oraz sposób sterowania jej pracą, gdyż:

    • Kotły płomienicowo-płomieniówkowe – zmienny przepływ wody przez kotły,
    • Kotły wodnorurkowe (typu La Monta, obecnie WR) – niemal stały przepływ wody przez kotły.

Regulacja wydajności kotła płomienicowo-płomieniówkowego

Sterowanie wydajnością kotła (po stronie wody sieciowej) o takiej konstrukcji może odbywać się poprzez zmianę przepływu przez kocioł; zakres zmian przepływu wody ogrzewanej (sieciowej) jest tu relatywnie duży, np. dla kotłów KR wynosi od gkz = 30% do gkz = 100% przepływu nominalnego.

Temperatury wody kotłowej powinny spełniać następujące warunki:

    • temperatura za kotłami powinna być równa lub wyższa niż potrzebna temperatura wody sieciowej na zasilaniu,
    • temperatura wody za kotłami powinna zapewniać termiczne odgazownie wody sieciowej (praktycznie wyższa niż Tzk = 110°C),
    • temperatura wody przed kotłami powinna być wyższa niż Tpk = 70°C ze względu na niedopuszczenie do zbyt niskiej temperatury spalin (niedopuszczenie do powstawania kwasu siarkowego w kominie).

Powinno się dążyć do tego, aby temperatury wody za kotłami była najniższa z możliwych. Należy zwrócić uwagę na to, że aby uzyskać pełną moc kotła, konieczne jest uzyskanie za kotłem temperatury wody kotłowej Tzkmax = 150°C. Ponadto można zauważyć, że przy minimalnej temperaturze za kotłami (Tzkmin = 110°C) temperatura przed kotłami jest najniższa przy wydajności wynoszącej qk = 50%, a wówczas przepływ wody kotłowej powinien być równy nominalnemu.

 Z analizy pracy kotłów zmiennoprzepływowych (płomienicowo-płomieniówkowych) wynika, że zmianę przepływu wody kotłowej można wykorzystywać w zakresie wydajności kotła od qk = 30% do qk = 50%. Najmniejszy przepływ wody kotłowej występuje przy minimalnym zalecanym obciążeniu równym qkmin = 30% i wynosi gkzmin = 60%.

Na rysunku 7 pokazano najwłaściwsze temperatury wody przed i za kotłami oraz wynikające stąd zmiany przepływu wody kotłowej.

Na rysunku 7 przyjęto następujące oznaczenia:

gks – względny przepływ wody kotłowej w kotłach stałoprzepływowych,

gkz – względny przepływ wody kotłowej w kotłach zmiennoprzepływowych. 

Pozostałe oznaczenia jak na rysunku 1.

rys 7 zaleznosc pomiedzy wymagana pojemnoscia retencyjna a wspolczynnikiem filtracji dla finf 0 1 1

Rys. 7. Zmiany temperatury przed i za kotłami oraz przepływy wody kotłowej


Źródło: archiwum autora

Istotną zaletą kotłów płomienicowo -pło mieniów kowych jest możliwość kompensacji wahań chwilowych potrzeb cieplnych systemu ciepłowniczego przez zmianę przepływu wody kotłowej. Zalecany przebieg temperatur wody przed i za kotłami ma istotne skutki determinujące wielkości strumieni wody w ciepłowni.

Wykres ciśnień piezometrycznych w ciepłowni

Istotnym aspektem eksploatacji ciepłowni oraz wyznaczenia parametrów pracy pomp jest wykres ciśnień piezometrycznych (Ancony). Na podstawie wymagań stawianych przez PN-70/B- 02415 [8] na rysunku 8 przedstawiono zalecany wykres ciśnień piezometrycznych w klasycznej ciepłowni wodnej (rys. 1).

Na wykresie posłużono się oznaczeniami ciśnień (P, Pa), ale znacznie wygodniej jest posługiwać się wysokością ciśnienia (H, m H2O). Znacznie ułatwia to kontrolę warunków pracy całego systemu ciepłowniczego, a zwłaszcza wpływu rzędnych geodezyjnych i wysokości budynków na kształtowanie ciśnień w różnych jego punktach.

rys 8 wykres cisnien piezometrycznych w cieplowni

Rys. 8. Wykres ciśnień piezometrycznych w ciepłowni

Należy zauważyć, że sposób ustalenia ciśnienia stabilizacji (PST) wynika z warunków utrzymywania odpowiednich ciśnień w sieci ciepłowniczej. Jest to wynik odrębnej analizy, która wymaga osobnego opisu. Tutaj należy tylko podkreślić konieczność utrzymywania stałego ciśnienia średniego w systemie ciepłowniczym.

Wynika to z dużego zakresu zmian przepływu wody sieciowej w sezonie ogrzewczym, który powoduje zmianę ciśnień (w drugiej potędze) w sieci ciepłowniczej. Często pomijanym warunkiem pracy sieci ciepłowniczej jest konieczność zachowania odpowiedniej stateczności hydraulicznej (Ah). Ten wskaźnik powinien być większy niż Ah > 0,5 i jest definiowany jako:

Wzór 2

 Warunek ten pozwala na uodpornienie sieci ciepłowniczej na rozregulowanie powodowane przez wahania ilości wody potrzebnej w poszczególnych węzłach ciepłowniczych. Ważne jest, aby spadek ciśnienia w sieci ciepłowniczej był odpowiednio mały, czyli najniższe ciśnienie dyspozycyjne w węźle ciepłowniczym nie może być mniejsze niż:

Wzór 3

 Do utrzymywania ciśnienia stabilizacji (PST) wykorzystuje się „przewód modelowy” znajdujący się na obejściu pomp obiegowych. Za pomocą właściwego dławienia na zaworach regulacyjnych ręcznych, które znajdują się przed i za punktem pomiaru ciśnienia stabilizacji (PST) w „przewodzie modelowym”.

Wysokość podnoszenia pomp mieszających (Pm) podmieszania gorącego musi być odpowiednio wyższa od oporów kotłów (dodatkowymi stratami ciśnienia, np. zaworu regulacyjnego podmieszania gorącego). W przypadku kotłów stałoprzepływowych spadek ciśnienia na kotłach jest praktycznie stały.

W przypadku kotłów płomienicowo-płomieniówkowych określony zakres zmian przepływu wynosi gkzmin = 60% do gkzmax = 100%. Odpowiada to zmianom strat ciśnienia na kotłach, które wynoszą Δpkzmin = 0,36 do Δpkzmax = 1,00. Opory kotłów tego typu są relatywnie niskie, szacuje się je na ΔPkz = 20–40 kPa (ΔHkz = 2–4 m H2O). Znacznie większe spadki ciśnień występują w kotłach stałoprzepływowych (np. WR-2,5– WR-46), które wynoszą ΔPks = 90–300 kPa (ΔHks = 9–30 m H2O).

Ciśnienie na ssaniu (Pss) pomp obiegowych (PO) powinno być wyższe niż Pss > 100 kPa (Hss > 10 m H2O)

Również z wykresu ciśnień piezometrycznych można wyznaczyć spadek ciśnienia na układzie regulacji podmieszania zimnego.

W roku 1991 norma [8] została znowelizowana [9]. Zasadnicza zmiana, w kontekście powyższych analiz, polega na zmianie włączenia przewodu modelowego. Wyższe ciśnienie przewodu modelowego jest umieszczone w przewodzie zasilającym sieć ciepłowniczą.

Podsumowanie

Parametry pracy pomp w ciepłowniach zależą od koniecznych warunkach dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy brać pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowe) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. O przepływach wody w ciepłowni decydują przyjęte jej temperatury przed i za kotłami. Zaproponowano najniższe temperatury za kotłami gwarantujące odgazowanie termiczne wody sieciowej.

Literatura

  1.  Kamler W., „Ciepłownictwo”, PWN, Warszawa 1979.
  2. Mizielińska K., „Centrale cieplne”, Wyd. Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1986.
  3. Mizielińska K, Rubik M., „Źródła ciepła. Ciepłownictwo – Poradnik”, Fundacja Rozwoju Ciepłownictwa UNIA CIEPŁOWNICTWA, Warszawa 1994.
  4. Mizielińska K., Olszak J., „Gazowe i olejowe źródła ciepła małej mocy”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2005.
  5. Żarski K., „Obiegi wodne i parowe w ciepłowniach”, Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2000.
  6. Butros S., „W kotłowniach nic o pompach”, „Pompy Pompownie” nr 8/2000, s. 41.
  7. PN-90/B-01421 Ciepłownictwo. Terminologia, PKNMiJ, Warszawa 1990.
  8. PN-70/B-02415 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie wodnych zamkniętych systemów ciepłowniczych. Wymagania, PKN, Warszawa 1970.
  9. PN-91/B-02415 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie wodnych zamkniętych systemów ciepłowniczych. Wymagania, PKNMiJ, Warszawa 1991.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Tomek Tomek, 19.03.2017r., 21:35:09 Czy w klasycznym rozwiązaniu układu hydraulicznego nie stosuje się pompy zimnego podmieszania? 6 akapit oraz 1 schemat. A jeżeli się stosuje to powinna być przed zaworem regulacyjnym zimnego podmieszania?

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.