• NOWOŚĆ wydawnicza: "Instalacje fotowoltaiczne"

Polecane artykuły

NOWOŚĆ wydawnicza: "Instalacje fotowoltaiczne"

20.07.2021
1
Książka adresowana jest do świadomych inwestorów, monterów i handlowców, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi. Poszczególne rozdziały prowadzą czytelnika od doboru i wyboru optymalnych modułów fotowoltaicznych, przez...
Czytaj całość

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Dotychczasowe przepisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji z 1998 roku, które przez ostatnie 10 lat były podstawą realizacji termomodernizacji budynków przy korzystaniu z pomocy państwa, zostają zastąpione przez nową ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która wejdzie w życie w marcu 2009 roku. Ustawa zmienia dotychczasowe zasady pomocy na cele termomodernizacji, a ponadto wprowadza system pomocy państwa wspierający pewną grupę przedsięwzięć remontowych. W Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce istniejącego Funduszu Termomodernizacji zostaje utworzony Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Ustawa nie ustala, jaka część rocznych środków Funduszu może być wykorzystana na termomodernizację, a jaka na remonty. Więcej na str. 41 Rynku Instalacyjnego 1-2/2009 - dostępne na e-czytelnia.eu

Zmiany we wspieraniu termomodernizacji

Tak jak dotychczas, pomoc państwa udzielana jest w formie premii termomodernizacyjnej, wykorzystywanej na spłatę części zaciągniętego i wykorzystanego kredytu. Zmianie ulegają warunki przyznawania premii i określania jej wielkości.

1. Nie obowiązują dotychczasowe warunki ograniczające wielkość kredytu do 80% kosztów przedsięwzięcia, a także 10 lat jako maksymalny czas spłaty kredytu. Nie obowiązuje także warunek badania możliwości spłaty rat kredytowych z uzyskanych oszczędności. Oznacza to, że udział kredytu w całości kosztów jak i okres spłaty pozostawia się do negocjacji pomiędzy inwestorem a bankiem kredytującym. Istnieje więc możliwość zaciągnięcia kredytu nawet na 100% kosztów, czyli wkład własny na początku inwestycji może być zerowy. Obowiązuje nowa zasada, że niedopuszczalne jest łączenie kredytu udzielanego w trybie ustawy i wsparcia środkami z budżetu UE.

2. Zamiast dotychczasowej wysokości premii jako 25% kredytu obowiązują następujące zasady. Premia stanowi 20% kredytu, ale jednocześnie musi spełniać dwa dodatkowe warunki:

  • nie może wynosić więcej niż 16% kosztów całkowitych przedsięwzięcia.
  • nie może wynosić więcej niż przewidywana wartość dwuletnich oszczędności ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

3. Wymagane są dotychczasowe minimalne wielkości procentowe zmniejszenia rocznego zapotrzebowania energii, z drobną zmianą określającą, że zmniejszenie zapotrzebowania energii o 15% dotyczy budynków, w których po 1984 r. przeprowadzono modernizację systemu grzewczego. Poprzednio warunek ten dotyczył budynków, w których przeprowadzono modernizację systemu grzewczego w latach 1985-2001.

Przyjęcie w nowej ustawie niższego procentu premii termomodernizacyjnej niż w ustawie dotychczasowej (20% zamiast 25%) nie oznacza jednoznacznie obniżenia poziomu wsparcia przedsięwzięć, gdyż istotną rolę odgrywają warunki dodatkowe, które w wielu przypadkach decydują o wysokości premii. Ponadto według dotychczasowych przepisów w przypadku ograniczenia wysokości premii (ze względu na warunek spłaty z oszczędności) jednocześnie musiał być powiększony powyżej 20% wkład własny inwestora.

Według danych BGK z okresu 10 lat taka sytuacja występowała bardzo często. Średnia wykorzystana premia stanowiła około 70% kosztów przedsięwzięć, czyli wkład własny wynosił średnio 30%, a wiec znacznie powyżej teoretycznie możliwych 20%, co wskazuje, że dotychczasowy dodatkowy warunek ograniczający wysokość premii był w większości przypadków decydujący.

Wydaje się, że obecnie o wysokości premii najczęściej decydować będzie warunek podstawowy 20% kredytu lub 16% pełnych kosztów, gdyż warunek nieprzekroczenia dwuletnich oszczędności przy rosnących cenach energii będzie najczęściej zachowany.

Pomimo ustalenia premii jako niższego procentu kredytu nie jest oczywiste, czy korzystniejsze jest finansowania w trybie dotychczasowej ustawy, czy też według nowych przepisów. Okazuje się bowiem, że w jednych przypadkach korzystniejsze dla inwestorów są dotychczasowe, a w innych przypadkach nowe warunki.

Jeżeli bowiem dotychczas średni kredyt stanowił 70% kosztów, to premia w wysokości 25% kredytu stanowiła 0,70×0,25 = 17,5% w stosunku do całkowitego kosztu. Obecnie może to być 16%, a więc o 1,5% mniej, ale inwestor może rozpocząć termomodernizację całkowicie w oparciu o kredyt, a ponadto może zaciągnąć kredyt na okres ponad 10 lat, obniżając w ten sposób wysokość spłacanych rat kredytowych.

Nowa ustawa podtrzymuje rodzaje obiektów, których dotyczy. Nie zmienia się także rola BGK i banków kredytujących oraz procedura składania i oceny wniosków o przyznanie premii.
Audyt termomodernizacyjny jest w dalszym ciągu podstawą przyznania premii. Jego ogólny układ i zawartość jest podobna do audytu dotychczas opracowywanego. Zmieni się ten fragment audytu, w którym rozpatruje się i ocenia warianty, gdyż zmieniają się warunki dotyczące określenia wysokości premii. Ponadto jako wstępną dyspozycję dla autora audytu inwestor powinien określić nie tylko maksymalną możliwą wysokość wkładu własnego, ale także planowany procent udziału kredytu w koszcie przedsięwzięcia.

W nowym audycie zmieni się także metodyka obliczania sezonowego zapotrzebowania energii na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody, obecnie metodyka ta ma być identyczna z obowiązującą przy sporządzaniu świadectwa energetycznego budynku.

   02.02.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl