Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Emisja CO2 - czy to rzeczywisty problem?

Znak zapytania w tytule artykułu ma zwrócić uwagę na problem, który rzadko przebija się do świadomości odbiorców w środkach masowego przekazu. Chodzi o emisję dwutlenku węgla i jej wpływ na ocieplenie klimatu, ale z punktu widzenia przeciwników tej teorii. Czy rzeczywiście wpływ emisji CO2 na nasz klimat jest katastrofalny?

Duński ekonomista i ekolog Bjorn Lomborg [3] już w 2001 r. zwracał uwagę na fakt, że ekolodzy wybiórczo prezentują wyniki swych badań i wymuszają w ten sposób działania polityczne, które nie zawsze są najbardziej efektywne dla rozwoju ludzkości. Jeden dolar zainwestowany w ochronę zdrowia może być spożytkowany z różnym skutkiem. Przykładowo: jeśli przyjąć a priori, że za przyczyną wzrostu emisji CO2 następuje ocieplenie na naszym globie i w efekcie występuje wzrost liczby chorych na malarię, to wyliczono, że dolary, które przeznaczono by bezpośrednio na produkcję i rozdział nowych leków przeciw malarii, mogą dać 35 tysięcy razy większy efekt, niż przeznaczone na walkę z ociepleniem poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Idąc tym tropem, Lomborg zaprosił ekonomistów z całego świata (a było ich ok. 50, w tym 5 noblistów), by sporządzili listę problemów najbardziej niepokojących ludzkość, na które warto wydać, w sposób najbardziej efektywny, 75 mld dolarów w ciągu najbliższych 4 lat. Wyniki przedstawił w publikacji z końca 2007 r. [2].

Zaproszeni ekonomiści określili 23 istotne problemy, wśród których znalazły się m.in. zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza, pochodzące zwłaszcza ze spalania brudnego paliwa (z tych powodów umiera rocznie ok. 15 mln ludzi), skutki wylesienia, brak dostępu do zdrowej wody, ale także inne przyczyny, takie jak bariery handlowe i niestabilność rynków finansowych.

Na pierwszym miejscu w rankingu potrzeb znalazły się niezbędne dodatki witaminowe dla dzieci (witamina A, cynk), na trzecim miejscu – jodowanie soli. Ale na drugim – liberalizacja handlu, która mogłaby spowodować wzrost gospodarczy rzędu 3 bilionów dolarów rocznie, z czego aż 2,5 biliona trafiłoby do krajów rozwijających się. W tej skali rozważań zagadnienia globalnego ocieplenia znalazły się dopiero na 14. miejscu.

Konsekwencje przewidywanych wzrostów kosztów energii w UE

Po 2013 roku stopniowo likwidowane będą tzw. darmowe emisje CO2, przyznawane poszczególnym krajom. O uprawnienia do emisji trzeba będzie walczyć na aukcjach. Już dziś 1 tona emisji kosztuje na wolnym rynku ok. 28 euro, a przewidywania mówią o dalszym wzroście ceny – nawet do 40 euro za tonę w br. Od 2013 roku emisja będzie z pewnością jeszcze droższa. Ekonomiści wyliczyli, że wolny rynek emisji CO2 spowoduje podniesienie ceny energii w Unii średnio o 26%, ale w Polsce – aż o 68%. Skąd taki wzrost kosztów energii w Polsce?

Według Eurostatu udział węgla w polskiej elektroenergetyce stanowi 92,5% (z państw UE tylko Estonia ma nieco większy udział). Równocześnie – a właściwie z tych powodów – cechuje nasz kraj ekstremalna emisja zanieczyszczeń w tym sektorze, stanowiąca 1 tonę CO2 na megawatogodzinę (MWh). Tymczasem średnia europejska wynosi 400 kg, a w tzw. starych krajach Unii – tylko 380 kg CO2 na megawatogodzinę.

Przewiduje się, że kara za emisję bez uprawnień przewyższać będzie 100 euro za tonę CO2, a do tego dochodzić będzie jeszcze obowiązek zakupu tych uprawnień na wolnym rynku. Nie trzeba wyjaśniać, jak pogrążyłoby to polską gospodarkę, opartą praktycznie na węglu.

Wzrost ceny energii w kraju średnio rozwiniętym, jakim jest Polska, powoduje znaczny wzrost kosztów produkcji wszystkich wyrobów, a zatem także spadek konkurencyjności, co najmniej na rynkach europejskich. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że Polska zużywa bardzo dużo energii na jednostkę dochodu narodowego. Za wzrostem cen energii następuje z reguły presja inflacyjna wszystkich pracowników, zatem i praca stanie się droższa. To z kolei zachęci (zmusi) inwestorów do przenoszenia zakładów pracy do krajów o niższych kosztach siły roboczej i w efekcie doprowadzi co najmniej do stagnacji naszej gospodarki.

W tej sytuacji jedynym zbawieniem byłaby szybka budowa elektrowni jądrowych, przez świat dziś już jednoznacznie uznawanych za prawie całkowicie bezemisyjne. Współczesne wyliczenia Komisji Europejskiej, ale także Królewskiej Akademii Inżynierii Wielkiej Brytanii, wykazują, że pod względem uciążliwości dla ludzi i środowiska oraz pod względem kosztów wytwarzania energii elektrycznej siłownie jądrowe są dziś bezkonkurencyjne – najlepsze.

   02.02.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl