Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie płaszczyznowe - błędy w projektowaniu i wykonawstwie

Ogrzewanie płaszczyznowe
Ogrzewanie płaszczyznowe
Luxbud

Instalacje ogrzewania płaszczyznowego stają się coraz popularniejsze. Wpływ na to ma m.in. możliwość zasilania ich nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia pozwala bowiem na zasilanie instalacji czynnikami o niższej temperaturze od tradycyjnych systemów c.o. Ponadto oszczędności w wydatkach na ogrzewanie można uzyskać także dzięki temu, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym osiąga się wrażenie komfortu cieplnego przy temperaturze niżej o 2°C, a to z kolei wpływa na mniejsze straty ciepła przez przegrody i wentylację.

Wzrost popularności stosowania ogrzewania płaszczyznowego (tak powinno się ono nazywać, ponieważ coraz częściej rurki lub kable układane są w przegrodach pionowych, czyli nie w podłodze) nie powoduje, że wiedza na temat jego projektowania (zwykle robi się je bez projektu), wykonawstwa i późniejszej eksploatacji jest większa.

Czasami odnoszę wrażenie, że wraz ze zwiększeniem się liczby takich instalacji, liczba błędów, o których słychać, stale rośnie. Co jest tego przyczyną? Myślę, że przede wszystkim przekonanie, iż takie ogrzewanie można bardzo łatwo wykonać, i dlatego zabierają się za to osoby nieposiadające nawet podstawowej wiedzy o wymianie ciepła i zasadach jego transportowania. Już na etapie przyjmowania mocy ogrzewania płaszczyznowego popełniane są podstawowe błędy, których późniejsze usunięcie nie jest możliwe bez poważnych robót budowlanych. Ale do rzeczy.

Nieprawidłowy dobór mocy urządzenia

Popełniane błędy można pogrupować, więc zacznijmy od wspomnianych już założeń początkowych, czyli doboru mocy urządzeń grzejnych. Osoby decydujące się na ogrzewanie podłogowe elektryczne bardzo często popełniają błąd przy przyjmowaniu mocy takiego ogrzewania. Zapominają, że straty ciepła w pomieszczeniu nie zależą od jego pochodzenia – z energii elektrycznej czy innego źródła. Straty ciepła, a przez to potrzebną moc ogrzewania, należy policzyć i nie przyjmować wielkości ustalanych wskaźnikowo przez sprzedawcę systemu.

W ogrzewaniach podłogowych wodnych te błędy zdarzają się rzadziej, bo najczęściej ogrzewanie połączone jest z ogrzewaniem grzejnikowym i taka instalacja powinna być dokładnie policzona, co na szczęście dzieje się coraz częściej. Jak bardzo można się pomylić, przyjmując dane według informacji niektórych producentów, obrazuje poniższy przykład.

Dowiedz się, jaki jest wpływ ogrzewania podłogowego na jakość powietrza w pomieszczeniu »

Aby ustalić potrzebną wielkość grzejników, możemy posłużyć się informacjami wynikającymi z wcześniej sporządzonych projektów. Informacje te dotyczą potrzebnej mocy grzejnej odniesionej do 1 m2 powierzchni domu. Podane wielkości są tylko orientacyjne, bo już wykonanie izolacji cieplnej (styropian lub wełna mineralna o grubości 40 mm) może bardzo obniżyć zapotrzebowanie na ciepło. Te orientacyjne dane, zaczerpnięte z przykładów podawanych w literaturze fachowej, to:

  • stare budynki, bez izolacji termicznej, z pustką powietrzną w ścianach zewnętrznych, z tzw. oknami zespolonymi – moc potrzebna to 130–150 W/m2;
  • budynki jw., ale z nowymi oknami – to ok. 100–130 W/m2;
  • ściany zewnętrzne z cegły z izolacją cieplną 40–60 mm – to 80–100 W/m2;
  • ściany z cegły dziurawki (pustak Max) i 80–100 mm izolacji – to 60–80 W/m2.

A co sugerują niektórzy producenci kabli grzejnych? Dla łazienki (pomieszczenia wewnętrznego) proponuje się 60–80 W/m2, a dla innych pomieszczeń, takich jak salon czy korytarz, podawane jest 80–120 W/m2. Proszę porównać te wielkości z podanymi wyżej, sądzę, że jest się nad czym zastanowić.

Układanie przewodów grzejnika podłogowego

Gdy przy zastosowaniu kabli lub mat grzejnych przyjmie się zbyt dużą moc ogrzewania, skutkuje to tym, że więcej kabla niż potrzeba zostanie zamontowane w podłodze. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego wiąże się to nie tylko z niepotrzebnie większą długością rur, ale także z przepływem i temperaturą (wychłodzeniem) wody grzejnej.

Dowiedz się, jakie są systemy ogrzewania płaszczyznowego dostępne na rynku »

Zbyt duża moc pętli grzejnej (ogrzewanie takie najczęściej składa się nie z jednej, a z paru pętli) powoduje, że podłączone do pętli termostaty blokują przepływ wody w innych pętlach. Skutek? Ogrzewanie podłogowe pracuje tylko w części pomieszczenia i rozkład temperatur w nim jest nieprawidłowy. Sądząc po liczbie pytań, jakie otrzymuję w tej sprawie, przypadki takie są częste, bo zrozpaczeni użytkownicy pytają, dlaczego tylko część podłogi jest ciepła i co zrobić, aby to zmienić.

Widok skrzynki z rozdzielaczami

   30.01.2009

Komentarze

(3)
pawelpiwowarczyk | 25.06.2012, 11:19
Dzień dobry,
jestem inwestorem indywidualnym. Przygotowuję się do wykonania ogrzewania. Regularnie dokształcam się poprzez m.in. Państwa stronę, ponieważ chciałbym przedstawić instalatorowi gotową koncepcję.

Wszędzie, w kontekście obniżenia temperatury podłogówki, pisze się o zaworach mieszających termostatycznych, a mnie wydaje się, że taki zawór w instalacji sterowanej pogodowo zupełnie nie zda egzaminu.

Czy, przy instalacji mieszanej: grzejniki + podłogówka, sterowanej pogodowo, do obniżenia temperatury wody w instalacji podłogowej można stosować zawory mieszające o stałej proporcji mieszania? Czy do prawidłowej pracy będzie wymagany siłownik regulujący proporcję mieszania, czy wystarczy stała nastawa?
JK | 25.06.2012, 15:01
Szanowny Panie!
W swoim pytaniu poruszył pan 2 różne problemy.
1.Sterowanie podłogówką, gdy jest tylko tak, bez grzejników 2.Regulacja c.o. przez regulator pogodowy.
W pierwszym przypadku wystarcza termostat pokojowy, oddziaływający na zawór dławiący przepływ przez wężownice. Temperaturę, jaka dochodzi do zaworu dławiącego "ustala" kocioł.
W drugim przypadku krzywa grzania podłogówki (zależność temperatury zasilania id temperatury zewnętrznej)i może się zdarzyć, że podłączona do takiej instalacji c.o. podłogówka dostania za wysoką temperaturę. Aby tego uniknąć stosuje się zawory mieszające, tak ustawione, aby podłogówka zawsze miała odpowiednią temperaturę wody.
Niektóre firmy oferują urządzenia do podłączenia podłogówki bez zaworu mieszającego. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale możliwe do zastosowania Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie rozwiązanie jest dla pana najlepsze, muszę znać trochę więcej danych o wzajemnym stosunku instalacja grzejnikowa do podłogówki (moce jednej i drugiej instalacji )
JK
JK | 25.06.2012, 21:45
Proszę uważnie przeczytać artykuł z 1-2.2009 RI. Oprócz mocy cieplnych bardzo dużąrolę odgrywa prawidłowy rozdział wody grzejnej. Grzejniki mają ten opór mniejszy niż podłogówka. Z rysunku domu widać, że jest możliwe na rozgraniczenie (osobna gałąź) grzejników od wężownic podłogówki. Dodanie drugiej pompy na podłogówce przy podanych przez pana parametrach obliczeniowych powinno rozwiązać problem.
Proszę popatrzeć w wyniki obliczeń komputerowych na rozkład ciśnień. Być może pompa dobrana do oporu podłogówki, a na grzejniki jest silnie dławiona. Szkoda energii.
Proszę podać wyniki obliczeń ciśnienia dyspozycyjnego.
Gdy przyjął pan zasilenie 55oC dla grzejników to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo przekroczenia granicznej temperatury dla podłogówki (patrz artykuł).
Po podaniu ciśnień, coś wymyślimy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowany do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Energooszczędne źródła ciepła - jak je pozyskać  »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl