Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ogrzewanie płaszczyznowe - błędy w projektowaniu i wykonawstwie

Ciąg dalszy artykułu...

Regulacja przepływów

Przejdźmy do omówienia innego, bardzo poważnego błędu, który można spotkać w wykonanych już instalacjach centralnego ogrzewania z ogrzewaniem podłogowym pełnym lub tylko częściowym. Chodzi o nieprawidłowe wyregulowanie przepływów (kwestia ta dotyczy oczywiście wyłącznie ogrzewania wodnego).

Każda instalacja wodna c.o. powinna być uprzednio obliczona i na tej podstawie wszystkie elementy grzejne (grzejniki, pętle grzejne ogrzewania podłogowego) powinny być tak ustawione (nastawy wstępne), aby otrzymywały tylko tyle wody, ile wynika z bilansu cieplnego takiego elementu, czyli przepływu i wychłodzenia wody. Na co możemy trafić w instalacjach wykonanych bez projektu?

W znanych mi instalacjach łączono ze sobą ogrzewanie podłogowe z grzejnikami bez udziału mieszacza. Włączenie ogrzewania podłogowego do instalacji wykonywano jako włączenie bezpośrednio do powrotu (aby obniżyć temperaturę zasilania rur grzejnych), kolektory pętli grzejnych łączono bezpośrednio z kotłem, a także za pomocą specjalnych układów, jak np. UNIBOX firmy Oventrop pozwalających na łączenie ogrzewania podłogowego bez mieszacza (takiego połączenia nie można traktować jako błędu, jeżeli w obliczeniach hydraulicznych całej instalacji zostało to uwzględnione).

Zobacz, błędy popełnione przy połączeniu podłogówki z grzejnikami »

Ogrzewanie podłogowe wodne to jedna lub więcej pętli grzejnych połączonych z instalacją przez rozdzielacz zasilający i powrotny. Jeżeli na każdej pętli umieszczono elementy regulacyjne pozwalające na dławienie przepływu, to później można je wykorzystać przy próbach wyregulowania całej instalacji; jeżeli nie – sprawa bardzo się komplikuje.

Każdy element grzejny umieszczony w instalacji ma swój optymalny opór przepływu (strata ciśnienia potrzebna na dostarczenie określonej ilości wody, a szybkość przepływu wody zapewnia założone jej wychłodzenie) i powinien być w obliczeniach uwzględniony. Grzejnik ma inny opór niż pętla grzejna. Także pętla grzejna o długości np. 150 m ma ten opór dużo większy niż pętla długości 20 m.

Jeżeli grzejnik znajdujący się bardzo blisko pompy obiegowej nie będzie miał możliwości wstępnego przydławienia, przepuści więcej wody, niż powinien. Mniejsze niż założone wychłodzenie wody w grzejniku powoduje, że średnia temperatura grzejnika będzie wyższa, zwiększając w ten sposób jego moc cieplną. W takiej sytuacji, jeżeli na końcu instalacji mamy grzejnik (odbiornik) o dużej mocy, nie otrzyma on potrzebnej mu ilości wody, co skutkuje niedogrzaniem pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe nie powinno mieć temperatury wyższej niż 52°C (ja jestem zwolennikiem „starej szkoły”, która przyjmuje 42°C jako temperaturę maksymalną). Jeżeli instalacja jest zaprojektowana na parametry 70/55/20°C, to przy temperaturze na zewnątrz –20°C na zasileniu powinniśmy mieć +70°C. Jak zabezpieczyć ogrzewanie podłogowe przed taką temperaturą? Wzrost temperatury ponad dopuszczalną może spowodować pękanie podłogi.

Ogrzewanie sufitowe z rur kapilarnych BioClina

Błędy wykonawcze

Przy wykonawstwie ogrzewania podłogowego możliwe są najrozmaitsze błędy wykonawcze związane z podłożem (nieprawidłowa izolacja), dylatacjami, rodzajem przykrycia (jastrych) i podłogą.

Podłoże – za cienka izolacja lub zastosowanie styropianu o zbyt małej wytrzymałości. Wynik? Zbyt duże straty ciepła „w dół”. Zbyt miękki styropian to groźba zapadania się podłogi.

Dylatacje – nieprawidłowo wykonana dylatacja brzegowa. Górna krawędź taśmy brzegowej musi sięgać ponad poziom wykończonej podłogi. Taśmy nie może zabraknąć nawet na minimalnym odcinku obwodu pomieszczenia. Nie może być ona naciągnięta w miejscach wypukłych narożników, bo na pewno pęknie podczas wylewania jastrychu. Dylatacje między płytami grzewczymi to konieczność podziału powierzchni dużych i pomieszczeń skomplikowanych w kształcie na mniejsze pola. Brak dylatacji lub wykonanie jej tylko w warstwie posadzki oznacza nieuniknione rysy, które po prostu zniszczą podłogę.

Podłoga – w zależności od rodzaju podłogi błędy mogą polegać na zbyt małych fugach (duże płyty terakoty zachowują się inaczej niż małe), niewłaściwych fugach (nieodpornych na zmiany temperatury) lub wykonaniu podłogi z paneli albo desek, których producenci nie dopuszczają układania nad ogrzewaniem podłogowym.

   30.01.2009

Komentarze

(3)
pawelpiwowarczyk | 25.06.2012, 11:19
Dzień dobry,
jestem inwestorem indywidualnym. Przygotowuję się do wykonania ogrzewania. Regularnie dokształcam się poprzez m.in. Państwa stronę, ponieważ chciałbym przedstawić instalatorowi gotową koncepcję.

Wszędzie, w kontekście obniżenia temperatury podłogówki, pisze się o zaworach mieszających termostatycznych, a mnie wydaje się, że taki zawór w instalacji sterowanej pogodowo zupełnie nie zda egzaminu.

Czy, przy instalacji mieszanej: grzejniki + podłogówka, sterowanej pogodowo, do obniżenia temperatury wody w instalacji podłogowej można stosować zawory mieszające o stałej proporcji mieszania? Czy do prawidłowej pracy będzie wymagany siłownik regulujący proporcję mieszania, czy wystarczy stała nastawa?
JK | 25.06.2012, 15:01
Szanowny Panie!
W swoim pytaniu poruszył pan 2 różne problemy.
1.Sterowanie podłogówką, gdy jest tylko tak, bez grzejników 2.Regulacja c.o. przez regulator pogodowy.
W pierwszym przypadku wystarcza termostat pokojowy, oddziaływający na zawór dławiący przepływ przez wężownice. Temperaturę, jaka dochodzi do zaworu dławiącego "ustala" kocioł.
W drugim przypadku krzywa grzania podłogówki (zależność temperatury zasilania id temperatury zewnętrznej)i może się zdarzyć, że podłączona do takiej instalacji c.o. podłogówka dostania za wysoką temperaturę. Aby tego uniknąć stosuje się zawory mieszające, tak ustawione, aby podłogówka zawsze miała odpowiednią temperaturę wody.
Niektóre firmy oferują urządzenia do podłączenia podłogówki bez zaworu mieszającego. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale możliwe do zastosowania Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie rozwiązanie jest dla pana najlepsze, muszę znać trochę więcej danych o wzajemnym stosunku instalacja grzejnikowa do podłogówki (moce jednej i drugiej instalacji )
JK
JK | 25.06.2012, 21:45
Proszę uważnie przeczytać artykuł z 1-2.2009 RI. Oprócz mocy cieplnych bardzo dużąrolę odgrywa prawidłowy rozdział wody grzejnej. Grzejniki mają ten opór mniejszy niż podłogówka. Z rysunku domu widać, że jest możliwe na rozgraniczenie (osobna gałąź) grzejników od wężownic podłogówki. Dodanie drugiej pompy na podłogówce przy podanych przez pana parametrach obliczeniowych powinno rozwiązać problem.
Proszę popatrzeć w wyniki obliczeń komputerowych na rozkład ciśnień. Być może pompa dobrana do oporu podłogówki, a na grzejniki jest silnie dławiona. Szkoda energii.
Proszę podać wyniki obliczeń ciśnienia dyspozycyjnego.
Gdy przyjął pan zasilenie 55oC dla grzejników to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo przekroczenia granicznej temperatury dla podłogówki (patrz artykuł).
Po podaniu ciśnień, coś wymyślimy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl